Sağlık

Işkın Otunun Faydaları Nelerdir? Zararları? Işkın Otu Kanser? Tohumu? Çayı?

Işkın Otunun Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Işkın Otunun Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Işkın Otunun Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Işkın Otunun Faydaları

Işkın otunun faydalarından yararlanmak için ışgın ve uçkun olarak da aktarlarda bulabileceğinizi bilmelisiniz. Çok fazla rastlamadığımız ve birçoğumuzun yararından bir haber olduğu ışgın otunun faydaları özellikle Çin tıbbında bir hayli popüler. Işkın otunun faydaları içinde B, C ve K vitaminleri yer alırken demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri bulunur.

Işkın Otunun Faydaları

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Lif değeri yüksek miktarda olan ışkının sdüşüşe en büyük yardımcısıdır. Mide kramplarının önlenmesinde ve şişkinlik problemlerinde iyi gelen ışkın kabızlık sorunu çekenler için önerilen bitkiler içindedır. Işkın bitkisi metabolizmanın bi hayli hızlı çalışmasını sağlarken kolon kanserinden de bünyeyi korumaktadır.

Göz atabilirsiniz: Kolon Kanseri Belirtileri ve Evreleri Nelerdir?

Diyabet Rahatsızlıklarında: Işkın bitkisinde bulunan bileşenler şekerin yakıt olarak kullanılmasını sağladığı için vücut sistemine fayda sağlıyor. Diyabet hastalıklarında görülen insülin bozuklukları ışkın otu yenildiğinde doğru yolu buluyor ve kan basıncının kontrol altında olmasını sağlıyor.

Kemik Yapısını Güçlendirir: Işkın otunda bulunan K vitamini kemik dokusunu güçlendirmek için faydalı bir vitamindir. Kemik gelişimini destekleyen ışkın otu yaşlılıkta görülen kemik erimeleri ve hızlı kemik çatlaklarının oluşumunu engelleyerek daha kuvvetli ve dayanıklı kemik yapısı sağlar.

Cilt Enfeksiyonlarına Karşıdır: Işkında bulunan bileşenler antiseptik ve antibakteriyel etkisi sağlayarak cildin iltihaplanmasını önler. Işkın otundan hazırlanan macun kıvamında karışım ciltte iltihaplanmış bölgeye uygulanırsa serbest radikallerden cildi korur ve bi hayli hızlı bir onarma sağlar.

Beyin Gelişimini Destekler: Kemik gelişiminde mühim bir yere sahip olan K vitamini beyin gelişiminde de etken bir vitamindir. Işkın yiyerek beyin sağlığını güçlendirebilir ve ileride oluşabilecek Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarda yaşanan bellek kayıplarının oluşumunu engellemede yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi?

Zayıflamaya Yardımcıdır: Zayıflamak isteyenlerin ilk baktıkları yedikleri gıdaların kalori oranlarının az olmasıdır. Işkın otu da kaloride düşük bir sebzedir ve diyet menülerinde eklenebilir. Antioksidan zengini olan ışkın bitkisi kabızlığın önlenmesinde yardımcı içerikler barındırır ve müshil etkisi oluşturur.

Kalp Rahatsızlıklarına Yardımcıdır: Işkın otunun zayıflamaya yardımcı olduğunu söylemiştir. Kalorisi düşük olan bir çok besin gibi kolesterol ve yağ oranı da bi hayli azdır. Lif değeri bulunan ışkın otunda bulunan C vitamini aracılığıyla kalp semptomları azaltılmaya yardımcı olmaktadır ve kolajen içeriği aracılığıyla olası kalp krizi ve felç problemlerinin görülme riskini azaltır.

Kanserden Korur: Serbest radikallerin vücuda verdiği zararları hafifleten ışkın otu içerdiği antioksidan etkisi aracılığıyla kanser hücrelerinin verdiği hasarları azaltır. Antioksidan değeri yüksek miktarda olan ışkın çiğ yendiğinde kanser hücrelerini azaltır ve olası ağız ve akciğer kanserlerine karşı önlem almaya yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Işkın Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Diğer sebzeler gibi ışkın sebzesi de yemeklerde, sebze çorbalarında, yemeklerde, tatlılarda, reçellerde ve makarnalarda kullanılabilir. Mayhoş ve farklı tadı aracılığıyla popüler olan ışkını aktarlarda kurutulmuş halde bulacaksınızdır.

Işkın Reçeli Nasıl Yapılır?

Işkın otu ( 1 kilo )

Şeker ( 750 gram )

Su ( hafif üzerine çıkana kadar )

Karanfil ( 2 – 3 tane )

Hazırlanışı: Işkın bitkisini yıkadıktan sonra doğrayın ve tencereye alıp şekeri atıp suyu ilave edin. Hafif şeker eridiğinde karanfilleri ilave edip altını kısın ve 15 – 20 dakika kadar bilave edin. Ocaktan alın ve ılıyıncaya kadar bilave edin. Ilıyan ışkın reçelini kavanoza ilave edip dolaba koyabilirsiniz.

Işkının Zararları

Böbrek hastalıkları bulunan bireyler ve böbrek taşından düzenli şikayeti bulunanlar ışkın bitkisinden uzak durmalıdır. Işkın böbrek ve safrada taş oluşumunu destekler ve sancılı sürece girmenize sebebiyet verebilir.

Karaciğerden muzdarip olan bireyler ışkın bitkisinden uzak durmalıdır.

Yeni anne olmuş bireyler ve anne adayları ışkının herhangi bir yan etkisi bilinmese de tüketimden uzak durmalıdır. İllaki tüketmek istiyorsanız mutlaka doktorunuzun görüşünü alın.

Işkın bazı bireylerde ciddi yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle tüketimde ölçülü olmaya özen gösterilmelidir. Çocukların tüketimi tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu