Sağlık

İrmiğin Faydaları Nelerdir? Zararları? Cilde Faydaları? Hamilelikte

İrmiğin Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında İrmiğin Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. İrmiğin Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

İrmiğin Faydaları

İrmik faydaları içinde en belirginleri içinde diyabetik rahatsızlığında yardımcı olmasıdır. İrmik helvası ile herkesin gönlünü feth eden irmik mide dostudur. Birçok vitamin ve mineral barındıran irmik diyabetik rahatsızlığında, kilo kaybını teşvik etmesi ile, enerji vermesi ve yüksek kolesterole verdiği destekle irmiğin faydalarından faydalanabilirsiniz. B ve E vitaminleri barındıran irmikte magnezyum, çinko, potasyum, fosfor ve antioksidan yönünden zengindir. İrmik faydaları ve zararlarını ayrıntılı bir biçimde ele aldık.

İrmiğin Sağlığa Faydaları

Diyabetik Rahatsızlığı İçin: İrmik düşük glisemik indekse sahip olduğu için diyabetikleri için en iyi tercihlerden biridir. Beyaz un ile birlikte karıştırılıp bitirildiğinde bağırsak ve midede daha yavaş emilim sağlanır ve kan şeker düzeylerinin bi hayli hızlı yükselip alçalmasını önler ve kontrol altına alır.

Göz atabilirsiniz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kolesterolü Önler: İrmikte bulunan kolesterol ve yağ oranı düşüktür. Yüksek kolesterolün gelişimini önlemek için irmik faydalarından faydalanabilirsiniz. İrmikte yağ olmasına rağmen doymuş yağ ve trans yağ oranı içermez ve kolesterolün düzeysini azaltmada etkilidir.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kilo Vermeyi Teşvik Edicidir: İrmik faydaları içinde en bilinenlerden bir diğeride irmiğin yavaş emilimidir. Yavaş emilebilen besinler kilo vermeyi teşvik edicidir, uzun süre açlık çekmenizi önler. İrmik yiyerek iştahı kontrol altında tutabilir ve sık yemek yemekten uzaklaşabilirsiniz.

Antioksidan Zenginidir: Selenyum barındıran irmik vücut hücrelerine direk etki ederek DNA oksidasyonunu önler ve zarar görmesini önüne geçer. Bu oksidansyonlar kalp hastalığı riskine karşı sizi koruyacağı gibi risklerinin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan içeren her besin gibi irmikte bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücut enfeksiyonlarının oluşmasını önüne geçer. 1 porsiyon irmik tükettiğinizde günlük almanız gereken selenyum miktarının yarısından fazlasını giderebilirsiniz.

Enerji Verir: Vücudun gerektiği zindelik miktarını karşılayan irmikte bulunan karbonhidratlar enerji düzeysini yükseltir. Kendinizi halsiz ve bitkin hissediyorsanız irmik tüketerek enerjiyi geri kazanabilir karbonhidrat oranı yüksek yağ oranı düşük bir gıdadır.

Demir Eksikliği İçin İrmik: Demir içeriği yüksek miktarda olan irmik günde 1 porsiyon yendiğinde demir gereksiniminizın 10’da 1’ini karşılar. Demir anemi rahatsızlığını önleyen hücrelere oksijen sağlayan ve hemoglobin üretimini destekleyen mineraldir. Aynı zamanda üşüme halsizlik ve yorgunluğu giderir.

Kemik ve Kas Yapısını Güçlendirir: İrmikte bulunan esansiyel yağlar vitamin ve mineraller vücudun gereksinimi olan mikro besin desteği sağlarlar. Böbreklerin ve kalp sağlığının gelişimini destekleyen irmik kemik ve kas yapısını güçlendiren fosfor içerir ve magnezyum içerir.

Sinir Sistemini Güçlendirin: Sinir sistemini sakinleştiren magnezyumi fosfor ve çinko mineralleri içeren irmik daha sakin ve stresten uzak olmanızı sağlayarak vücut sağlığını arttırır.

İrmik Nasıl Tüketilebilir?

İrmik un gibi güveç yemeklerinde ve unlarda daha koyu bir kıvam elde etmek için kullanılabilir. Hem lezzetli hem de yoğun bir kıvam istiyorsanız irmiğin faydalarından faydalanabilirsiniz.

Bisküvi, kek, kurabiye ve ekmek yapımında kullanılabilen irmik beyaz un yerine daha çok tercih edilir. Beyaz ekmek kadar yağ içeriği bulunmadığı için diyet listelerinde de bulunmaktadır.

Makarna kesmek için irmik unundan faydalanabileceğiniz gibi pizza hamurunu hazırlarken de irmikten faydalanabilirsiniz.

İrmik Nasıl Saklanır?

İrmiği böceklenmemesi ve bozulmaması için oda sıcaklığına koyup cam kavanozda ağzı kapalı olarak saklamalısınız. Açıkta bırakmamaya özen göstermelisiniz.

İrmiğin Zararları

İrmiğin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Lakin her besin gibi irmikte fazla bitirildiğinde vücuda zarar verebilir. Hatta aşırı tüketim kilo alımına sebebiyet verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu