Kasım 28, 2022

Korona Rahatsızlığında Eklem ve Sırt Ağrıları

Corona bel ağrısı yaparmi , Ağrılar genellikle eklemlerden daha çok kasları etkilemektedir. Özellikle artrit hastaları veya herhangi bir kemik ve eklem hastalığı bulunanlarda virüs enfeksiyonu ile birlikte ağrı çok daha şiddetli olarak seyredilmeye başlamaktadır. Kas ve eklem bölgelerinde gelişen bu ağrılar zorlayıcı bir hal alabilir. Korona virüs teşhisi almış olan hastalarda genellikle tedavi planı içerisine ağrı kesici ve ateş düşürücü nitelikteki antienflamatuar ilaçlar da eklenir. Bu ilaçların kullanımı kas ve sırt ağrılarının azaltılmasında etkili olur. Bunun haricinde korona virüs hastası olabileceğinden şüphelenen fakat henüz tıbbi destek için başvurmamış olan hastalarda antienflamatuar ilaçların kullanımı korona virüsün ateş gibi belirleyici belirtileri baskılayacağından teşhisi geciktirebilir. Bu durum virüsün yakın çevreye hızla yayılmasına neden olabileceğinden özellikle de ağrının yanında korona virüsü işaret edebilecek farklı belirtileri bulunan bireyler test yaptırmak üzere sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.
Kaynak

Bel ağrısı mı corona mı?

Corona bel ağrısı yaparmi , Gün geçtikçe corona ile ilgili bilgi ve hasta deneyimlerimiz arttıkça genel kabulün dışında birçok semptom da görülmektedir. Sara nöbeti, inme, beyinde kanama gibi uç semptomlarla tespit edilen corona hastalarını izlemlerimizden tecrübe ettik.Toplumun hemen her bireyinin geçirmekte olduğu bel ağrısı şikayetiyle tespit edilen corona vakaları oldu. Toplumda genellikle bu kadar yaygın bir semptomu taşıyan corona hastalarının olması, aşı bulunup toplumsal bağışıklık kazanılmadan normale dönmemizin zor olacağını gösteriyor.
Kaynak

MEVSİMSEL GRİP, SOĞUK ALGINLIĞI ve COVID

Corona bel ağrısı yaparmi , SARS Cov virüsü yaşamımıza girmeden önce; ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas eklem ağrıları, vücutta kırıklık, öksürük yakınmaları ile başvuran hastalara, sadece muayene ederek grip tanısı koymak, gerekirse ağrı kesici, vitamin desteği ve istirahat önerilerinde bulunmak, polikliniklerimizde sonbahar ve kış aylarında en sık karşılaştığımız durumlardan biriydi. Hatta pek çok hasta için grip yakınmaları başladığında bu önerileri uygulamak için hekime başvurmak bile gerekmeyebiliyordu. Yine, burun akıntısı, hafif halsizlik, yorgunlukla giden ancak yüksek ateşin, ağrıların olmadığı soğuk algınlığı (nezle) durumunda sıcak içecekler, yeterli beslenme ve istirahat, önerdiğimiz tek tedavi yöntemiydi. Covid 19 Hastalığı, grip ve soğuk algınlığı yakınmaları olan hastaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşma gerekliliği yarattı. SARS Cov, pek çok farklı şikayet ve bulguyla karşımıza çıkabildiği için sadece solunum yolu hastalıkları açısından değil başka hastalıkların da ayırıcı tanısı arasında yerini aldı. Örneğin ishal, bulantı kusma, basit bir besin zehirlenmesi ya da diğer enfeksiyöz etkenler nedeniyle olabilecekken aynı zamanda Covid hastalığına ait bulgular arasındadır.
Kaynak

Omicron Varyantının diğer varyantlardan farkı

Corona bel ağrısı yaparmi , Virüsler, çoğalmak için canlı bir hücreye girmek zorundadır. Dış ortamda sadece kendi başlarına çoğalamazlar. İnsan hücrelerine giren SARS-CoV-2 burada kendine ait genetik materyali, yani DNA’ya benzer bir molekül olan RNA’yı, hücredeki proteinleri kullanarak çoğaltır. Genetik materyalin eşlenerek çoğaltılması sırasında RNA’da mutasyon olarak adlandırılan bazı değişimler meydana gelebilir. RNA’da meydana gelen bu rastgele değişimler bazen virüste herhangi bir değişime yol açmazken bazen de virüsün yayılma potansiyelini, öldürücülüğünü artırıp azaltabilir. Yeni tip koronavirüs ilk tespit edildiğinden bu yana binlerce hatta milyonlarca farklı mutasyon geçirmiştir. Ancak bu mutasyonların hepsi virüsün karakteristik özelliklerinde bir değişime yol açmamıştır. Toplumda bilinen Alfa, Delta, Omicron gibi varyantlar; virüsün bulaşıcılık, öldürücülük gibi özellikelrinde değişim meydana getirdiği için önem taşımaktadır.
Kaynak

Corona virüsü yenen doktor: Milyonlarca dikenin üzerinde yatıyor gibi canım acıyordu – Son Dakika Türkiye Haberleri

Corona bel ağrısı yaparmi , Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde görev yapan Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç, yakalandığı corona virüsü 20 günde yenmeyi başardı.Corona virüsü ailesine de bulaştıran Kemeç, hastalığı hafife almanın çok büyük bir yanılgı olacağını belirterek, “Virüs akciğerime nüfuz etmişti. İlk başta tatsızlık, iştahsızlık, halsizlik, terleme, bel ve sırt ağrısı yakınmalarım oldu. Daha sonra sırtımın ağrısından yatarken sağa, sola dönemez olmuştum. Eğilmekte zorluk çekiyordum. Sırtüstü yattığımda ise sanki milyonlarca dikenin üzerinde yatıyormuşum gibi canım acıyordu” dedi.Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde görev yapan Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç, Temmuz ayında corona virüs belirtileri gösterince yapılan PCR testi pozitif çıktı. Ardından belirti gösteren eşi ve çocuklarının da PCR testi pozitif olduğu belirlendi.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.