Sağlık

Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir? Kaktüs Yaprağının Cilde Faydaları?

Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir?

Kaktüs suyu faydalarından en fazla kilo vermek isteyenler yararlanıyor. Sadece kilo vermek için değil A, B2 ve C vitaminlerine ve kıymetli minerallere sahip olan kaktüs suyu faydaları için kendiniz evde sıkarak da elde edebilirsiniz. Dikenli armut kaktüsünden elde edilen kaktüs suyu faydalarından özellikle Kaliforniya, Arizona ve Meksika bölgelerinde yetiştirilir.

Kaktüs Suyu Faydaları

İnflamatuar Hastalıklarda Faydalıdır: Kaktüs suyu faydaları içinde bulunan inflamatuar hastalıklarına iyi gelen kaktüs suyu vücutta katalizör görevi görerek hastalıklardaki sorunlara kalkan görevi oluşturur. İltihaplanmalara karşı koruyuculuk sağlayan bitki ağrıların azalmasında mücadele eder.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Düzenli olarak kaktüs suyu tüketimi vücutta bulunan bi hayli zararlı virüslerin giderilmesinde sisteme yardımcı olmaktadır. Fitokimyasallar yönünden zengin olan kaktüs tümör oluşumunu dahi engelleyen içeriklere sahiptir ve vücudun bağışıklık sistemini arttırır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Regl Dönemlerinde Rahatlatıcıdır: Regl dönemi yaklaşırken içilebilen kaktüs suyu bu sürede oluşabilecek kramp ve sancıların giderilmesi için bayanların sık tükettikleri bir içecektir. Bulantı ve kusmalara da iyi gelen kaktüs suyu günde 1 çay bardağı içilerek sancılara iyi gelir.

Cilt İçin Panzehir Etkisi Vardır: Cilt için yararlı olan kaktüs suyu ciltte bir araya gelen yaralara iyi gelirken deri döküntülerinin de azalmasında yardımcıdır.

Kanser Riskine Karşı Korur: Yapılan araştırmalar neticesinde kesin olmasa da kaktüs suyu tüketimi kansere neden olan kötü hücrelerin oluşumunu ilk etapta önler. Kanserli hücrelerin giderilmesinde etken olan kaktüs hücre büyümesini engelleyerek kemoterapi nasıl tedavi edileceğinde alternatif olarak görülüyor.

Kolesterol Seviyesini Düzenler: Kaktüs suyunu düzenli tüketen bireylerde kötü kolesterolün oluşumu gözlemlenmemiştir. İyi kolesterolü arttıran kaktüs suyu kötü kolesterolü önlerken yağ oksidasyonunu azaltarak lif değeri aracılığıyla vücuda faydalıdır.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Zayıflamaya Yardımcıdır: 1 fincan kaktüs suyunda bulunan kalori miktarı 15’tir. Bu nedenle zayıflamaya kolaylık sağlayan kaktüs suyunu ara yemeklerde tüketerek midede doygunluk sağlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Yüzseneler boyunca bağırsakların hareketlenmesi için kullanılan kaktüs suyu bağırsaklarda bulunan iltihaplanmaları ve bakterileri de azaltmada yardımcıdır. Sindirim yollarını temizleyen kaktüs suyu kabızlık, şişkinlik ve bağırsak kramplarının önlenmesinde yardımcıdır.

Kan Basıncını Düşürür: Kaktüs suyunda bulunan potasyum kan basıncını düşürerek hipertansiyon hastalıklarına karşı sizi korur. Kan basıncını dengeleyen kaktüs suyu kalp sağlığı risklerine karşıda önlem alınmanıza yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluk İçin İdealdir: Anksiyete yahut stresten şikayetçi olan bireyler için kaktüs suyu önerilen bir içecektir. Zihin ve beden yorgunluğunu gideren bitki uyku sorununu azaltarak rahatlamanızı sağlar.

Kaktüsün Zararları

Akşam içki içip sabahına kaktüs suyu içtiğinizde kendinize gelmenizi sağlamaz. Tam tersi baş ağrısını arttırarak daha fazla yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle mide hastalıkları varsa ve akşamdan alkol aldıysanız kaktüs suyundan uzak durmalısınız.

Düzenli ilaç kullanıyor yada oldukça önemli rahatsızlığınız varsa kaktüs suyu kullanımı doktora danışmadan tavsiye edilmez. Özellikle karaciğer, böbrek ve pankreatik hastalıklarınız yer alıyorsa ilacın etkilerini azaltmaktadır.

Diyabet hastalıklarında kan şekeri düşürme etkisi olan kaktüs suyu düşük kan şekerine sahip bireyler için tavsiye edilmez. Bayılmalar ve bilişsel bozukluklara neden olabilir.

Bağırsaklarınız çok çalışıyorsa kaktüs suyundan uzak durmanızı öneririz. Çünkü kaktüs suyu ishal ve şişkinlik yapabilir. Aşırı tüketimden uzak durmalısınız.

Hamile ve emziren bayanlar için net bir bilgi yoktur. Bu nedenle kullanımı doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu