Sağlık

Karnabaharın Faydaları Nelerdir? Suyu? Çiğ Karnıbahar? Zararları?

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karnabaharın Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karnabaharın Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Karnabahar lif ve B vitaminleri yönünden yüksek içeriklere sahip turpgiller familyasından gelir. İçeriğindeki antioksidan bileşenleri kalp sağlığına karşı vücudu korurken, kilo kaybı, hafızayı güçlendirme ve sindirimi rahatlatma gibi faydalarını sıralayabiliriz. B, C ve K vitaminleri barındıran karnabahar; magnezyum, potasyum, folat, manganez ve fosfor mineralleri barındırır. Karnabaharın vitamin ayrıntı kısmını öldürmemek için çok az haşlayın veya aldığınız yerin ilaçsız olduğuna güveniyorsanız çiğde tüketebilirsiniz. Diğer türlü aşırı kaynama işleminden geçmiş ( örneğin 10 dakika ) karnabahar besin değerinin % 30’unu kaybeder. Kaynama süresi arttıkça besin değeri kaybı da artacaktır.

Karnabaharın Faydaları

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı: Karnabaharda bulunan indol3 karbinolün bileşenler tümör büyümesinin azalmasına kolaylık sağlayan bir sebzedir. Karnabahar gibi diğer turpgil ailesi de aynı özellikleri taşır. Özellikle meme, rahim ağzı kanseri, prostat, akciğer ve mesane kanser türevlerine karşı anti kanser görevi görür.

İlginizi çekebilir: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sağlığını Geliştirin: Lif değeri yüksek miktarda olan karnabahar kalp sağlığı için mühim bir etmendir. Sülforafanın olduğu karnabahar kan basıncını arttırarak kolesterol düzeysini düzenler. Karnabaharda bunun yanı sıra omega 3 yağ asitleri bulunur ve kalp dostudur.

Beyin Sağlığını Arttırır: Beyin gelişiminde mühim bir rol oynayan karnabahar B vitamin içinde kolin kaynağıdır. Beynin aktif olmasını sağlarken öğrenme kapasitesini arttırarak hafızanın güçlenmesine destek verir. İleriki yaşlarda oluşabilecek kısımsal hafıza boşluklarının oluşmasını önler ve toksinlerin bünyeden atılmasına yardımcı olmaktadır.

Sdüşüşe Yardımcıdır: Sindirimin sağlıklı çalışmasını sağlayan karnabahar bu hususta yine lif desteğinden yardım alır. İçeriğinde bulunan bileşenler aracılığıyla mide astarında korunma sağlanırken sindirimde bakteri üremesine karşı direnç gösterir. Sağlıklı bir sindirim sizi kolon kanserine karşı ve mide yaralarına karşı koruyacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Antioksidan deposu olan karnabahar sağlıklı bir gelişim için gerekli içeriklere sahiptir. Bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olmasında etken olan antioksidanlar serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önler ve zayıf bünye oluşumunu önler.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sinir Sistemini Güçlendirir:

Karnabaharda bulunan sülforanlar ve indollar nörodejeneratif hastalıklarının ilerlemesini önlemede anahtar rol oynarlar. İleride sinirlerden dolayı oluşabilecek beyin hastalıklarından Parkinsona karşı oksidatif stresin önlenmesinde yardımcıdır.

Hamilelik Döneminde Yenebilir: Sağlıksız ve düzensiz olan hormon dengesinin oluşumunu engelleyen karnabahar A ve B vitaminleri yönünden zengindir ve hamile bayanların tüketiminde destekleyici bileşenler barındırır. Özellikle hamilelikte gerekli olan folik asit zengini karnabahar hücre büyümesine destek vererek hem gebe anne hem de bebek için sağlıklı gelişimi destekler.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Karnabaharda C vitamin, folat ve sülforafan içeriği bir arada olduğu için zayıflamak isteyenler gönül rahatlığı ile karnabahar sebzesinden yemelidir. Yaptığınız sporlarda ekstra yağ yakmak istiyorsanız karnabahardan destek alabilirsiniz. Karbonhidrat değeri düşük olan sebzeler içindedır 1 fincanda yalnızca 30 kalori bulunur.

Böbrek Sağlığını Geliştirir: Vücutta birikmiş toksik maddelerin atılımını hız kazandıran karnabahar böbreklerin yükünü hafifleterek böbrek sağlığını korumaktadır. Potasyum ve C vitamin değeri yüksek miktarda olan sebze bu sayede mesane sağlığına iyi gelerek böbrek taşlarını ve oluşabilecek taş poblemlerinı ekarte etmeye yardımcı olmaktadır.

Görme Yetisini Arttırır: C vitamini barındırması ile karnabahar göz hastalıklarından makula dejenerasyonu ve yaşlılıkta görülen katarakt poblemlerina iyi gelmektedir.

Göz atabilirsiniz: Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

Karnabaharın Cilt Sağlığına Faydaları

C vitamini ve manganez yönünden zengin olan karnabahar cilt için gerekli besleyiciliği sağlar.

Vücuttaki oksijen miktarını arttırarak zararlı toksinlerin ve mikrobik etkilerin atılmasını hızlandırır ve ciltte istenmeyen görüntületin ortaya çıkmasını azaltır.

Özellikle siğil, cilt lekeleri ve akne problemleri ile savaşmak istiyorsanız beslenme rutininize karnabaharı eklemelisiniz.

Karnabaharın Saçlara Faydaları

Karnabaharda bulunan A, C, E ve K vitaminleri dışında magnezyum, kalsiyum, çinko, potasyum ve sodyum mineralleri barındırır. Bu bileşenler saç sağlığının gelişimi için çok mühimdir.

Saçlarınızda beslenme yetersizliğinden yahut mevsimsel bir araya gelen dökülmeler görüyorsanız karnabahar size yardımcı olabilir.

Kaşınan ve kuru bir saç deriniz varsa saç derinizin nemlenmesinde etki sağlayan karnabahar tüketiminden vazgeçmeyin.

Karnabaharın Zararları

Karnabahar bazı bireylerde kaşıntı ve kızarıklık gibi cilt tahrişlerine neden olabilir.

Çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Aşırı tüketim vücutta gaz yaparak mide kramplarına neden olabilir.

Aşırı tüketim neticesinde vücut ürik asiti fazlaca depolayabilir buda bünyede böbrek taş oluşumuna neden olabilir.

Karnabahar tüketiminden sonra oldukça önemli hastalık hissediyorsanız hemen doktora başvurmanızda yarar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu