Sağlık

Kamkatın Faydaları Nelerdir? Kamkat Zararları? Kamkat Günde Kaç Tane Yenir

Kamkatın Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kamkatın Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kamkatın Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde çok bilinmeyen Kamkatın faydaları bilinse bilinmekte ki son derece popüler hale gelecek. Turuncu renkte ve limon şekilinde olan kamkat meyvesi kabukları ile birlikte tüketilerek yenebilir. Süs ağacı olarak dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilen Kamkatta A ve C vitaminleri dışında cilde çok iyi gelen E vitamini de barındırır. Kamkat olarak anılan meyve bunun yanı sıra kumkat ve kumkuat olarak da bilinir.

Kamkatın Faydaları

Antioksidan İçerir: Birçok meyvede bulunan C vitamini kamkat meyvesinde bi hayli yüksektir. Kamkatın faydaları içinde vücutta bir araya gelen enfeksiyonların giderilmesine ve bakteri oluşumuna neden olan maddelere karşı savaş açar. Kamkat meyvesinde günlük düzenli olarak tükettiğinizde yaşanabilecek kalp poblemleri ve artrit hastalıkları ciddi miktarda önlenmiş olur.

Kolestrolü Dengeler: Yüksek kolestrolünüz var ise kamkat meyvesinden tüketerek bu sorunla baş edebilirsiniz. Kolestrol düzeysini dengelemek için önerilen kamkat dolaşım problemlerinde de etkili bir meyvedir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kansere Kalkan Olur: Kamkat meyvesinde bulunan vitamin ve mineraller içeren kamkat meyvesi kansere karşı vücudu koruma altına alır ve anti kanser olarak nitelendirilir. Flavonoidler içeren kamkat meyvesi tümörün küçülmesinde etkili olduğu gibi büyümesini de önüne geçer.

Görme Yetisi Artar: Kamkatta da havuçtaki gibi A vitamini bulunur. Bu nedenle daha sağlıklı ve görüş açısını kamkat tüketerek rahatlatabilirsiniz. Çocukluktan bu yana kamkat meyvesinden düzenli olarak tüketmelerini sağlarsanız olası göz problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Oksijen Oranını Arttırır: Kamkat meyvesinden tüketerek vücudunuza aldığınız oksijen miktarını arttırabilir organlarınızın daha aktif ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Oksijen giren bünye daha aktif hale gelirken alyuvar kapasitesini olumlu yönde etkilenir.

Sindirimi Rahatlatır: İçeriğinde 10 gram lif barındıran kamkat meyvesi sindirimin daha sağlıklı işlemesinde etkilidir. Kamkat tüketerek olası karın ağrılarından, hazımsızlıktan ve şişkinlikten fazla da fazla şikayetçi olmazsınız.

İltihap Oluşumunu Önler: Antioksidan içeren her besin vücut için ekstra bir önem taşır. Kamkatta da antioksidan bir hayli çok olduğundan serbest radikallerin oluşturduğu deformasyona karşı vücudu korumakla mükelleftir. Bunun yanında kalbe giden damarların sertleşmesini ve artrit rahatsızlığının görülmesini engelleyebilir.

Diyabete Kamkat: Yukarıda lifin vücuda olan desteğinden bahsetmiştir. Aynı biçimde lif içeren kamkat meyvesi diyabet hastalıklarında oldukça önem taşır. Glikoz dengesini sağlayan diyet lifi diğer yandan insülinin de dengelenmesinde rol oynar.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkları Önler: Limon kadar kıymetli olan kamkat meyvesi %50’den fazla C vitamini barındırır. C vitamini aracılığıyla dışarıdan gelebilecek mikrop ve virüslere karşı bağışıklığı arttıran kamkat meyvesi bakterilere savaş açar.

Cildi Güzelleştirir: İçeriğinde bulunan C vitamini antioksidan ve diğer vitaminler cildin daha sağlıklı, göz alıcı ve azalmış kırışıklıklar sağlar. Limonun lekeler üzerindeki tesirini bilinmekte. Kamkatta limon gibi güneşten bir araya gelen lekelerin giderilmesinde son derece etkili bir meyvedir.

Zayıflatır:

Kilo Vermek ve incecik bir bedene sahip olmak için kamkat meyvesi diyet menülerinizde yer almalıdır. Organik olarak tüketebileceğiniz kamkattan günde 2 – 3 adet yenebilir. Çünkü kamkatta 100 kalori 8 kamkata eş değerdir.

Kardiyovasküler İyileşir: Kalp krizi ve inme gibi hastalıklarla baş etmek için kanda bulunan kolestrol düzeysinin düşürülmesi gerekir. Omega 3 ve 6 içeren Kamkatta bulunan potasyum kanın daha bi hayli hızlı akmasını sağlayarak kalp sağlığını korumaktadır.

Böbrek Taşlarını Döker: Böbreklerinizde çok fazla taş oluşumu görüyorsanız kamkatın limon gibi suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Kamkatta da organik bir asit olan sitrik asit yer alır ve bu sayede taş oluşumu engellenir ve bir araya gelen taşların ağrısız bir biçimde vücuttan atılmasına destek verir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır: Kamkatta bulunan demir, magnezyum, bakır, folat ve manganez içeren  kamkat kan dolaşımının artmasını sağlayarak vücudu olumlu yönde etkiler. C vitaminin vücuda yeterli miktarda alması demirin artı yönde vücutta kalmasını sağlar.

Yaralara İyi Gelir: Kolajen ve C vitamini vücutta bir araya gelen yaraların ve bir araya gelen doku bozukluklarının bi hayli hızlı giderilmesini sağlar.

Kamkatın Zararları Nelerdir?

Limon içeriğine sahip kamkat meyvesi C vitamini barındırır. C vitamini içeren besinlere karşı alerjiniz varsa kamkat meyvesini doktora danışmadan tüketmeyiniz.

Kamkatı kanı sulandıran ilaç kullananlar dikkatli tüketmeli ve doktora danışmalıdır.

Hamile bayanlar ve emziren anne anneler kamkat meyvesini doktoruna danışmalıdır.

Kamkat Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Reçel, marmelat ve tatlılarda kamkat meyvesi kullanılabilir.

Meyve konsantrelerinde ve meyve suları hazırlarken kamkattan da faydalanabilirsiniz.

Garnitür olarak ve limon gibi tat vermesi için kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu