Sağlık

Isırgan Otu Nedir? Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Zararları? Nasıl Yapılır? Saça Faydaları?

Isırgan Otunun Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Isırgan Otunun Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Isırgan Otunun Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otunun faydaları orta çağdan beri halk ilacı olarak kullanılıyor. Isırgan otunun faydaları içinde A, B, C, D ve K vitaminleri, demir, sülfür, potasyum, sodyum, manganez, silikon, iyot, kalsiyum, magnezyum ve fosfor mineraller bulundurur. Adından da belirlendiğu gibi ısıran bir bitkidir ve çıplak elle ellenmesi çokta tavsiye edilmez kaşıntı ve batma yapabilir.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Artrit Tedavisi: Artrit ağrılı ve kişiyi yoran bir hastalıktır. Isırgan otunun faydaları ağrısında gut, romatizma ve eklem ağrılarını hafifletme özellikler mevcuttur. Isırgan otu ezilerek, veya yağı ovularak ağrıyan bölgelere sürülerek yedirilir. Sadece dışarıdan değil ısırgan otunun çayı da içildiğinde ağrıları dindirme etkisi bulunur.

İdrar Yollarındaki Enfeksiyonların Tedavisinde: Isırgan otu faydaları içinde idrar söktürücü etkisi mevcuttur. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen ısırgan otu mesane ve böbreklerde bir araya gelen taşların oluşumunu engelleyerek var olan taşları da küçülterek ishal yahut mesaneden çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Dolaşımı Hızlandırır: Isırgan otunda bulunan demir ve C vitamini kırmızı kan hücrelerini destekleyerek bağırsakların demir emilimini azaltarak vücuda daha faydalı hale gelir. Yorgunluk, kas zayıflığı, baş ağrıları ve bir çok sağlık problemlerinin önüne geçen ısırgan otu dolaşımın hızlanmasına yardımcı olarak genel sağlık değerini arttırır.

Böbreklerdeki Taşlar İçin: Isırgan otu diüretik etkilere sahiptir ve böbrekleri olumlu yönde etkiler. Böbreklerde ve safra kesesine yerleşmiş taşların parçalanarak atılımını sağlar ve vücuttaki toksinleri giderir. Böbrekleri çalıştıran ısırgan otu ödemin giderilmesini sağlayarak şişkinlikleri azaltır.

Kemik Sağlığını Yükseltir: Kalsiyum değerine eş değer olan bir diğer mineralde bordur. Isırgan otunda bulunan bor osteoporoz zamanında görülen kemik sağlığını korur ve kemik erimelerinin oluşumunu önüne geçer.

Solunum Yollarına Faydalıdır: Isırgan otu üst solunum yolları hastalıklarından astım, saman nezlesi ve alerjik problemlerin nasıl tedavi edileceğinde yardımcıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde alerjinin getirdiği semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.

Sağlıklı Kalbi Destekler: Isırgan otu tüm vücut için faydaları anene zamanından tavsiye edilir. Sağlıklı kalbi destekleyen ısırgan otundan hazırlanan çay kan basıncını düşürerek vücuttaki gerginliği azaltır ve stresten korunmanıza yardımcı olmaktadır.

Prostat Sağlığını Geliştirin: Prostat büyümesi ve kanser riskini önleyen ısırgan otu ciddi erkek hastalıklarına iyi gelir. Kimyasal ilaçların verdiği zararları azaltan ısırgan otu prostat büyümesini engelleyerek testesteronları ikazr.

Göz atabilirsiniz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Libidoyu Yükseltir: Isırgan otu yiyerek libidoyu yükseltebilir karı koca içinde yaşanan soğukluğun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Isırgan otunu direk yiyerek veya çayını içerek libido artırımı sağlayabilirsiniz.

Kanın Artmasını Sağlar: Anemi nasıl tedavi edileceği görüyorsanız ısırgan otu tüketimi size bu sürede yol gösterecektır. Kanın temizlenmesini sağlayan ısırgan otu kan şeker düzeylerini azaltarak kan düzeysini yükseltir.

Isırgan Tohumunun Faydaları

Isırgan tohumunu cilt maskeleri hazırlayarak ve saç maskeleri hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Kan şeker düzeysinin düşmesinde etken olan ısırgan otu şişkinliklerin giderilmesi için sık, sık tüketilebilir.

Isırgan tohumu da libidonun artmasında faydalı bileşenlere sahiptir.

D vitamini ve demir içeriği aracılığıyla kanın artmasını sağlayan ısırgan tohumu bunun yanı sıra kanın da temizlenmesinde destekleyicidir.

Şiddetli öksürüğün azalmasında ısırgan tohumu son derece faydalıdır ve üst solunum yollarının rahatlamasına yardımcıdır.

Isırgan tohumu tüketerek bağırsak yollarını çalıştırır ve bir araya gelen şişkinliklerin giderilmesinde destek verir.

Regl zamanında yaşanan sancı ve sızlamaların tesirini azaltır.

İlginizi çekebilir: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Isırgan Otunun Zararları

Aşırı tüketilen ısırgan otu vücutta yan etkilere neden olabilir ve ciddi sağlık poblemlerina neden olabilir.

Yüksek tansiyon hastalıklarınız varsa aşırı ısırgan otu tüketiminden kaçının.

Isırgan tohumunu cildinize uygulayacaksanız önce ufak bir yerde deneyin. Alerji ve tahrişlere neden olabilir.

İdrar yollarında sorunu olanlar veya aşırı idrara çıkanlar tüketmemelidir.

Yazının başında da bahsetmiştik aşırı ısırgan tohumu tüketimi değen yeri yakabilir. Bu nedenle elinize ya poşet veya eldiven geçirirn.

Kanın incelmesinde etkendir ve bundan dolayı kan inceltici aspirin gibi ilaç kullananlara aşırısı tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu