Sağlık

Kabağın Faydaları Nelerdir? Zararları? Özellikleri?

Kabağın Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kabağın Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kabağın Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kabağın Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Faydaları

Kabağı sebze olarak bilsek de aslında bir meyvedir. Yaz aylarında daha çok tezgahlarda gördüğümüz kabak sarıdan yeşile kadar farklı renklerde görebiliriz. Kabağın faydaları için yemek olarak tüketebileceğiniz haşlayarak tükettiğinizde nefis bir diyet menüsü oluşturabilirsiniz. 1 fincan haşlanmış kabakta bulunan kalori miktarı yalnızca 21’dir. Bu nedenle zayıflamak için veya sağlık diyeti için kullanacaksanız haşlayarak kabağı tüketmenizi öneririz.

Kabağın Faydaları

Kilo Kaybına Yardımcı Olur: Nişasta oranı düşük olan kabak kalori oranı da düşüktür ve diyetin bir parçası olmalıdır. Kabak haşlanarak bitirildiğinde yağ yakımını hızlandırır, lif ve su içeriği yüksektir. Özellikle akşam yemeklerinde salatanızın yanına haşlanmış kabak ekleyerek kolay doyum sağlayabilirsiniz.

Kalp Sağlığını Korur: Kardiyovasküler sağlığın muhafaza edilmesi için kabak tüketimi tedaviye yardımcı olmaktadır. Kabakta bulunan düşük sodyum miktarı potasyum değerinden fazla daha düşüktür ve kalp sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller barındırır. Folat,magnezyum ve içindeki amino asitler kalp krizi, inme felç gibi hastalıklardan sizi koruyacaktır.

Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar: Solunum sistemi ile bağışıklık sistemi birbirini tetikler ve sağlıklı gelişim için paslaşırlar. Kabakta bulunan C vitamini ve bakır minerali astım nasıl tedavi edileceği için gerekli bileşenleri içerirken solunumda problem yapanlara karşı mücadele içine girer. Kabak tüketerek sağlıklı akciğer ve solunum sistemine kavuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sdüşüşe Yardımcı Olur: Tatil sonrası, stresi bir günün akşamı veya çok aktiviteli geçen günler ardından vücut doğal bir ödem yapabilir. Şişkinlik sindirimin sağlıklı işlevini sürdürememesinden de kaynaklıdır. Kabakta bulunan karbonhidrat ve lif oranı bi hayli yüksek olduğu için kabızlık, hazımsızlık ve ödem problemlerinin önüne geçer.

Kanserden Korur: Kabak kanserden koruyan bileşenler barındırır. Özellikle kontrol edilmeyen hücrelerin yayılmasını önleyerek kolon kanserine karşı vücudu koruma altına alır. Bağırsaklarda biriken fazla suyun emilmesini sağlayan kabak kötü atıkların giderilmesinde nemlendirici görev görür. C vitamini içeren her besin gibi serbest radikallerden de vücudu koruyacaktır.

Göz Sağlığı İçin:

Göz hastalıklarından korunmak için sağlık diyet programınıza mutlaka kabak ilave edin. Kabakta bulunan A vitamini ve beta karoten makula dejenerasyonundan, katarakt hastalıklarından veya görmenin azalma durumunda tesirini gösterecektir. Ayrıca kabak çiğ halde iken göz ezilip göz üstlerine koyulursa bir araya gelen şişkinliği alacaktır.

Göz atmanızda yarar var: Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

Kemikleri Güçlendirir: A ve K vitamini yönünden zengin olan kabak kemik sağlığının muhafaza edilmesina yardımcı olmaktadır. Magnezyum yönünden da zengin olan kabak kemiklerin güçlenmesini sağlarken diş sağlığının da muhafaza edilmesinda etkilidir.

Yaşlanma Karşıtıdır: Kabakta bulunan antioksidan bileşenleri bir çok pahalı kremden daha oldukça etkilidir cilt için. Cildin dış etkenlerden muhafaza edilmesinı ve cilde zarar veren toksinlerin bi hayli hızlıca atılmasını günde 1 fincan kabak yiyerek sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kabakta bulunan kolajen miktarı suyun cildinize verdiği güzelliği de vaad ediyor. Kabak tüketerek soluk bir ten yerine ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Hamilelikte Faydalıdır: Hamilelik boyunca önemle üstünde durulması gerekenlerin başında sebze tüketimi gelir. Kabakta faydaları içinde kan basıncını düzenlemekte faydalı ve bir araya gelen sinirlerin önlenmesinde yol gösterecektır. Folik asit eksikliğinden oluşabilecek sakatlıkları da kabak yiyerek önlemede yardımcı olabilirsiniz.

Bal Kabağının Faydaları

Bal kabağı gibi bal kabağı da saç ve cilt sağlığı için son derece mühimdir.

Kalorisi düşük olduğu için tatlısı yapılmadığı sürece diyetlerde tüketilebilir.

K vitamini içermesi ile kuvvetli kemiklerin oluşumunu desteklemektedir.

Beta karoten bulunduran bal kabağı kanser türevlerine karşı vücudu korumada takviye edicidir. Özellikle prostat kanserlerinde önerilen sebzeler içindedır.

Vücutta bir araya gelen iltihap ve enfeksiyonlara karşı savaşçı olarak görev yapar.

Solunum yollarında aktif rol oynayarak astım gibi ciddi hastalıklara yardımcı olmaktadır.

Potasyum içeriği yüksek miktarda olan besinler gibi sodyum oranını düşürmektedir. Bu da damar ve kalp risklerinden vücudu uzak tutar.

Lif değeri yüksek miktarda olan bal kabağı tok tuttuğu gibi sindiriminde sağlıklı çalışmasını destekler.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bal kabağı mineral ve vitamin yönünden zengindir. Bal kabağı magnezyum içermesi ile bir çok rahatsızlığa karşı sağlıklı yaşam sunar.

Peptik ülser rahatsızlığına karşı bal kabağı düzenli tüketilebilir.

Kabak Zararları

Kabak tüketimi alerjik reaksiyonları yüksek miktarda olan bireylerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntılara neden olabilir.

Kabak tüketirken organik olmasına dikkat edin. Zirai ilaçlanan kabaklar mide kramplarına ve ishal hastalıklarına neden olabilir.

Demir içeriğine sahip kabak bazı uzman kişilera göre beyin gelişimini desteklerken bazı uzman kişilera göre de demir miktarının çok olması beyni negatif yönde etkiler.

Hamilelikte ve göz sağlığı için bitirildiğinde faydası olsa da ölçülü olmaya özen göstermek gerekir. Aşırı miktarda tüketimi tam tersine zarar verebilir.

Ciddi hastalıklarda ve düzenli ilaç kullanımlarında aşırıya kaçmadan önce doktora mutlaka danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu