Sağlık

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Cinselliğe Faydaları? Saça Faydaları? Çayı Nasıl Yapılır?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karanfilin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karanfilin Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları içinde kansere riskine karşı olması, sindirim sistemine etkileri, diş ve ağız sağlığına olan süreci, kemik ve şeker hastalığına yararlarıdır. Karanfilin faydalarından yararlanmak için direk olarak alabilir yahut karanfil çayı yaparak kullanabilirsiniz. A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri içeren karanfil çinko kalsiyum, demir, sodyum, magnezyum, folat, potasyum ve fosfor mineralleri dışında omega 3 ve omega 6 içeriklerine sahiptir.

Göz atabilirsiniz: Karanfil Çayının Faydaları

Karanfilin Faydaları

Sindirim Sistemine Faydalıdır: Karanfil sindirimde bulunan enzimlerin çalışmasına yardımcı olarak sistemin sağlıklı düzeyde kalmasına yardımcı olmaktadır. Karanfil tüketerek mide rahatsızlığına, şişkinlik ve özellikle sabhaları bir araya gelen bulantıyı dindirmek için iyi gelir. Karanfili kavurup içine bal eklediğinizde bu hastalıklara şifa sağlayabilirsiniz.

Karaciğeri Korur: Karanfil faydaları içinde karaciğeri koruma etkisi de bulunur. Yüksek antioksidan değerine sahip olan karanfil serbest radikallerin tesirini azaltarak sağlıklı karaciğer teşviki sağlar ve karaciğer hastalıklarından dolayı bir araya gelen deformasyonları uzun soluklu zamanda onarır.

Diş Ağrıları İçin Karanfil: Karanfil ve karanfil tomurcukları diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesini ve ağızda bulunan patojenlerin giderilmesi için büyük ölçüde koruma sağlar. Sağlık sektöründe de diş macunu üretimi için kullanılan karanfil ağız için bakterilerini öldürerek daha sağlıklı olması için çabalar.

Karanfil Baş Ağrısı İçin Tedavidir: Sürekli yahut bazı zamanlarda baş ağrısı çekiyorsanız karanfilin faydalarından faydalanabilirsiniz. Karanfil ile hazırlayacağınız macuna kaya tuzu ilave edip ağızda gargara yapabilir veya macun yapılan karanfili süte ekleyebilirsiniz. Baş ağrısı için bi hayli hızlı ve etkili bir çözümdür.

Solunum Yollarını Rahatlatır: Kış hastalıklarından şikayetçi iseniz karanfil tüketerek öksürük, grip ve nezle hastalıklarına karşı önlem almayı sağlayabilirsiniz. Karanfil çayı ile ağza gargara yapılabilir veya karanfil tohumundan ağza alınabilir.

Karanfil Bulantılara İyi Gelmektedir: Sabahları kalktığınızda sürekli olarak bir bulantı hissi oluşuyor ve kusma isteği geliyorsa karanfili toz haline getirerek balla karıştırıp tüketebilirsiniz. diğer bir yöntemde ara, ara karanfil çayından tüketmektir.

Karanfil Saçları Besler: Karanfil ile yapılan macun yahut çayları düzenli tükettiğinizde saçların beslenmesi sağlanır ve mevsimsel dökülmelerde azalma sağlanır. Daha doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız karanfilin faydalarından faydalanabilirsiniz.

Nefesin Kötü Kokmasını Engeller:

Karanfil özellikle yemeklerden sonra alınması için bir çok lokantada kasaların yanında yer alır. Kötü nefes kokusundan muzdaripseniz düzenli olarak karanfili yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaygıyı Gidermek İçin Karanfil: Karanfil sinir sistemini sakinleştirerek bir araya gelen stresin azalmasını sağlarken geceleri özellikle bir araya gelen endişeların azalmasında yardımcıdır. Stresten doğan hastalıklarında önüne geçmek için karanfil tüketebilirsiniz.

Ödemi Azaltmak İçin Karanfil: Karanfil çayı yaparak ara, ara içtiğinizde vücudunuzda bir araya gelen şişliğin ve ödemin azalmasını sağlayabilirsiniz. Şişkinlik hem mental hem de zihinsel sizi rahatsız edeceği için ödem gideren içecekler size iyi gelecektir.

Antibakteriyel Özellik Bulundurur: Antioksidan etkisi yüksek miktarda olan karanfil vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak antibakteriyel özellik taşır. İçeriğinde A ve C vitamini bulunması dışında demir ve fosfor mineralleri vücutta bulunan mikrobiklere savaş açar.

Karanfil Zindelik Verir: Hem yoğun hem de rahatlatıcı bir kokuya sahip olan karanfil zindelik sağlayarak ruh sağlığınıza iyi gelen bileşenlere sahiptir. Sinirlerinizi yatıştırarak kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Yaralar İçin Karanfil: Karanfil yağının yara ve bir çok lekeye karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir. Lakin karanfil yağı hiçbir biçimde tek başına kullanılmamalıdır ve mutlaka kremlerle seyreltilmelidir.

İlginizi çekebilir: Karanfil Yağının Faydaları

Karanfilin Zararları

Karanfil yağının direk kullanılması ciltte ciddi problemlere neden olabilir. Aldığınız aktarcıdan nasıl ve ne biçimde kullanacağınız öğrenip o biçimde uygulamalısınız.

Karanfil yağı özellikle ufak çocuklar için hatta büyükler için bile ağızdan alınmasını kesinlikle önerilen bir durum değildir.

Ameliyat öncesi yahut ameliyat ardından karanfil alımına iki hafta ara verilmelidir.

Karanfilin aşırı tüketiminde herhangi bir zararı olup olmadığınız tam bilmediğimiz için aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu