Sağlık

Kara Turpun Faydaları Nelerdir? Zararları? Böbrek Taşına Faydaları? Nasıl Yenilir?

Kara Turpun Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kara Turpun Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kara Turpun Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

Kara turp için eski bireylerin bir deyimi mevcuttur “ Kara Turp yemezseniz bile tarlasından mutlaka geçin “. Eskiler ne derse doğru der diyoruz ve kara turpun sayısız faydalarından bahsediyoruz. Acı tadından dolayı bir çok insanın tüketmekten kaçındığı kara turp özellikle çocuklarda öksürük için balla birlikte tüketilmesi doktorlar aracılığıyla tavsiye edilir. Kara turpun faydaları içinde kansızlık, öksürük, akciğer muhafaza edilmesi, idrar söktürmesi, solunum ve sindirimi rahatlaması için kara turp sebzesinden mutlaka tüketmelisiniz.

Kara Turpun Faydaları

Kanserden Korur: Siyah turpta iyi niyetli antioksidan deposu mevcuttur. Bu bileşenler serbest radikallerden bünyeyi korur ve hücre ve doku gelişiminin kontrolünü sağlar ve anti kanser özellikte tutar. Gün içinde beslenme listenize veya sabah kahvaltılarınıza ekleyebileceğiniz siyah turp suyu veya direk kara turp yiyerek faydalı özelliklerin faydalanabilirsiniz.

Karaciğerin İşlevini Arttırır: Karaciğer için çok yararlı olan kara turp B1, B kompleksi ve C vitamini barındırması ile tüm vücut sistemini ve safra akışını kolaylaştırarak daha iyi bir hale getirir. Karaciğerinde problem yaşayanlar karaturp sebzesinden ara ara tüketerek sağlıklı kılabilirler.

İlginizi çekebilir: Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir ?

Tiroitleri Düzenler: Tiroitler için kara turp etkili bir gıdadır. Tiroit rahatsızlığı yaşam boyu sizi terk etmeyen bir hastalıktır ve hep ilaç kullanılmalıdır. Raphanin içeren kara turp tiroit hormon salgılanmasını ve üretimini düzenleyen bileşenlerden meydana gelir.

Öksürükten Kurtarır: Siyah turp özellikle geçmeyen öksürük için önerilen bir sebzedir. Kara turpu ortasından delin ve içine bal katıp bardağa balı ağır ağır süzülene kadar bilave edin ve onu için. Bu karışım bağışıklığı güçlendirerek kış hastalıklarından sizi koruyacaktır.

Beyin Sağlığını Destekler: Siyah turpta bulunan magnezyum ve potasyum içeriği beyinde bulunan kimyasal dengenin muhafaza edilmesinı sağlar. Kara turpta bulunan vitamin ve mineraller beyin sağlığı için gerekli bileşenlere sahiptir. Zihnin daha aktif olmasını sağlayan kara turp hafızayı güçlendirerek odaklanma sorunu yaşayanlar için tavsiye edilir.

Kolesterolü Düzenler: Metabolizmanın aktif olmasını sağlayan kara turp vücut dolaşım sisteminin de sağlıklı olmasına yardımcıdır. Yağ dokularına iyi gelen kara turp arter duvarlarında biriken kolesterolü emer. Biriken yağları temizleyen kara turp kolesterol oluşumunu azaltarak bir araya gelen kalp krizi problemlerinin de önüne geçmektedir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Vücutta Oluşan Taş Problemleri: safrada ve böbreklerde bir araya gelen taşlara karşı doğal bir yöntem arıyorsanız kara turpa başvurmanız gerekiyor. Taş oluşumundan ağrıyan vücut idrar yollarını çalıştırarak bir araya gelen taşların atılımını hızlandırır.

Sindirim Sağlığı: Sindirimin sağlıklı düzeyde çalışmasını sağlayan kara turp vücuttan özellikle mideden toksinlerin temizlenmesini sağlayarak bünyenin Ph dengesini arttırır. Lif değeri bulunan kara turp sindirimi hızlandırır ve safra fonksiyonlarını da arttırmaktadır.

Şişkinliği İndirir: Antioksidan içeren kara turp serbest radikalletin tesirini ortadan kaldırarak bağırsaklarda ve karın bölgesinde bir araya gelen toksin ve enfeksiyonların oluşmasını önüne geçer. Kara turp tüketerek vücudunuzda bir araya gelen şişkinliği azaltabilirsiniz.

Kara Turpun Cilde Faydaları

Antioksidan değeri yüksek miktarda olan kara turp cildin yaşlanmasına karşı savaşarak yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Antioksidan dışında kara turpta bulunan diğer bileşenler serbest radikallere karşı bariyer oluşturarak daha göz alıcı ve ışıltılı cilt için gerekli besinler sağlar.

Kara turp ciltte bir araya gelen akne izleri güneş lekeleri ve siyah nokta izlerine karşı cildinizi temseyirci etki sağlar. Kara turpun suyunu sıkın ve bu su ile cildinizi her akşam temizleyin. Bu yalnızca lekeleri değil diğer ciltte bir araya gelen problemleri de azaltır.

Kara Turpun Saça Faydaları

Güçlü ve kalın telli saçlara kavuşmak için kara turptan ve kara turp suyundan faydalanabilirsiniz.

Kara turp suyunu sıkın ve her gün bunu taze olarak 1 fincan veya 1 çay bardağı olarak düzenli tüketin. Saç köklerinin ikazlmasını sağlayan kara turp kan dolaşımını hızlandırarak saç büyümesini destekler.

Kara turp saç diplerini ve saç tellerini nemlendirmekte faydalıdır. Saç derisinde bir araya gelen kuruluk kepek oluşumuna neden olabilir ve saça zarar verir. Saçlarda bulunan yağ sebum dengesi korunmazsa saç sağlığı negatif yönde etkilenir.

Kara Turpun Zararları

Taş oluşumunda böbrek ve safra taşlarına iyi geldiğini söylemiştir. Lakin bu tarz bir sorununiz varsa mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü tam tersine safra taşlarını tetiklediği söyleyen uzman kişilerda yer alıyor.

Uzun süre kara turp sebzesinden tüketirseniz midenizde tahriş ve sorunlar oluşabilir. Bu nedenle ara ara tüketime özen gösterin.

Tiroit, kalp, yada herhangi bir ciddi rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışmadan kara turp tüketiminden uzak durmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu