Sağlık

Karanfil Çayının Faydaları? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yapılır? Regl? Cinsel Faydaları Nelerdir?

Karanfil Çayının Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karanfil Çayının Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karanfil Çayının Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karanfil Çayının Faydaları

Daha çok kış aylarında içimi önerilen karanfil çayının faydaları sağlık yönünden bi hayli yüksektir. İçimi yumuşak olan karanfil çayını evde rahatlıkla kendiniz hazırlayarak C vitamini, magnzyum, omega 3 yağlar, kalsiyum ve flavanoidler gibi yararlarından faydalanabilirsiniz. Karanfil çayının faydaları için, yemeklerden sonra tüketilmesi önerilen karanfil çayı detoks etkisi verirken, ağız içindeki iltihaplanmalarında oluşumunu önüne geçer.

Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?

Saç Rengini Yeniler: Karanfil çayı ile saç bakımı uygulayabilirsiniz. Kimyasal saç boyalarının saçlara verdiği zarardan hoşlanmıyor ve doğal içerikler tercih ediyorsanız karanfil çayını saçınıza uygulayarak daha doğal ve sağlıklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunun için fısfıslı bir şişeye koyacağınız karanfil çayını her duştan sonra saçlarınıza uygulayıp ondan sonra kurutun.

Göz atabilirsiniz: Karanfilin Faydaları

Sinüs Yollarını Temizler: Sürekli baş ağrısı ve tıkalı bir burunla yaşıyorsanız sinüs rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Sinüs yollarını temizleyen karanfil çayı içilerek sinüs yolları açılır ve karanfil çayı aracılığıyla balgamın sökülmesi sağlanarak sinüsten kurtulabilirsiniz.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Karanfilde bulunan antioksidan özellikleri vücudun dokularının yeniden toparlanması için gereklidir ve yaşlanma ile görülen kırışıklıkların oluşumunu azaltır. Haftada 1 kere içerek yaşlanma ile mücadele sağlayabilirsiniz.

Ateşi Düşürür: Karanfilde bulunan E ve K vitamini dışında magnezyum minerali bulunur. Anti inflamatuar etkisi aracılığıyla mikrobiklerin vücuttan giderilmesini sağlayan karanfil çayı bağışıklığı güçlendirerek ateşli hastalıklarla mücadeleyi arttırır.

Afrodizyak Etkisi Vardır: Asya bölgesinde daha çok kullanılan karanfil çayına ekleyeceğiniz zencefil ve tarçın baharatı libidonun artmasıni sağlayarak afrodizyak güce sahiptir.

Dişleri Rahatlatır: Karanfil çoğu zaman dişi ağrıyan herkese tavsiye edilir. Diş ağrısına ve diş eti iltihaplanmalarına iyi gelen karanfil çayı içebilir bu çay ile ağzınızı gargara yaparak diş ağrılarının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Vajina Bakterilerinde: Vajina bölgesinde bir araya gelen mikrobik ve enfeksiyonlardan kaynaklı mantarların giderilmesinde karanfil çayı içilebilir. Karanfil çayında bulunan bileşenler mantardan bir araya gelen kaşıntıların da azalmasını sağlar.

Sindirimi Çalıştırır: Yemeklerden sonra mide ağrısından rahatsız oluyorsanız karanfil çayı içerek bu problemi yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Karanfil çayı yemeklerden sonra içildiğinde hazımsızlığa iyi gelirken bir araya gelen hastalık ve şişkinliğin önlenmesi sağlanır.

İlginizi çekebilir: Karanfil Yağının Faydaları

Nefesi Tazeler: Karanfil ağız kokusunun giderilmesi için kullanımı sade olarak bile tavsiye edilir. Karanfil çayı yaparak ağız kokusunu azaltabilir ve ağız içinde bulunan bakteri ve mikropların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Karanfil Çayı Tarifi

Bütün olarak alacağınız karanfilin çayını yapmak çok daha lezzetli ve faydalı olacaktır.

1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın.

Karanfilleri öğütücüden geçirip 1 tatlı kaşığı içinden alın ve kaynamış suyun içinde ilave edin.

Isınmış suya ilave edip suyun altını kapatın ve bu biçimde 7 – 8 dakika demlenmeye bırakın. Süre sonunda karışımı süzdürüp için. Günde 1 kere içmek yeterli gelmektedir.

Karanfil Çayının Zararları

Kan akışkanlığını arttıran karanfil ameliyat öncesi yahut sonrası kanamayı arttırabileceği için önerilmez.

Diyabet rahatsızlığınız varsa karanfil çayı içmekten kaçının. Kan şekerinin düşmesine neden olabilir.

Alerjisi bulunan bireyler için karanfil çayı içimi de istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Bağışıklık sisteminde sorun olan bireylerin içmesi tavsiye edilmez.

Anne adayları ve yeni anne olmuş bireylerin karanfil çayını doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu