Kasım 28, 2022

Kadınlarda sık görülüyor! Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? İşte 7 doğal çözüm

Vajina kaşıntısını gidermeye yardımcı olan bir diğer doğal ürün ise yoğurt. Yoğurt içerdiği aktik kültürker sayesinde vücutta enfeksiyon yayılmasını önler. Ayrıca vajinada kötü bakterilerin yol edilmesini sağlayarak, yararlı bakterilerin ürümesine yardımcı olur.Sarımsak antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri sayesinde vajinada kaşıntıya neden olan bakterileri öldürme konusunda oldukça başarılı. Ayrıca bağışıklık sistemin güçlendirerek vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.
Kaynak

Vajina kaşıntısı için evde doğal çözüm! Vajina kaşıntısına ne iyi gelir?

Menopoz döneminde östrojenin yani kadınlık hormonunun azalmasına bağlı olarak vajen duvarı incelir ve salgıların azalmasına bağlı olarak vajen kuruluğu olur. Vajen kuruluğu ,özellikle cinsel ilişkide kadında ve erkekte yanma ve acıya neden olur. Vajen kuruluğu eksik östrojen hormonunun  ağızdan veya vajinal  ilaç olarak kullanımı ile giderilebilir. Vajen kuruluğunda son yıllarda vajinal laserler oldukça başarılıdır. Vajinal laserler sayesinde vajen dokusu hormon desteğine ihtiyaç olmadan  yenilenebilir ve östrojenin yapılandırıcı etkilerini östrojenin yan etkileri olmadan elde edilmesini sağlar.
Kaynak

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajinada kaşıntı ve yanma için ne yapılması gerekir?

İşte vajina kaşıntısına neden olan etkenlerden bazıları… Vajinanın tahriş edici kimyasallara maruz bırakılması vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu tahriş ediciler, vajinayı da içeren vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntılı bir döküntü oluşturan bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.
Kaynak

Vajinal mantar nedir? Nasıl tedavi edilir?

Vajinal mantar sebepleri arasında en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vajinal mantar enfeksiyonu olan 10 kadının dokuzunda  bu maya hücresi saptanmaktadır. Normalde vücudumuzda bu maya hücresi vajinal florada bulunur. Diğer bakteriler ile bir denge içinde sorunsuz olarak bir aradadır.Cinsel yönden aktif hastalarda vajinal mantar fitil tedavisi öncelikle tercih edilmelidir. Fitil kullanımı vajinal mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Lokal olarak etki gösterir yani  gereksiz yere tüm vücuda ilaç dağılmaz etki etmez karaciğere zararı olmaz. Çoğu zaman kısa süreli bir tedavi ile çözüme gidilir.
Kaynak

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Vajinayı tahriş edici kimyasallara maruz bırakmak vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu tahriş edici maddeler vajina dahil vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntılı bir döküntü oluşturan alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Yaygın kimyasal tahriş ediciler şunları içerir:
Kaynak

Vajina kaşıntısı neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Vücudun herhangi bir bölgesinde olabileceği gibi perineal bölgede de olabilir. Vulvada asimetrik ekzematöz lezyonlar şeklinde görülür. Eksojen veya endojen olabilir. Endojen olana atopik dermatit adı da verilir. Astım ve rinit gibi diğer allerjik olaylarla birlikte olması ayırıcı tanıda yararlı olur. Kontakt dermatit de eksojen bir ajana karşı reaksiyon vardır. Sıklıkla karşılaşılan ajanlar kullanılan petler, deodorantlar, kayganlaştırıcı kremler, sentetik çamaşırlar ve deterjanlardır. Allerjik reaksiyonu başlatan endojen veya eksojen ajan saptanırsa ortamdan uzaklaştırmak tedavide yeterli olur.
Kaynak

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Hormonal değişimler vajina florasını da etkileyebiliyor. Vajina florasındaki değişimler ise mantar enfeksiyonuna yol açabiliyor. Doğum kontrol hapları, gebelik, doğum, menopoz, vücudun hormon dengesinde ciddi değişimler olmasına yol açabilen unsurlardır.Şeker hastalığının kontrol altına alınamaması vajina mukozasının da zarar görmesine yol açabiliyor. Bu durum aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasına adeta zemin hazırlıyor.
Kaynak

Vajinal kaşıntıdan kurtulmak için evde uygulanan yöntemler

Her derde deva olan elma sirkesini, vajinal kaşıntılardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Elma sirkesi antibakteriyel ve antifungal özellikleri bulunan mucizevi bir besindir. Bu nedenle her derde iyi gelir.
Kaynak

Vajinal Kaşıntı ve Yanmaya Karşı Doğal Yöntemler 

Kekik uçucu yağı: Mantar enfeksiyonu tedavisinde kekik uçucu yağını (origanum vulgare olması gerekir) kullanmak isterseniz, yağı yaklaşık 30 ml’lik taşıyıcı bir yağa 3-5 damla ekleyip tamponu birkaç dakika karışıma batırabilir ve 2-4 saat vajina içinde tutabilirsiniz. Ancak bu yağa alerjiniz olup olmadığını görmek için öncelikle vücudunuzun başka bir yerine sürüp denemelisiniz.C vitamini: C vitamini, bağışıklığı destekleyici olduğu için C vitamini takviyeleriyle vücudunuzun mantarı yenmesine yardımcı olabilirsiniz.
Kaynak

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? Vajina kaşıntısını yok edecek tedavi: Günlük ped kullanıyorsanız…

Kadınların en sık karşılaştığı problemleriden biri vajina kaşıntısıdır.. Vücutta görülen her kaşıntı rahatsız edicidir ancak vajinal kaşıntı daha da rahatsızlık vericidir. Hijyen kurallarının yanlış uygulanması, doğum kontrol hapı, emzirme ve menopoz dönemlerinde bile vajinal kaşıntı görülebilir. Haberimzde vajina kaşıntısı neden olur, nasıl önlenebilir konularına değineceğiz. İşte tedavi yöntemleri.Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir. Mühim olan var olan akıntının normal mi, yoksa bir hastalık habercisi mi olduğunu ayırt etmektir. Menopoza giren kadınlarda estrojen hormonunun azlığına bağlı olarak vajinal sıvının salgılanması azalması vaginal kuruluk şikayetini meydana getirmektedir. Normal vajinal akıntıyı anormalden ayırmak için kural; ağrı ya da kaşıntı vermiyorsa, kötü bir kokusu yoksa genellikle akıntı normaldir.
Kaynak

406 Not Acceptable

This request is not acceptable
Kaynak

Vajinal mantar nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan kandida, vajinal bölgede doğal olarak bulunan bir mikroorganizmadır. Vajinal florada bulunan lactobacillus bakterileri kandida sayısını kontrol altında tutar. Fakat vücutta, bu yararlı bakterilerin sayısını azaltan ya da etkili bir şekilde çalışmasını engelleyen bir dengesizlik olursa kandida sayısı artarak enfeksiyona neden olabilir. Antibiyotik kullanımı vajinada doğal olarak bulunan Lactobacillus isimli yararlı bakterinin sayısını azaltarak mantar enfeksiyonu gelişiminezemin hazırlar. Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olabilen diğer faktörler şunları içerebilir:
Kaynak

Makat ve vajinal kaşıntılar

Kafein, alkol, süt ve süt ürünleri, fındık, domates, çikolata, baharat, üzüm, turunçgiller gibi gıdaların makatta kaşıntıya neden olabildiği tespit edilmiştir. Kaşıntı şikâyeti olanlarda basur ve mayasıl sık görülen hastalıklardır. Birçok makat bölgesi hastalığında kaşıntı, sık görülen rahatsız edici bir durumdur. Nadir olarak kaşıntının kalın bağırsak kaynaklı kanserler yüzünden oluştuğu da gözlemlenmiştir. Dar iç giyim, kullanılan deterjan, sabun ve tuvalet kâğıdı kullanılan çeşitli krem ve merhemler makat çevresinde ıslaklık ya da neme, bunun sonucunda da tahrişe sebep olabilmektedir. Dışkı temasından sonra doğru temizlik yapılmamasından ötürü de kaşıntının meydana gelmesi olağandır.
Kaynak

Vajina Kaşıntısı Tedavisi

Kelime anlamı kın ve kılıf olan vajina; dişilerde bulunan, lifli ve kaslı bir yapıya sahip olan üreme organıdır. Dişilerde bulunan genital açıklık yolundan biridir. Diğeri ise idrar yoludur. Vajina, cinsel birleşme ve çocuk doğumu gibi görevleri yerine getirir. Vajinal bölge idrar yolundan farklı olarak çok daha geniş bir yapıya sahiptir. Vajinanın korunması için iki yanında yanak (labia) bulunur. Yanaklar (labia) etli bir yapıya sahiptir. Vajinanın iç kısmı ise pürüzlü bir yapıdadır. Bu pürüzlü yapı cinsel birleşme sırasında sürtünme sağlar. Vajina duvarları, cinsel birleşme sırasında penisin girişini kolaylaştırmak için squalene adı verilen bir sıvı salgılar. İnsanlar tarafından genellikle vajina ile vulvayı karıştırılmaktadır. Vulva, gözle görülebilen tüm bölgeleri kapsarken; vajina, vulvayı dölyatağı boynuna bağlayan kaslı geçide verilen isimdir. Gözle görülebilecek bir bölge değildir.Günümüzde stres, pek çok hastalığın kaynağı veya ortaya çıkmasını hızlandıran faktörüdür. Kişinin yaşamındaki olaylar sonrasında meydana gelen bedensel ve duygusal stres vücut tarafından sorun olarak algılanır ve çözülmeye çalışılır. Çözüme ulaştırılamadığında ise vücutta bazı hastalıklar ortaya çıkar. Kortizol ve adrenalin hormonları stresin en önemli oluşum faktörüdür. Stres anlarında salgılanan hormonların vücuda yıkıcı etkileri olmaktadır. Kalp hızı ve kan basıncında ani artışlar görülür. Stres sonucu bağırsaklarda oluşan hastalıklar veya bağışıklık sisteminin zayıflaması kaşıntıların meydana gelmesine neden olabilir. Vajinal kaşıntının nedenleri arasında stres ve depresyon nadiren de olsa karşımıza çıkmaktadır.
Kaynak

Vajinal Mantar İlaçları Nelerdir?

Vajinal mantarı olan çiftlerin kronik kandidiyaz enfeksiyonuna sahipse bireyler rahatsızlık hissetmedikleri sürece cinsel ilişki yaşayabilirler. Ancak, cinsel birliktelik sırasında mutlaka partnerin prezervatif kullanılmalıdır. Yine, vajinal iltihap yada mantar enfeksiyonu varsa cinsel ilişki esnasında ağrı ve kızarıklıkla birlikte tahrişler olabilir. Bu durum sizin vajinal mantar tedavi sürecinizi de uzatabilir. Vajinal mantar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olarak tanımlanmaz.
Kaynak

Vajina Kaşıntısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Vajinayı tahriş edici kimyasallara maruz kalınması vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu tahriş edici maddeler, vajina da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntılı bir döküntü oluşturan alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.