Sağlık

Kara Lahananın Faydaları Nelerdir? Lahana Suyu Nasıl Yapılır? Zararları? Zayıflatır mı?

Kara Lahananın Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kara Lahananın Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kara Lahananın Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kara Lahananın Faydaları Nelerdir?

Kara lahananın faydaları içinde en belirgini C vitamini yönünden kuvvetli olmasıdır. Kara lahana halk içinde arada bir yaprak lahana olarak da adlandırılır. Geniş ve kalın bir yapıya sahip olan kara lahana, lahana dan daha keskin bir kokuya sahiptir. Özellikle Karadeniz yöresinde sevilerek tüketilen kara lahana faydalarından yemeğini yiyerek, sarmasını sararak ve kara lahana suyu içerek faydalanabilirsiniz.

Kara Lahananın Faydaları

Genç Bir Cilt İçin: Lahanada bulunan bileşenler kan akışını hızlandırarak cilt hücrelerini yeniler. Kırışık oluşumunu önleyen kara lahana renk düzensizliklerini yok ederken cildin daha genç ve diri olmasına yardımcı olmaktadır.

C Vitamini Zenginidir: Yazımızın başında da kara lahananın C vitamini deposu olduğunu belirtmiştik. C vitamini değeri yüksek miktarda olan her besin gibi kara lahanada antioksidan değerine sahiptir ve bir çok kış hastalıklarına karşı sizi korur.

Göz atabilirsiniz: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Anne Sütünü Yükseltir: Kara lahana kaynatıldıktan sonra çıkan suyuna bal eklenip içilirse anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu bilgisi yer alıyor. Bu su bunun yanı sıra emzirme zamanında bir araya gelen göğüs yaralarına ve ağrılarına iyi gelmektedir.

Kanser Riskine Karşı Kara Lahana: Kara lahanada bulunan bileşenler kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek tedavinin daha kısa bir sürede yanıt vermesine yardımcı olmaktadır. Çin’de yapılan araştırmalar neticesinde kara lahana bitkisinin meme kanserine karşı faydalı olduğu dikkatleri çekmiştir.

İlginizi çekebilir: Kanserden Korunmanın Yolları

Görmeyi Güçlendirir: Beta karoten içeren kara lahana göz sağlığına katkı sağlar. göz sağlığını iyileştiren sebze ileriki yaşlarda görülebilen sarı nokta hastalığı ve katarakta karşı önlem almak için tüketilebilir. Beta karoten yalnızca göz sağlığı için değil vücuttaki kötü hücreleri def etmek için de iyi geldiği bilinir.

Cildin Yenilenmesini Sağlar: Karalahana’dan elde edilen suyu ağzı kapaklı bir şişeye koyup yüz temizleme olarak kullanabilir. Tonik kıvamında geceleri yatmadan cilde sürebilirsiniz. Cildi kirden arındıran kara lahana suyu cildin sağlıkla parlamasına yardımcıdır.

Detoks Etkisi Vardır: Vücuttaki serbest radikalleri azaltan sebze toksiklerinde uzaklaşmasını sağlayarak bir çok hastalığa karşı önlem almanızı sağlayacaktır. Detoks etkisi oluşturmak için kara lahana ve kara lahana ile hazırlanan gıdaları tüketebilirsiniz.

Anemiye İyi Gelir: Kara lahan anemi rahatsızlığınız yer alıyorsa tüketilmesi önerilen sebzeler içindedır. Kansızlıktan kaynaklı yorgunluk ve halsizliği gidererek daha enerjik ve zinde olmanıza yardımcı olmaktadır.

Kemik Yapısını Güçlendirir:

Kara lahana yalnızca iskelet sistemine değil komple kemik yapısına iyi gelerek dişlerin güçlenmesine destektir. Eklem dokularını iyileştiren kara lahana kemik dokusunun kuvvetlenmesine yardımcıdır.

Cilt Çatlaklarına İyi Gelir: Emziren bayanlar için en büyük tatlı acılardan biri göğüs uçlarının ağrıması ve çatlamasıdır. Karalahana suyu ile bu bölgeye masaj yapılırsa çatlaklar bir an önce iyileşir.

Sindirimin Hızlı Çalışmasını Destekler: Sindirimin daha sağlıklı olmasını sağlayan sebze düzenli tüketilmesi halinde vücudu temizler. Kara lahana yiyerek bağırsakları çalıştırır, idrar söktürmede etkilidir ve zayıflamaya yardımcıdır. Tenyalar içinde kara lahanadan faydalanabilirsiniz.

Kara Lahana Sakinleştirir: Uzmanların araştırmalar neticesinde gözlemlediklerinden bir diğeride kara lahananın sakinleştirici tesirinin olmasıdır. Stresli bir işte çalışıyorsanız kara lahanadan düzenli tüketime yönlenmelisiniz.

Kasları Kuvvetlendirir: Spor yapıyor ve kas şikayetlerinden yakınıyorsanız kara lahana tüketmek kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Hazırladığınız shake ve smoothielerinize kara lahanayı eklemeyi ihmal etmeyin.

İltihapları Engeller: Kara lahana suyunu beslenme listenize ekleyerek iltihaplanmaların azalmasına destek verebilirsiniz. Bir nevi detoks etkisi oluşturacaktır.

Kalbi Güçlendirir: Kara lahanada bulunan vitamin ve mineraller damar tıkanıklıklarına, kalp ağrılarına ve göğüs sızlamalarına iyi gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Göğüs Ağrısı Neden Olur? (Angina Pektoris)

Kara Lahananın Diğer Faydaları

Kanser riskine karşı vücutta kalkan görevi görür.

Kış hastalıklarına karşı koruyuculuk sağlar.

Demir mineralinin vücutta emilimini hızlandırır.

Metabolizmayı hızlandırarak vücut sağlığını destekler.

Kirlilik nedeni ile bozulan vücut dengesini korur.

Enfeksiyonlara karşı savaş açan kara lahanada bol miktarda kükürt yer alır.

Kara lahana yiyerek kırmızı kan hücrelerini arttırarak kansızlık sorununa şifa bulacaksınızdır.

Kara lahanayı kaynattığınız suyu dökmeyip hem saçınıza hem de cildinize uygulayabilirsiniz.

Beyin gelişimini destekleyici mikro besin desteğine sahiptir.

Mide yaralarını iyileştirir.

Vücudun oksijen düzeysini yükselterek solunum yollarını rahatlatır.

Yara ve yanık nasıl tedavi edileceğinde kara lahana şifadır.

Eklem ve kas ağrılarının dinmesinde başarılıdır.

Kalp ve damar tıkanıklıklarının semptomlarını azaltıcı güce sahiptir.

Kilo vermek isteyenler için önerilen kara lahananın suyunu içebilirsiniz.

Kara lahana faydalarından yararlanmak için 4 günde 1 tüketmelisiniz.

Kara lahana sakinleştirici güce sahip olması nedeni ile depresyona karşı antidepresandır.

Kemik dokusunu güçlendiren kara lahana kasları da kuvvetlendirir.

Lif değeri bulunan kara lahana sağlıklı sindirimi sağlarken bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir.

Kara Lahananın Zararları

Kara lahana tüketiminde aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız.

Haftada en fazla 2 kere kara lahana sebzesi tüketmelisiniz.

Vücuttaki tuz emilimini azaltabileceği için tüketim fazla olursa bol su ve iyotlu tuz tüketimine özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu