Sağlık

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararları? Kakule Çiğnemek? Kakule Nerede Yetişir? Kakule Çayı?

Kakulenin Faydaları Nelerdir? Kakule Çayı Nasıl Yapılır?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kakulenin Faydaları Nelerdir? Kakule Çayı Nasıl Yapılır? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kakulenin Faydaları Nelerdir? Kakule Çayı Nasıl Yapılır? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kakulenin Faydaları Nelerdir? Kakule Çayı Nasıl Yapılır?

Kakulenin faydalarından ev hanımları mutfaklarında sık, sık kullanıyorlar. Hem tıp sektöründe hem de mutfaklarda kullanılan kakulenin faydaları içinde böbrek sağlığı, sağlıklı kalbi teşvik etme, taze nefes, üst solunum yolları hastalıkları ve kanser türevlerine karşı korunma yer alır. A ve C vitaminleri dışında çinko, soydum, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve demir minerallerine sahiptir. Turşusu yapılan ve baharat olarak kullanılabilen kakulenin faydalarından yararlanmak için sofranızdan eksik etmemenizi öneririz.

Kakulenin Sağlığa Faydaları

Kolesterolün Düşmesinde Destekleyicidir: Doğal bir dirüetik olan kakule kötü kolesterole karşı vücudunuzu koruyarak iyi kolesterolü destekler. Baharat olarak kullanıldığında vücuttaki pis kanın temizlenmesine destek olan kakule yüksek kolesterolün düşmesinde etkilidir.

Göz atabilirsiniz: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Antioksidan Açısından Zenginidir: Antioksidan yönünden zengin olan kakule vücutta serbest radikallerin verdiği zararı ekarte ederek DNA sisteminin muhafaza edilmesinı sağlar ve kardiyovasküler hastalıklara karşı sağlıklı vücut için çabalar.

Kan Dolaşımını Olumlu Etkiler: Kakulede bulunan C vitamini kan dolaşımının olumlu etkilenmesini sağlar. Kan dolaşımında problemi olan bireyler günlük kakule tüketiminden faydalanabilirler.

Astım Rahatsızlığına Karşı: Astım hastalıklarında bir araya gelen semptomların azalması için en doğal metotlarden biri kakule faydalarından yararlanılmaktadır. Mukozaların temizlenmesinde destekleyici olan kakule solunum yollarını iyileştirerek nefesin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Anemi Rahatsızlığı İçin: Güçlü antioksidanlar C vitamini, bakır ve demir içeriğine sahip kakule kan hücrelerini destekleyerek metabolizmanın çalışmasını destekler ve anemide eksik olan mikro besin desteğine sahiptir.

Sağlıklı Sindirim İçin Çalışır: Kakulede bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar sindirimin sağlıklı çalışmasını sağlayarak oluşabilecek kabızlık, şişkinlik, midede asit oluşması ve yemeklerden sonra hazımsızlık oluşmasını önüne geçer. Sağlıklı sindirim neticesinde görülen ise mide semptomlarının azalmasını sağlar.

Depresyon Rahatsızlığına Karşı:

Kakulenin içinde bulunan sağlıklı esansiyel yağlar aromatik bir tada ve kokuya sahiptir. Bunun yanında kakule kişiyi sakinleştirir ve stresin başlangıç aşamasındaysanız daha hızlı toparlanmanızı destekleyicidir.

Diyabet Tedavisinde Yardımcıdır:Diyabet hastalıkları olan bireylerde yapılan araştırmalarda manganez oranının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Manganez değeri bulunan kakule kan şekerinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlayarak diyabetten oluşabilecek risklerin azalmasında yardımcı bir bitkidir.

Böbrekleri Çalıştırır: Bazı bitkiler kalsiyumun iyi alımını sağlarken bazı bitkilerde kalsiyum zararlı bölgelerdeyse atılımını kolay bir hale getirir. Kakule bitkisi böbreklerdeki kalsiyumun atılımını kolay bir hale getirir ve idrarın sökülmesine yardımcı olmaktadır. İdrar yollarındaki iltihaplanmaları da azaltan bitki böbreklerin temizlenmesine destek verir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir: Kakulede bulunan magnezyum, kalsiyum ve potasyum mineralleri kalp sağlığını destekleyen içeriklere sahiptir. Potasyum değeri bulunan her bitki kalp sağlığına iyi gelen değerler içerir. Kan pıhtılaşmasını önüne geçerken kalp hastalıklarından oluşabilecek deformasyonları da azaltır.

Göz atmanızda yarar var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Safra ve Karaciğere İyi Gelir: Kakule anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve bundan dolayı safra kesesi ve böbreklerde gelişen taşların oluşumunu önüne geçer. Sindirimin sağlıklı çalışmasını destekleyen kakule idrar yahut dışkı ile bir araya gelen taşların atılmasını hızlandırır.

Nefesi Tazeler: Aromatik esansiyel yağlara sahip olan kakule tüketerek sürekli olarak bir araya gelen kötü kokunun oluşumunu önüne geçer. Mideyi de rahatlatan kakule mideden gelen kokularında önlenmesinde etkilidir.

Kakule Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynattığınız suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kakule bitkisinden ilave edip 10 dakika boyunca demlenmesini bilave edin. Süre sonunda demlenmiş çaya dilerseniz balda ekleyebilirsiniz.

Kakule çayını direk olarak içemiyorsanız içmeyi keyif aldığınız bitki çayına kakule bitkisinden ekleyebilirsiniz.

Kakulenin Zararları

Anne adayları ve yeni anne olmuş bireyler tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Çünkü faydalı yahut zararlı olduğu hususunda kesin bir bilgi sahibi değiliz.

Böbrek ve safra taşlarına iyi geldiğini yukarıda bahsetmiştik. Lakin aşırı tüketim tam tersine size zarar verebilir.

Sürekli ilaç kullanıyor ve ciddi hastalıklarınız var ise kakule bitkisi zararlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu