Sağlık

Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kedi otu çayının faydalarından kedi otu bitkisi edinerek elde edebilirsiniz. Kedi otunun kurutularak yada öğütülerek bulacaksınızdır. Kedi otu çayının faydaları içinde sakinleştirici, ağrı kesici, kalp krizi riskinden koruma, sindirim, kan basıncı ve kilo verme etkileri yer alır. Kedi otu çayını evde aktardan temin ederek evde kendiniz hazırlayabilir kedi otu çayının faydalarından en sağlıklı biçimde faydalanabilirsiniz.

Kedi Otu Çayının Faydaları

Regl Ağrılarını Dindirir: Kedi otu çayından günde 1 bardak regl dönemi öncesinde yahut başlangıç gününde içerek regl sancılarını ve ağrılarını hafifletebilirsiniz. Kedi otunda bulunan sağlıklı yağ bağırsakların rahatlamasını sağlayarak gazdan dolayı bir araya gelen krampların azalmasında etkilidir.

Göz atabilirsiniz: Kedi Otunun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Sindirim Sistemini Destekler: Sindirim sisteminin sağlıklı olması bir çok hastalığında önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Kedi otu çayının faydaları içinde mide yaralarına karşı, bağırsaklarda bulunan iltihaplanmalar ve ödem hastalıkları bu bitki ile giderilebilir.

Kedi Otu Kas Ağrılarını Dindirir: Bitki çaylarından keti otu bitkisi aracılığıyla spor sonrası yahut stresten kaynaklı kas kasılmalarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Zayıflamak İçin Kedi Otu Çayı: Kedi çayı ile zayıflama hususunda herhangi kesin bir bilgi olmamasına rağmen yapılan çalışmalar neticesinde kedi otu ekstrasi ve kapsülleri aracılığıyla zayıflamaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Uyku Problemleriniz İçin Kedi Otu: Sinir ve stres yüzünden uykuya geçişte zorluk yaşıyorsanız kedi otu çayının faydalarından etkin bir biçimde faydalanabilirsiniz. Kedi otu çayını yatmadan 1 saat önce için ve ferahlayarak uykuya geçişi kolaylaştırın.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Bazı bitki uzman kişilerı kedi otu çayı hazırlarken sıcak su kullanımını önerirken bazı uzman kişilerda sıcak suyun içindeki bileşenleri etkilediği için soğuk suyun kullanımını tavsiye ediyorlar.

  • Kedi Otu tohumu ( 1 çay kaşığı silme )
  • Su ( 1 bardak kaynamış )

1 cezve içinde 1 su bardağı suyu kaynatın ve içine kurutulmuş kedi otu tohumundan 1 çay kaşığı alıp suya katın.

8 – 10 dakika demlendirdiğiniz çayı süre sonunda süzün ve içerisine dilerseniz limon suyu, nane veya bal ilave edip lezzetini arttırabilirsiniz.

Uykusuzluk İçin Kedi Otu Çayı Tarifi

  1. Papatya kurutulmuş ( 2 parça veya kuru 1 tatlı kaşığı )
  2. Kedi nanesi ( 1 parça )
  3. Nane ( 1 parça )
  4. Kedi otu tohumu ( 1 tutam )
  5. Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri harmanlayıp iyice karıştırarak ufalayın. Suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra karışımdan 1 çay kaşığı ilave edin ve altını kapatıp 5 dakika demlenmesini bilave edin. Süre sonunda süzüp yatmadan 1 saat önce için. Uykuya geçişi rahatlatıp sizi sakinleştirecektir.

Kedi Otu Çayının Zararları

Her besinde, içecekte olduğu gibi bitkilerde de aşırı tüketim bir takım vücutta yan etkilere neden olabilir.

Düzenli araba kullanıyor yada ağır makine sürücüsü iseniz kedi otu çayı sakinleştirip uyku vereceği için yola çıkmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmez. Sizi uyuşturarak kaza risklerine neden olabilir.

Kedi otu çayını gün içinde içmek yerine akşamları içmeyi tercih etmelisiniz. Uyku verici etkisi olduğu için gün içinde sizi zorlayabilir.

Kedi otu çayını içtiniz ve ertesi gün zor kalktığınızı hissederseniz kedi otu çayının tüketimini kesmelisiniz ve hekime danışmalısınız.

Kedi otu çayını alkol aldığınız zamanlarda içilmemelidir.

Herhangi bir antidepresan kullanıyorsanız kedi otu çayı kullanımı tavsiye edilmez.

Uyku hapı veya hafif dozda bir sakinleştirici kullanıldıysa kedi otu çayı kullanılmamalıdır.

Anne adayları yahut yeni anne olanlar için kedi otu çayı önerilmez.

Ciddi bir hastalığınız varsa, düzenli ilaç kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız kedi otu çayı bünyenize zarar verebilir.

Aşırı tüketimden kaçınmalı günde en fazla 1 kez içmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu