Sağlık

Kaparinin Faydaları Nelerdir? Zararları? Nasıl Tüketilir? Cinsellik? Kapari Turşusu

Kaparinin Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kaparinin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kaparinin Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Kaparinin faydaları içinde A, C, E ve K vitaminleri dışında potasyum, demir, sodyum ve antioksidan yer alır. Kendi kendine yetişen kapari geber otu olarak da halk içinde bilinen otsu bir bitkidir. İlaç sanayide çok kullanılan kapari faydalarını köyde yaşayan bireylerde iyi bilirler. Birçok değişik biçimde tüketilebilen kapari faydalarından en fazla turşu yapımında kullanılarak tüketilebilirken kapari kalori miktarı 1 yemek kaşığında 2 kalori ile sınırlıdır.

Kaparinin Faydaları

MS hastalığının nasıl tedavi edileceği için kapari bitkisinden faydalanabilirsiniz.

Vücudunuzda kan bozuklukları yer alıyorsa kapari bitkisini deneyebilirsiniz.

Lif değeri yüksek miktarda olan kapari sağlıklı sindirim sistemi için uygun bir sebzedir ve kabızlık poblemlerindan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Kaparide bulunan vitamin ve mineraller kötü kolesterolün düşmesinde etkili iken iyi kolesterolün artmasıne yardımcı olmaktadır.

Kanser hücrelerinden vücudu koruyan kapari DNA hücrelerinin muhafaza edilmesinı sağlar.

A ve K vitaminlerine sahip olan kapari bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hem kış hastalıklarından hem de kemik hastalıklarına karşı sizi koruyacaktır.

Antioksidan ve E vitamini barındıran kapari kalp hastalıklarına karşı vücudu korurken vücudun yağ depolamasını önleyerek kalp semptomlarını azaltır.

Yine antioksidan yönünden zengin olan kapari cilt hastalıklarından kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonları azaltır.

B12 yönünden zengin olan kapari bitkisi zinde ve enerjik olmanızı sağlarken bir araya gelen yorgunluk ve halsizlik durumlarında sizi aktif kılar.

Demir içeriği B vitaminin eksikliği saç sağlığının da olumsuz etkilenmesinde mühim rol oynar. Kapari de bulunan bu bileşenler saçların dökülmesini engelleyerek saç derisindeki problemlerin azalmasını sağlar.

Cinsel gücün artmasında etkin olan kapari çocuk isteyen aileler için yenmesi tavsiye edilir.

Adet düzensizliği hususundan şikayetçi iseniz kapariden yardımcı alabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen kapari balgam söktürücüdür.

Vücuttaki nedensiz ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Midede bir araya gelen yaraların iyileşmesinde faydalıdır.

Kapari Nasıl Kullanılır?

Kapari turşu yapılarak yemeklerin yanlarında tüketilebilir.

Kaparinin tohumları çiçek açmadan toplandığında ilaç firmaları aracılığıyla kullanılır.

Kapari bitkisini salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kapari MS Tedavisi İçin

Kapari kurutulmuş ( 1 çay kaşığı )

Su ( 6 bardak )

6 bardak kaynamış suyun içerisine kapari bitkisinden ilave edin ve 5 dakika demlendirip süzdürün. Günde 2 – 3 bardak içilebilen kapari çayını içebilirsiniz. Lakin MS oldukça önemli hastalıktır ve bundan dolayı bu tarz bitkilerin faydası bilinse de doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Kan Hastalığına Kaparinin Faydaları

Kansız ve anemi hastalıklarında kullanılabilen kapari lösemi nasıl tedavi edileceğinde de tavsiye edilir.

Kapari ile yapacağınız marmelattan aç karnına sabahları 1 tatlı kaşığı yiyerek kan sayımını arttırabilirsiniz. Lakin tatlı olarak tüketileceği için diyabet hastalıkları bulunanlar için tehlike arz edebilir.

Böbrek Taşları İçin Kapari

Kapari çayından demleyip 15 gün boyunca aç karnına sabahları içilebilir. Böbreklerdeki kumunda taşında atılımında yardımcı olmaktadır.

Kaparinin Zararları

Kapariyi gelişigüzel alıp tüketemezsiniz çünkü zehirlenmeye kadar sizi götürebilir. Tüketmek istiyorsanız ya işlenmiş olarak bildiğiniz bireylerden alın veya tablet olarak temin edin.

Ciddi bir rahatsızlığınız yer alıyorsa yahut düzenli ilaç nasıl tedavi edileceği görüyorsanız kapari tüketmeden hekime danışmak şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu