Sağlık

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları?

Karanfil Yağının Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karanfil Yağının Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karanfil Yağının Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil yağının faydalarından yararlanmak için karanfilin taç ve yapraklarını tercih ederek yağı elde edebilirsiniz. A ve C vitaminleri dışında potasyum, demir ve hidroklorik asit karanfil yağının faydaları içinde yer alır. Parfümeri ve oda kokularında kullanılan karanfil yağı, kas ağrılarını hafifletirken artrit gibi kas ve eklem ağrılarının oluşumunu da önüne geçer.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Baş Ağrılarını Azaltır: Karanfil yağını doğal kaya tuzu ile harmanlayın ve ağrıyan boyun yahut şakak bölgenize karışımı masaj yaparak uygulayın. Karanfil yağı keskin kokusu ile baş ağrılarının azalmasını ve vücudun gevşemesini sağlayacaktır.

Göz atabilirsiniz: Karanfilin Faydaları

Karanfil Yağı ile Diş Bakımı: Karanfil gibi karanfil yağı da diş yönünde kullanılması önerilen yağlar içindedır. Karanfil yağında bulunan bileşenler ağız içinde bir araya gelen mikrop ve bakterilerin giderilmesini sağlayarak komple ağız bakımı yapar. Ağrıyan dişler, diş etlerinde bir araya gelen iltihaplanmalar ve ağızda oluşabilecek ülser problemi için karanfil yağından 1 çay fincanı ılık suya ekleyerek ağızda gargara yapılabilir.

Stresten Uzaklaştırır: Karanfil yağında bulunan bileşenler ve keskin kokusu vücudun gevşemesini sağlayarak vücudu stresten arındırır. Libidonun da artmasında etken olan karanfil yağı stresten kaynaklı yatak soğukluğunu da gideriyor.

Kozmetik Sektöründe: Karanfil yağı kozmetik sektöründe hem parfüm yapımında, hem doğal esanslarda hem de ev parfümlerinde  kullanılır.

Enfeksiyonlara Karşı Gelir: Antiseptik etkisi yalnızca ağız yönünde değil böcek sokmaları, mantar enfeksiyonları cilt yaraları ve diğer iltihaplanmalar karanfil yağı kullanılabilir.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları Karanfil yağı iltihaplı sivilce ve aknelerin oluşumunu önüne geçerken düzenli cilde uygulandığında var olan sivilceleri giderir. Aynı zamanda cilt elastikiyetini arttıran karanfil yağı cilt lekelerini azaltır.

Karanfil Yağının Saça Faydaları: Kozmetik sektöründe yalnızca koku için değil saç bakım ürünlerinde de karanfil yağı çok fazla kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Saçların uçlardan dibine kadar beslenmesini sağlayan karanfil yağı saç uçlarındaki çatallaşmayı önüne geçer.

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil yağı virüsten kaynaklı çıkan uçukları bi hayli hızlıca söndürür.

Vücuttaki mantar oluşumunu azaltır.

Eklem ve kas ağrılarına masaj yapıldığında ağrıları azaltır.

Kafa derisine sürülüp biraz beklendiğinde bir araya gelen pullanma ve kepek sorununu çözer.

Kaynamış suya eklenen karanfil yağı solunduğunda burun mukuslarını açar.

Yemeklerden sonra karanfil yağı ile yapılan gargara diş ağrılarının yaşanmasını önüne geçer.

Karanfil yağından çok az dilinize değdirin bu sayede kan şekerinin düzenlenmesini sağlayın.

Ağrıyan dişin üzerine karanfil yağını zeytinyağı ile karıştırıp pamuğa bandırın ve ağrıyan dişin üzerine koyun. Kısa zamanda ağrınız hafifler.

Vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı kalkan etkisi oluşturur.

Açıklamalar: Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil Yağının Kullanım Yolları

Sabun Olarak: Sabun olarak kullanılan karanfil yağının antiseptik ve mikrop öldürücü etkisi iyi bir temizleme görevi görür.

Kozmetik Alanında: Karanfil yağı kokusu ile parfüm, oda kokuları, kremlerde ve losyonların içinde mühim bir yere sahiptir. Masaj salonlarında da çok fazla kullanılan karanfil yağı masaj yaparak cilde uygulandığında stresten uzaklaştırır ve kasların gevşemesine yardımcıdır.

Sigara Üretiminde: Artık sigaralarda da tercih edilen karanfil yağı diğer sigaralara oranla daha zarar verdiği bilgisi yer alıyor.

Yiyeceklerde: Ülkemizde çok tercih edilen bir yağ olmasa da bir çok dünya mutfağında karanfil yağı yemeklere tat katması amacı ile tercih edilmekte.

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

Karanfil ( 50 gram )

Zeytinyağı ( 50 gram )

Tarifi: Cam bir kavanozun içerisine karanfil ve zeytinyağını ilave edip ağzını sıkıca kapatın. Güneş gören bir alan kavanozu koyun ve 2 hafta hiç ağzını açmadan beklemede bırakın. Süre sonunda kavanozu su dolu tencereye ilave edin ve suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra kavanozu alın ve açtırıp süzdürün.

Karanfil Yağının Zararları

Karanfil yağını kesinlikle tek başına cildinize uygulamayın. Ciddi yan etkiler oluşturabilen karanfil yağı mutlaka zeytinyağı yada badem yağı ile seyreltilmelidir.

Çok fazla ve düzenli karanfil yağı tüketimi sindirimin ve karaciğerin zorlanmasına neden olabilir. Kullanım bazı zamanlarda yapılmalıdır.

Düzenli ilaç kullananlar, anne adayları, yeni anne olmuş bireyler, ciddi hastalıkları bulunanlar ve ufak çocuklara kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu