Aralık 8, 2022

Covid 19’un uzun dönem etkilerine dikkat

Bel ağrısı covid ,
Bugüne kadar milyonlarca insanı etkileyen COVID-19 virüsü, hastalığı hafif atlatanlarda bile uzun dönem etkileri ile endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bu rahatsızlığın; geçmeyen yorgunluktan nefes problemlerine, tat ve koku kaybından bel ve sırt ağrısına kadar pek çok etkisi, hastalar negatife döndükten sonra da görülebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, COVID-19 enfeksiyonunun uzun dönem etkileri konusunda merak edilen soruları yanıtladı.COVID-19’a yakalanan bireylerde hastalık boyunca ya da sonrasında bel, boyun, sırt ve ense bölgesinde ağrılar ve kronik yorgunluk görülebilmektedir. Test sonucu negatife döndükten sonra İş ve sosyal hayatlarına geri dönüş yapan bireylerin bu nedenle yaşam kalitesi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durumda doktora bilinçsiz kas gevşetici ya da ağrı kesici kullanımından kaçınılması ve mutlaka doktora başvurulması önemlidir. Çeşitli fizik tedavi uygulamaları ya da uzman kontrolünde medikal tedaviye başlanması gerekebilmektedir. Bu sayede şikayetlerden kurtulup ağrısız bir yaşama kavuşmak mümkün olabilmektedir. 
Kaynak

COVID

Bel ağrısı covid ,

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.
Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Kaynak

Corona virüsün sebep olduğu ağrı nasıl ayırt edilir?

Bel ağrısı covid , Pandemi döneminde bazı eklem ağrılarını önem vermeyen hastalarımızda eklem kısıtlılıkları ve kireçlenmelerin arttığını bildiren Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Ağırman, özellikle hareketsiz yaşam, ağrının ve tedavinin ötelenmesi, pandemi ile artan depresyonun da ağrıları sebep olabileceğini belirtti.

Eklemlerdeki şişkinlik ve kızarıklığı dikkate alın

Eklemlerde yeni başlayan şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı gibi durumların çoğunlukla romatizmal hastalıklarda görülebileceğini dile getiren Ağırman, “Literatürde COVID-19 ilişkili eklem tutulumu çok nadir birkaç vakada bildirildi. COVID-19’da daha yaygın, şişlik veya kızarıklık yapmayan eklem ağrıları olabilir. Bu ağrılar yine hastalık nedeni ile çıkan ateşe bağlı olarak da görülebilir” bilgisini verdi.

Her baş ağrısını virüse bağlamayın

Nadir oluşan baş ağrıları için endişelenilmemesi gerektiğini ifade eden Ağırman, şunları söyledi;“Hasta daha önce hissetmediği, yeni başlayan bir baş ağrısından şikayetçi ise öncelikle nörolojik değerlendirme, tansiyon kontrolü, ateş takibi yaptırmalı. Uzun zamandır olan, sık tekrarlayan, tanısı konulmuş baş ağrısı varsa, beraberinde burun tıkanıklığı, ateş, öksürük gibi ek bir şikayet yoksa endişelenmeyebilir. Ancak şiddetli ve yeni başlayan her baş ağrısında nörolojik muayenesini ihmal etmemesini öneriyoruz.”

Fıtık mı yoksa Covid-19 mu?

Bel ve kalça ağrısının en sık nedeninin kas ağrıları olduğu bilgisini veren Ağırman, “Diğer nedenler arasında kireçlenmeler, fıtıklar, omurga problemleri sayılabilir. COVID-19 hastalarının bel veya kalça ağrılarının olduğunu biliyoruz. Hastalığın başlangıcında bu şikayetler olabileceği gibi, seyrinde veya yüksek ateşe bağlı da görülebilir” diye konuştu.

Ağrının süresi ve bölgesi belirleyici faktör

Kas, omurga veya eklem kaynaklı ağrılar genellikle ağır kaldırma, zorlama, soğukta kalma gibi nedenler ile ortaya çıktığına dikkat çeken Ağırman, “Bu ağrı bir bölgede hissedilir. Fıtık ağrılarında da yine çoğunlukla bir başlatıcı neden vardır ancak kalçaya veya bacağa doğru yayılım gösterebilir. Yayılımı çoğunlukla tek taraflıdır. Beraberinde uyuşma veya karıncalanma olabilir. COVID-19 ağrıları ise daha yaygındır” açıklamasını yaptı.

Son bir haftada ortaya çıkan, sızı şeklinde ve yaygın olan ağrılarda COVID-19 hastalığına dikkat etmek gerektiğini belirten Ağırman, “Özellikle de temas öyküsü varsa, beraberinde burun tıkanıklığı, öksürük, ateş, nefes darlığı gibi ek bir şikâyet varsa mutlaka ileri tetkik gerekir” tavsiyesinde bulundu.

Akciğer ve kalpteki sorunun ilk alarmı sırtta

Sırt ağrılarının ise birçok bölgenin yansıyan ağrısı nedeni ile oluşabileceğini aktaran Ağırman sözlerini şöyle sonlandırdı;Akciğer, kalp, sindirim sistemi problemleri de sırt ağrısı şeklinde bulgu verebilir. Gece ağrısı oluyorsa, eşlik eden ateş, kilo kaybı, göğüs ağrısı, nefes darlığı varsa ve ağrı hem istirahat halinde hem de hareket halinde iken sürekli oluyorsa COVID-19 veya diğer hastalıklar açısından dikkatli olmak gerekir.
Kaynak

Korona Rahatsızlığında Eklem ve Sırt Ağrıları

Bel ağrısı covid , Eklem ve kas ağrılarının hissedildiği alanlarda hastadan hastaya değişkenlik göstermesiyle birlikte bölgeler aralarında sırt, bel, kol ve bacaklarda vardır. Bu rahatsızlıkta ağrılar oldukça şiddetli ağrılar olarak ifade edilir.
Kaynak

Covid-19 Sonrası Kas ve İskelet Sistemi Ağrıları

Bel ağrısı covid , Covid-19 belirtilerinde yaygın görülen eklem ve sırt ağrıları hastalık sonrasında da hastalar için tehdit oluşturabiliyor. Uzun süre evlerde hareketsiz kaldığımız bu dönemde özellikle bel,diz, kalçalarda ağrı artışı gözlemleniyor. Bunun yanında akciğer tutulumuna bağlı solunum zorlukları, göğüs ağrıları eşlik edebiliyor. Uzmanlar etkili tedavi yöntemlerinden olan fizik tedavinin toparlanma sürecinin bir parçası olması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak

Covid

Bel ağrısı covid , Bugüne kadar milyonlarca insanı etkileyen Covid-19 virüsü, hastalığı hafif atlatanlarda bile uzun dönem etkileriyle sorun yaratmaya devam ediyor. Hastaların iyileştikten bir süre sonra yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı gibi rahatsızlıkların yanı sıra bel, boyun ve sırt ağrısı gibi problemler de yaşadığını belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Aybars Akkor, bu şikayetlerde ne zaman doktora başvurulması gerektiğini ve tedavi yollarını şöyle anlattı…Hepimizin zaman zaman bel ve boyun ağrısı yaşarız. Bunların sadece küçük bir bölümü fıtıklardan kaynaklanır. Çoğu neden strese maruz kalma, kas tutulmaları ve eklem kaymalarıdır. Özellikle son zamanlarda Covid-19 nedeniyle hasta olanlarda tamamen iyileşme olsa bile bel ve boyun ağrılarının devam ettiğini görüyoruz.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.