Sağlık

Karabiber Nedir? Karabiberin Faydaları Nelerdir? Zararları? Neye iyi Gelir?

Karabiberin Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karabiberin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karabiberin Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiberin faydaları için dolmalarda, yemeklerde, hamur işlerinde, et yemeklerinde ve salça soslarında karabiberden faydalanabilirsiniz. İçeriğinde A, B6, C ve K vitaminleri dışında, potasyum, manganez, demir, bakır, fosfor, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bulundurur. Diyet lifleri, karbonhidrat ve protein içeren karabiber faydaları bir hayli fazladır.

Karabiberin Faydaları

Sindirim Sistemi İçin Karabiber: Karabiber tüketim yaparak asit sekresyonunu arttırabilir ve sindirimin kolaylaşmasını sağlayabilir. Karabiber tüketimi bağırsak gazlarının oluşumunu önleyerek şişkinlik, kabızlık ve ishalin önlenmesi için tavsiye edilir. Sağlıklı sindirim tüm vücut sisteminin kontrollü çalışması için bi hayli mühimdir.

Karabiber Cilt Bakımı Yapar: Karabiber cilt tonunda bir araya gelen renk dengesizliklerini gidererek vitiligo rahatsızlığının ilerlemesini önüne geçer. Karabiberde bulunan bileşenler bir çok tedavi yönteminden daha iyi etkiler bırakabilir ve cilt kanseri risklerine karşı vücudu koruma altına alır.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Solunum Yollarını Rahatlatır: Bazı tedavi uygulamalarında öksürüğün ve soğuk algınlığı hastalıklarının giderilmesi için karabiberli tonik uygulaması yapılır. Grip oluşumunda çok görülen balgam karabiber tercih ederek giderilebilirken öksürmeden kaynaklı boğaz tahrişlerine de iyi gelecektir.

Beyin Gelişimini Arttırır: Karabiberde bulunan piper maddesi beyin fonksiyonlarını geliştirerek hafıza problemlerine ve bilişsel sorunlara iyi gelmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir ölçüde tüketilen karabiber ileriki yaşlarda yaşanabilecek Alzheimer rahatsızlığına karşı ve demans rahatsızlığının semptomlarını azaltır.

Zindelik Katar: Karabiberde bulunan bileşenler vücuda enerji ve zindelik katar. Güne karabiberi sütün içine katarak içebilir, haşlanmış yumurtanıza ekleyerek karabiberin faydalarından faydalanabilirsiniz. Karabiber enerjinizi arttırarak gün içinde daha aktif olmanızı sağlar.

Karabiberin Kansere Etkisi: Karabiberin zerdeçal ile birleştirilip bitirildiğinde kanser türevlerinden vücudu koruduğu araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Sadece karabiber için değil diğer baharatlarda kanser hücrelerinin çoğalmaması için vücutla savaşır. Serbest radikallerin vücuda verdiği zarar azaltan karabiber güneş ışınlarının cilt kanserine verdiği etkileri de nötralize eder.

Göz atabilirsiniz: Kanserden Korunmanın Yolları

Görme Yetisini Geliştirir: A vitamini içeriği yüksek miktarda olan karabiber göz sağlığının desteklenmesinde mühim bir güce sahiptir. Karabiber alerjiden kaynaklı göz hastalıklarına iyi geldiği gibi gözlerde bir araya gelen kaşıntı ve kızarıklıklarında oluşumunu azaltır.

Karabiberdeki Antibiyotik Etkisi: Karabiberde bulunan C vitamini ve mineraller antibiyotiği doğal yollardan almanızı sağlayarak vücudu bir çok kış hastalıklarına karşı koruma altına alarak serbest radikallerin vücutta rahatça gezinmesini önler.

Kan Basıncını Düşürür:

Karabiberde bulunan piperin maddesi yapılan araştırmalar neticesinden kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Karabiber kan basıncını kontrol altına alarak vücut dengesini sağlıklı düzeyde tutar.

Ağız Sağlığı İçin Karabiber: Bazı dişmacunlarının bileşenlerinde karabiberde bulunan piperin maddesini görürsünüz. Karabiber komple ağız sağlığına iyi geldiği gibi diş ağrıları, diş eti iltihaplanmaları ve diş eti kanamalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Eşit miktarlarda tuz ve karabiberi suya katıp diş ve diş etlerinin üzerine sürün. Uygulama yapılan alanda iyileştirici etkisi mevcuttur.

Sigara Bırakmak İsteyenler İçin Karabiber: Buharla birlikte soluduğunuz karabiber baharatı sigara bırakmada yaşanan semptomların azalması için destekleyici güce sahiptir. Karabiber zerdeçalla karıştırılarak yendiğinde sigaraya karşıdır bunun yanı sıra buharının solunması da sigara bırakmada mühim güce sahiptir.

Karabiber Metabolizmayı Hızlandırır: Karabiber yiyerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar bu sayede daha enerjik ve daha kolay zayıflama sağlarsınız. Obezite hastalıklarında önerilen karabiber mide rahatsızlığı olanlar için defermasyonları önlemede başarılıdır. Karabiber yağ yakımını da hızlandırıcı güce sahiptir.

Karabiberin Saça Faydaları Karabiberde bulunan antioksidan bileşenleri saç problemlerinde oldukça önemli başarı gösterir. Saçlara sağlık vermesi dışında saç dökülmeleri ve ince saçların güçlenmesi için karabibere bal ve zerdeçal ekleyerek saça uygulayabilirsiniz.

Karabiberin Zararları

Karabiber genelde vücut sağlığına faydalıdır. Aşağıda yazdıklarımız aşırı karabiber tüketiminden doğan sonuçlardır.

Aşırı karabiber tüketimi mide poblemlerina neden olabilir. Mide yanması mide ağrıları ve mide yaralarına neden olabilir.

Sıcak aylarda karabiberin fazla yenmesi aşırı sıcak basmasına ve terleme neden olabilir.

Karabiber aşırı tüketimi burun kanamalarına neden olabileceği gibi tehlikeli olabilir.

Karabiberi çocuklarınızdan uzak tutmakta yarar var. Yanlışlıkla solunan karabiber akciğere yapışabilir bu da oldukça önemli tehlike oluşturur.

Karabiber cilde iyi gelir fakat direk cilde karabiber uygulamak yanmalara ve tahrişlere neden olabilir.

Aşırı karabiber tüketimi cilt kuruluğuna neden bulunacağı için kızarıklık ve kaşıntılar oluşturabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu