Sağlık

Ispanağın Faydaları Nelerdir? Zararları? Çiğ Ispanak Yemenin Faydaları

Ispanağın Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Ispanağın Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Ispanağın Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Ispanağın Faydaları

Ispanak Temel Reisten beri aklımıza kazınan faydalı ve vücudu kuvvetli kılan bir sebzedir.  Koyu yeşil yapraklara sahip olan ıspanak böreklerde, salatalarda, smoothielerde ve meyve sularına eklenerek vitamin ve minerallerinden faydalanılır. Ispanağın faydaları ile birlikte A, B6 ve C vitaminleri yer alırken, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, manganez ve magnezyum mineralleri bulunur. Tiamin, riboflavin, lutein, beta karoten ve niasin elementlerine sahiptir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Görme Yetisi Gelişir: Ispanakta bulunan beta karoten, ksantenin ve lutein bileşenleri ile zengindir ve göz sağlığı için faydalıdır. Pişen ıspanaklar yaşanan beta karoten göz ülseri ve göz kaşıntılarının olmasını engelleyen A vitamine sahiptir. Anti enflamatuar maddesş barındıran ıspanak gözlerde tahriş ve şişlikleri önlemede yardımcıdır. Aynı zamanda ıspanak tüketimi yaşlılıkta daha çok görülen makula dejenerasyonunun önlenmesinde büyük rol oynar.

Nörolojik Fayda Sağlar: Potasyum, folik asit ve antioksidan bileşenlerine sahip olan ıspanak düzenli olarak bitirildiğinde beyin sağlığına iyi gelmesi ile bilinir. Beyin sağlığına destek vermesi folat içeriği ile de ilişkilidir ve ileriki yaşlarda oluşabilecek Alzheimer hastalıklarının azalma hissini kolay bir hale getirir. Potasyumda folat gibi beyin için çalışır ve kan akışını arttırarak konsantrasyon problemlerine iyi gelmektedir.

Kan Basıncını Düşürür: Ispanakta bulunan yüksek potasyum düşük miktarda ise sodyum içeriği bulunur. Mineral desteği ile yüksek tansiyon hastalıklarından koruyan ıspanak hipertansiyon poblemlerina iyi gelerek kan damarlarının rahatlamasını sağlar.

Kemik Gelişimine Yardımcı Olur: Ispanak kemik gelişiminde ve kalsiyumun desteklenmesinde mühim bir rol oynayan K vitamini içeriğine sahiptir. Aynı zamanda manganez, bakır, çinko, fosfor ve magnezyum içeren ıspanak kuvvetli kemik oluşumunu destekleyerek ileride oluşabilecek osteoporoz ve menepoz hastalıklarına karşı semptomları önleyebilir. Aynı zamanda bu vitamin ve mineraller diş sağlığını da destekleyecektir.

Zayıflamak İçin Ispanak Yiyin: Ispanak kalori ve yağ oranı ile düşük bir sebzedir. Diyet lifi yönünden zengin olan ıspanak sindirimi kolay bir hale getirir, bağırsak hareketlerini çalıştırır ve aşırı beslenmeyi önlediği için bi hayli hızlıca zayıflama sağlar. Ispanak yemeği yapılabilirken, smoothielere eklenebilir ve salatalar ile eklenerek yenebilir. Metabolizmanın hızlanması ile ıspanak kilo kaybını teşvik eder.

Kanserden Koruyucudur: Ispanak yemeği ocakta yüksek ateşte pişse dahi bileşenlerini kaybetmeyerek kanser türevlerinin riskinden sizi koruyacaktır. Uzmanlar aracılığıyla yapılan araştırmalar neticesinde özellikle cilt ve mide kanserlerine karşı hücrelerin çoğalmasını önleyici etkilere sahiptir.

Bağışıklığı Arttırır:

A vitamini içeren her besin gibi ıspanakta bağışıklık sisteminin artmasına yardımcı olmaktadır. Günde 1 ufak kase ıspanak yiyerek gereksiniminiz olan vitamin ve mineral desteğini sağlar ve kış hastalıklarına karşı koruma altına alırsınız.

Anemi Rahatsızlığına İyi Gelir: Anemi rahatsızlığının en büyük nedenlerinden biride vücutta demir eksikliğinin oluşmasıdır. Anemi rahatsızlığından doğan semptomları önlemek için yararlı olan ıspanak sebzesi tüketilebilir. Demir içeriği bulunan ıspanak yağ ve kolesterol içermediği için kırmızı ete oranla daha faydalıdır. Ispanak tüketerek anemiden kaynaklı halsizlik ve yorgunluk giderilirken, saç ve cilt sağlığı da mühim ölçüde etkilenir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Ispanağın Cilde Faydaları

Akne temizliğinde yüksek güce sahip olan ıspanak cildin yağ dengesini korumaktadır. Akne rahatsızlığından kurtulmak için ıspanaktan faydalanabilirsiniz.

Ispanağı biraz havanda ezip üzerine bir miktar su ilave edin. Temizlenmiş cildinize karışımı sürüp yirmi dakika bekletip yıkayın.

Cilt kanserine karşı etkili olan ıspanak güneşin verdiği zararlı ışınların ciltte oluşturduğu doku poblemlerinı hafifletmede yardımcıdır.

A ve B vitaminleri içeren ıspanak yaşlanma zıtı bir gıdadır. Antioksidan zengini olan ıspanak kırışıklığın önlenmesinde destekleyici içeriklere sahiptir.

Ispanağın Saça Faydaları

Saçların beslenmesini sağlayan A, B, C ve E vitaminlerine sahip ıspanak demir içeriği ile birleşince saçların kuvvetli olmasını destekler.

Omega 3 yağ asitleri bulunan ıspanak kırmızı kan hücrelerini destekleyerek saç köklerinin nefes almasını sağlar ve bi hayli hızlı uzamayı destekler.

Ispanağı Diyet Yaparken Tüketin

Hem pişirerek hem de çiğ olarak ıspanağı tüketebilirsiniz. Hem buzlukta dondurarak istediğinizde tüketebileceğiniz konserve olarak da yenebilir.

Makarna, çorba ve güveç yemeklerine ıspanak ekleyebilirsiniz.

Ispanakları hafif ateşte biraz zeytinyağı ekleyerek kavurabilir üzerine parmesan peyniri ve az karabiber ilave edip tüketebilirsiniz.

Savdviçlerinize marulla birlikte ıspanak yaprağı da ekleyebilirsiniz.

Omlet yaparken karışımınıza ıspanak yapraklarını parçalayıp ilave edin ve kahvaltılarda mutlaka tüketin.

Ispanak Suyunun Faydaları

Ispanak suyu vücuttaki sıvı kaybını dengeleyerek genel sağlığa katkı sağlar.

Anemi rahatsızlığı bulunan bireyler evde shake yahut smoothie hazırlarken içeriğine ıspanak ekleyerek kansızlık nasıl tedavi edileceğine destek olabilirler.

Göz atabilirsiniz: Akdeniz Anemisi Nedir? Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Cilt ve saçların daha daha iyi bir hale gelmesi için ıspanak suyu iyi bir alternatiftir.

Ispanak suyu bağırsak hareketliliğini destekleyerek kabızlık şikayetlerini azaltır. Sindirim sistemine katkı sağlayan ıspanak kolon kanserine karşı da risklerin azalmasında yardımcıdır.

A vitamini içeren ıspanak suyu katarak, makula dejenerasyonu ve gece körlüğü risklerinin oluşmaması için mühim rol oynar.

Diş etlerinin kanamasını azaltmak için ıspanak suyu içilebilir.

Kan basıncında artış yer alıyorsa ıspanak suyu dengeleyici görev görür.

Nörolojik hastalıklarda iyi bir alternatif olan ıspanak suyu sinir sağlığını ve kemik sağlığını onarır.

Ispanağın Zararları

Potasyum değeri yüksek miktarda olan ıspanak böbrek problemleri yaşayanlar için çok da tavsiye edilmez. Aşırı tüketimden kaçının.

Aşırı ıspanak tüketimi vitamin ve mineral değerlerinin emilimini sağlayarak vücuda zarar verebilir.

Ispanak çok fazla bitirildiğinde mide semptomlarının artmasına neden olabilir. Kabızlık, ishal, şişkinlik ve mide yanması ile karşılaşabilirsiniz.

Alerjik hastalıkları bulunanlar ıspanak tüketiminde ölçülü olmalıdırlar.

Ispanağı çiğ yada pişmiş olarak tüketirseniz mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Böyle bir olanağınız yoksa su ile ağzınızı gargara yapın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu