Sağlık

Kabuklu Fıstığın Faydaları Nelerdir? Zararları? Cinsel Faydaları?

Kabuklu Fıstığın Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kabuklu Fıstığın Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kabuklu Fıstığın Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kabuklu Fıstığın Faydaları

Kabuklu fıstığın faydaları ile ilgili konuşmadan önce yer fıstığı olarak da bilindiğini hatırlatmamız gerekiyor. Fıstık ezmelerinde kullanılan kabuklu fıstık sağlıklı yağ içeriği aracılığıyla kozmetik sektöründe de çok tercih edilen bir gıdadır. Kabuklu fıstıklar diğer kavrulmuş fıstıklara göre kavrulmamış ve tuzlanmamış olduğu için daha sağlıklıdır. A ve C vitaminleri bulunsa da E vitamini yönünden bi hayli kuvvetlidür. Manganez, magnezyum, niasin, folat ve sağlıklı yağlar ve proteinler içerir.

Kabuklu Fıstığın Sağlığa Faydaları

Enerji Vermek İçin: Antioksidan içinde sahip kabuklu fıstık faydalarından yararlanmak için mineral ve vitamin desteğinden zengindir. Enerji zenginliği sağlayan kabuklu fıstık gün içinde sınırlı sayıda tüketilebilir.

Depresyona İyi Gelir: Serotonin içeriğine sahip her besin gibi kabuklu fıstıklarda sizi sakinleştirerek depresyon riskini azaltır. Kabuklu fıstıklarda bulunan bileşenler sakin kalmanıza destek verirken stresten uzak bir hayat yaşamanızı teşvikleyicidir.

Kolesterolü Dengeler: Kabuklu fıstık faydaları içinde en belirgini de iyi kolesterolün artmasını sağlayarak kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Doymamış yağ asitleri bulunduran kabuklu fıstık bir çok kronik rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kan Şekerini Düzenler: Kabuklu fıstıklarda bulunan mineral çeşitlerinden kalsiyum, manganez ve karbonhidratlar kan şeker düzeysinin normale dönmesine yardımcıdır.

Hamile Bayanlar İçin: Hamile kalmadan önce ve hamilelik zamanında çok yararlı olan kabuklu fıstık folik asit içinden dolayı bebeklerde riski azaltır ve anneye de bebeğe de sağlıkta katkı sağlar.

Çocuklara Faydalıdır: Çocuklarınıza kabuklu fıstıktan rahatlıkla yedirebilirsiniz. Kabuklu fıstıkta bulunan protein ve amino asitler gelişimi destekleyerek büyümeyi sağlıklı tutar.

Kolon ve Mide Kanserinden Korur: Kanser türleri içinde özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi mevcuttur. Sindirimin sağlıklı düzeyde olması kolon kanseri ile doğru orantılıdır ve yarı yarıya riskleri azaltmada başarılıdır. Mide kanserinde de aynı miktarda koruyuculuk sağlar.

İlginizi çekebilir: Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kilo verme çabanızda haftada 2 kere bile kabuklu fıstıklara yer verirseniz obezite riskine karşı savaş açabilirsiniz. Fıstık ezmesi de kabuklu fıstık gibi zayıflatma etkisine sahiptir ve kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenebilir.

Safra Kesesine İyi Gelir: Safraya iyi gelen kabuklu fıstık safra taşlarının azalmasına yardımcı olmaktadır safra kesesi sağlığını koruyarak semptomları azaltır.

İnme Risklerine Karşı: Beyin ve sinir sağlığını koruyan kabuklu yer fıstıkları antioksidan ve nitrik asit içermesi ile beyin sağlığını koruduğu gibi kalp hastalıklarında inme olasılığını da azaltıyor.

Kabuklu Fıstığın Cilde Faydaları

E vitamini değeri bi hayli yüksek miktarda olan kabuklu fıstık faydaları içinde cilde iyi gelmesi en baştadır.

Omega 3 yağ asitleri içeren kabuklu fıstık ciltte oluşabilecek döküntülerin geçmesi için tüketilmelidir.

Kabuklu fıstıktan yapılan fıstık ezmesi cilde sürülerek daha daha iyi bir hale getirilebilir ve cilt daha aydınlık ve göz alıcı olur.

Beta karoten içeren kabuklu fıstık ciltteki renk bozukluklarının oluşmasını önüne geçer.

Kabuklu Fıstığın Saça Faydaları

Saç dostu içeren bileşenler barındıran kabuklu fıstık saç büyümesini destekler.

Saç köklerini güçlendiren omega 3 yağ asitleri erkek tipi bir araya gelen dökülmelerin de önüne geçer.

Kan akışının hızlanmasını sağlayan kabuklu fıstıkta bulunan E vitamini ince saçların zayıflamasını ve kırılmasını önler.

İlginizi çekebilir: Fıstık Ezmesinin Faydaları

Kabuklu Fıstığın Zararları

Kabuklu fıstık tuzsuz ve kavrulmamış olsa da fıstık türlerine alerjisi olanlar için aşırı tüketim alerjiyi tetikleyebilir.

Aşırı tüketim midede hazımsızlığa neden olabilir ve mideyi rahatsız eder.

Kabuklu fıstık yerken taze olmasına özen gösterin ve yeşil olan fıstık türlerini tüketmekten kaçının.

Günde 1 avuçtan fazla kabuklu fıstık tüketimi komple bünyeye zarar vererek bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu