Sağlık

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Cilde Faydası Varmı? Zararları?

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak çekirdeği yağı faydaları içinde sağlıklı kalbi destekleme, cilt sağlığını iyileştirme, depresyondan kurtulma, dolaşımı arttırma, kemiklerin güçlenmesi, saçların beslenmesi ve hormonların dengelenmesi yer alır. İçinde kuvvetli omega 3 ve omega 6 yağları bulunduran kabak çekirdeği yağı faydaları bileşenlerinde A, B ve E vitaminleri ile de vücut sağlığını destekler.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kabak çekirdeğinde bulunan doymamış yağ oranları ve diğer bileşenler kalp sağlığını destekleyerek olası felç, kalp krizi ve inme gibi hastalıklardan vücudu korur. Kolesterol düzeylerini ve kan basıncını da azaltan kabak çekirdeği yağını beslenme rutininize ekleyebilirsiniz.

Göz atmanızda yarar var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanserini Önler: Erkeklerde yaşlandıkça oluşabilen prostat genişlemesi sancılı bir zaman ve idrara çıkmaya zorlanmayı sağlayabilir. Kabak çekirdeği yağından tüketerek idrarın daha kolay çıkmasını sağlayabilir ve bu bölgede oluşabilecek iltihaplanmaları azaltabilirsiniz. Bunun yanında prostat kanserinin ilerlemesi önlenebilirken yakalanma şansıda azalır.

İlginizi çekebilir: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Cilt Bakımı Yapar: Antioksidan ve sağlıklı yağlar içeren kabak çekirdeği yağı ciltte yeni hücrelerin oluşumunu destekleyerek cilt dokusunun da yenilenmesini sağlar. Cilt hücrelerinde bir araya gelen enfeksiyonlar ve oksidatif stresle savaşır. Cildin kırışmasını ve lekelenmesini önleyen kabak çekirdeği yağı E vitamini aracılığıyla var olan cilt lekelerini de azaltır.

Dolaşımı Arttırır: Kabak çekirdeğinde bulunan antikoagülan bileşeni kan akışını sağlıklı düzeyde tutarak organların oksijen almasını sağlar ve dolaşımın işlevini sağlıklı kılar.

Depresyonla Mücadele Eder: Kabak çekirdeği yağı üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde stres ve depresyona karşı sizi koruyacaktır. Ruh halinin iyileşmesini sağlayan kabak çekirdeği yağı aşırı stresli ve gergin olduğunuz zamanlarda bir iki damla elinize alarak boyun ve göğüs bölgesine uygulanabilir.

Hormonları Dengeler: Kadınlarda çok fazla görülen hormon bozuklukları ileriki yaşlarda da menepoz zamanında sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Regl zamanında ve hormonların dengesiz olduğu zamanlarda adet sancısı ve sıcak basmalarının görülmesini önüne geçer.

Kemik Gelişimini Destekler: Kabak çekirdeği yağı faydaları içinde bulunan omega 6, vitamin ve mineral desteği kemik gelişimini destekler ve kemik yoğunluğunun artmasını sağlar.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Kısa olarak

Kabak çekirdeği yağı idrarın söktürülmesi için kullanılır.

Kabak çekirdeği yağından yatmadan bir iki damla alarak göz çevrenize ufak hareketlerle yedirin.

Kabak çekirdeği yağında bulunan amino asit ruh halini iyileştirir.

Dışkının yumuşamasını sağlayan kabak çekirdeği yağı kabızlık sorununu çözer.

Her sabah kalktığınızda mide bulantısı yaşıyorsanız kabak çekirdeği yağı iyi gelecektir.

Bağırsak yollarında bulunan tenyaların düşmesinde etkendir.

Kemik dokusunun güçlenmesini sağlar.

Ciltte güneşten veya yaşlılıktan bir araya gelen lekelenmelere kabak çekirdeği yağı sürülmelidir.

Kolesterolün düşmesini sağlar.

Vücutta birikmiş toksinleri bi hayli hızlıca atar.

Sindirim sistemini çalıştıran kabak çekirdeği yağı bağırsakları da sağlıklı tutar.

Kış hastalıklarına karşı vücudu korur.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Direk olarak ağızdan alınabildiği gibi cilde ve saçlara da kabak çekirdeği yağı uygulanabilir.

Vücut için ağızdan almak isteğe göre 1 tatlı kaşığı sabahtan su ile birlikte tüketilebilir.

Kabak çekirdeği yağını mısır unu ile birlikte harmanlanarak krem haline getirilir ve ciltte lekelere ve sorunlu bölgelere uygulanabilir.

Kabak Çekirdeği Yağının Zararları

Anne adayları ve yeni anne olmuş bireyler için kabak çekirdeği yağı tüketimi doktora danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Ciddi bir sağlık sorununuz varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız kabak çekirdeği yağı tüketimi mutlaka hekime danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu