Sağlık

Karabaş Otu Nedir? Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Zararları? Sigarayı Bıraktırır mı?

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş otunun faydaları A ve C vitamini dışında kalsiyum ve demir mineralleri yönünden zengindir. Karabaş otunun bir diğer ismi de lavantadır. Güneyde Akdeniz’de daha çok yetişen karabaş otu dikdörtgen şeklinde yeşil yapraklara sahiptir. Karabaş otu faydaları içinde en fazla dikkatleri çeken cilt ve saça olan yararlarıdır ve kozmetik sektöründe parfümlere koku vermek için çok sık kullanılır. Kişiyi sakinleştiren karabaş otu depresyondan sizi koruyarak ferah kokusu ile rahatlama sağlar.

Karabaş Otunun Faydaları

Kas ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir: Sinirsel hastalıkların neticesinde bir araya gelen kas ve eklem ağrıları içi karabaş otunun faydalarından faydalanabilirsiniz. Mental açıdan rahatlamanızı sağlayan karabaş otu fiziksel açıdan da sizi iyi hissettirir. Gerilme sonucu bir araya gelen kas kasılmalarını rahatlatır ve gevşemenize yardımcı olmaktadır.

Anemi Rahatsızlığına Karşı: Karabaş otu bitkisini 1 bardak su 1 saat demlendirip içtiğinizde kan hastalıklarına iyi gelir. Kandaki oksijen hücrelerinin artmasını sağlayan karabaş otu kan hücrelerinin çoğalmasını destekler. Bu sudan az bir miktar ayırıp sabahları cildinizi temizleyebilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Karabaş otu çayı ile sindirim sistemini aktif hale getirebilirsiniz. Genel sağlığa faydası olan karabaş otu mide şişliğine iyi gelirken kabızlık, hazımsızlık ve bağırsakların çalışmasına destek vererek zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Karabaş otunun faydaları içinde gaz oluşumunun giderilmesi de mevcuttur.

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır: Karabaş otunda bulunan bileşenler içinde esansiyel yağlar barınır. Güçlü yağların verdiği sakinleştirici koku aracılığıyla ruh sağlığı iyileşerek daha rahat uykuya geçiş sağlar ve uyku döngüsünü düzene sokar. Bunun için yastığınızın içine bir miktar karabaş otu koymak yeterli gelmektedir.

Baş Ağrılarını Dindirir: Karabaş otunun en büyük özelliği sakinleştirici etkisi migren ve baş ağrıları içinde dindirici detaya sahiptir. Karabaş otu yağı ile ağrıyan bölgelere sürerek masaj yaptığınızda ağrıların dinmesi sağlanabilir.

Karabaş Otu Depresyona Karşı: Sinir sistemi üzerinde çok etkisi olan karabaş otu ruhsal bozukluğu önleyerek depresyona girmenizi önüne geçer. Ruh sağlığını iyileştiren karabaş otu olduğu ortama kokusunu yayarak ruh sağlığını iyileştirir ve stresten kurtarır.

İlginizi çekebilir: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Karabaş Otunun Cilde Faydaları

Kozmetik sektöründe karabaş otu faydalarından çok yararlanılmaktadır.

Ciltte bir araya gelen şişmeler ve kızarıklıklar için kullanılan karabaş otu sivilce yaralarına ve akne problemlerine de iyi gelir.

Egzama rahatsızlığında sık karşılaşılan kaşıntıların dinmesi için yardımcı olmaktadır.

Karabaş otu tercih ederek yaraların mikrop kapmasını önleyerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Cilt kırışıklıklarını engelleyen karabaş otu yağından 1 – 2 damla cilde sürerek ince çizgilerin giderilmesini kolay bir hale getirir.

Ciltte güneşten yahut ev kazalarından dolayı bir araya gelen yanıklar için karabaş otu yağı sürülerek tedavi edilebilir.

Karabaş otu yağını ciltte çatlak oluşmuş bölgelere sürdüğinüzde çatlakların azalmasına ve cildin kuruluktan dolayı çatlamasını engelleyebilirsiniz.

Karabaş Otunun Saça Faydaları

Karabaş otunun yağından saçlarınıza sürdüğinüzde mevsimsel, stres yüzünden yahut diğer nedenlerden dökülmelerini önleyebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Saçlarda bir araya gelen bakterilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Saçların nem dengesini arttıran karabaş otu yağı kuruluktan kaynaklı kırılmaların azalmasına yardımcıdır.

Hızlı saç uzamasını sağlayan karabaş otu genel saç sağlığını kuvvetlendirerek bakım yapar.

Karabaş Otu Nasıl Uygulanır?

Karabaş otu yağını cilt nasıl tedavi edileceğinde kullanacaksanız yağı bir miktar su ile seyreltebilir veya bal ekleyebilirsiniz.

Karabaş otu çayını normal bitki çaylarını demlediğiniz gibi 5 dakika demlendirerek tüketebilirsiniz.

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otunun fazla tüketimi kabızlık ve iştahın artmasına neden olabilir.

Direk olarak karabaş otunun ağız yolu ile alınması tehlikeli olabilir.

Karabaş otunun aşırı cilde uygulanması ciltte kızarıklık ve tahrip yapabilir.

Epilepsi rahatsızlığınız varsa karabaş otunu hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Karabaş otunun kendisini de yağını da çocuklara uygulamayınız. Hormon dengesini alt üst edebilen bitki çocuklara zararlıdır.

Hamilelik ve emzirme zamanında karabaş otu tüketiminden uzak durmalısınız.

Karabaş otunu ameliyat öncesinde yahut ardından tüketmek vücutta sistemi bozabileceğinden tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu