Sağlık

Karpuzun Faydaları Nelerdir? Zararları? Cinsel? Vitaminleri? Mideye Faydaları?

Karpuzun Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Karpuzun Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Karpuzun Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Karpuzun Faydaları

Yazın vazgeçilmez meyvelerinden bir diğeride kesinlikle bol sulu karpuzdur. Yaz aylarında zengin, yoksul herkesin evlerine giren karpuzun faydaları içinde hararet giderici, cilt, saç ve vücut sağlığına faydalı bir gıdadır. Sağlık problemlerine karşı kalsiyum, magnezyum, demir ve A, B ve C vitamini barındırmasından dolayı karpuzu mutlaka tüketmelisiniz.

Karpuzun Faydaları

Kalp ve Kemik Sağlığına İyi Gelir: Karpuzun içinde bulunan likopen maddesi kemiklerin güçlenmesine iyi geldiği gibi kalp ve damar hastalıklarında da olumlu yanıtlar verir. Likopen dışında içinde potasyum ve kalsiyum da bulunduran karpuz kemiklerin güçlenmesinde de etkili bir meyvedir.

Vücuttaki Yağı Alır: Karpuz yemek vücuttaki yağ birikiminin azalmasını sağlayarak yağ indeksinizin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yağ yakmada başarılı olan karpuzu diyet listenize eklediğiniz de kilo vermenizde kolaylaşır. Bunun yanında böbreklerin işlevi daha fonksiyonlu hale gelir.

İlginizi çekebilir: Kilo Verdiren Tok Tutan Yiyecekler

Karpuz Cildi Nemlendirir: Karpuzun içinde bulunan vitamin ve mineraller aracılığıyla cildinizin kuruması önlenir ve cildin nem düzeysini üst düzeylere taşıyarak erken kırışıklığın önüne geçer.

Karpuzun Saça Faydası: Saçların uzamamasının en büyük nedenlerinden bir diğeride kuruluktan dolayı kırılmasıdır. Karpuz aracılığıyla saçın nem dengesi korunur ve saçlar eski sağlığına geri kavuşur.

Karpuzda Antioksidan Vardır: Karpuzda bulunan antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikallerin serbestçe gezmesini önleyerek bünyede bir araya gelen mikropların basit bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

Uykuya Geçiş Kolaylaşır: Vücutta gerginlikten dolayı bir araya gelen kas ağrıları hem uykuya geçişi zorlaştırır hem de kasılan vücudun oluşturduğu ağrıları azaltır. Karpuz tüketerek sinir sisteminizi düzenler daha sakin ve relax bir uyku evresi yaşarsınız.

Böbrekleri Çalıştırır: Karpuzun içinde %90 oranında su bulunur. Su içeriği yüksek miktarda olan karpuz idrarı daha hızlı atılımını sağlayarak böbreklerin daha bi hayli hızlı ve düzenli çalışmasını sağlar. Böbrekleri çalıştıran karpuz bu sayede karaciğerin de olumlu etkilenmesini sağlayacaktır.

Sdüşüşe Yardımcıdır: Lif yönünden zengin olan karpuz sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak midede bir araya gelen hazımsızlık ve ağrılara iyi gelir. Ayrıca diyet yapan bireylere de lifli yiyecekler tavsiye edilir. Bunun bir diğer mühim nedeni de dışkının kolay çıkarılmasını sağlamasıdır.

Karpuz Kanserden Korur: Karpuzda bulunan likopen maddesi ve diğer bileşenleri kanserin önlenmesinde bi hayli etkilidir. Likopen hücre bölünmesiyle bir araya gelen protein olan insülinin büyümesini önleyerek kanser türevlerinin oluşmasını önüne geçer.

Astımı Rahatlatır: Mevsiminde olduğu sürece karpuz tüketme alışkanlığını düzenli seyirde yiyorsanız astıma yakalanma olasılığınızı en aza indirirsiniz. C vitamini içeren her besin gibi karpuzda astım ataklarının süreçlerini en aza indirir.

Göz atabilirsiniz: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Karpuz Suyunun Faydaları

Mide, pankreas ve kolon kanserlerine yakalanma oranını en aza indiren karpuz likopen içeriği aracılığıyla kanser türevlerinde etkilidir.

Böbreklerin daha iyi çalışmasını bol su içinden dolayı sağlar.

Gün içinde içeceğiniz 1 bardak karpuz suyu içtiğinizde nem düzeyniz yükseleceği için cilt ve saçlarda bir araya gelen problemlere faydalıdır ve deri kanserine yakalanma riskini azaltır.

Vücutta bir araya gelen iltihaplanmalara karpuz etkili bir yaz meyvesidir.

Vücutta kan dolaşımını hız kazandıran karpuz suyu damarlarda oluşabilecek tıkanmalarında önüne geçer.

Kilo vermek isteyenler gün içinde kahve yahut çay yerine karpuz suyu tüketebilir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydası Var Mı?

Saçların beslenmesini sağlayan karpuzun çekirdeği saç kırıklarına iyi gelirken daha bi hayli hızlı uzamasını sağlar.

Karpuz çekirdeğinde amino asit bulunur ve vücut için faydalıdır.

Karpuz çekirdeğinde 1 avuç tükettiğinizde vücudunuzun gereksinimi olan magnezyum miktarının günlük yarısını karşılar.

Unutkanlığı önleyerek hafızanın daha aktif olmasını sağlar.

Günde az bir miktar karpuz çekirdeği tüketmek hipertansiyon rahatsızlığında, damar tıkanıklarında kalp hastalıklarını önler.

Özellikle hormonlardan kaynaklı sivilce oluşumunu azaltır.

Karpuz çekirdeğinde bulunan B vitamini vücudu hastalıklardan korurken sinir sistemini sakinleştirir.

Diyabet sorunu olanlar doktorlarına danışarak karpuz çekirdeği tüketebilir.

Karpuzun Zararları

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi kilo vermeyi kolaylaştırsa da aşırı tüketimi hazımsızlık, şişlik ve kilo alımına neden olabilir.

Potasyum yönünden zengin olan karpuz aşırı potasyum miktarına sahip olan bireyler tüketmemelidir. Çünkü fazla potasyum yüklemesi kas hastalıklarını arttırır.

Çok fazla karpuz tüketirseniz cildinizde kızarıklık oluşabilir.

Karpuza alerjisi olanlar en ufak bir tepkimede karpuz tüketimine son vermeli ve doktora mutlaka danışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu