Kasım 28, 2022

Migren belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir?

Baş ağrısı, toplumun %90’ında görülen yaygın bir şikayettir. Baş ağrıları, Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tarafından 14 ana grup altında sınıflandırmıştır. Direkt olarak baş ağrısı ile ortaya çıkan, bir başka hastalık ile bağlantısı olmayan baş ağrıları; primer (birincil) baş ağrılarıdır ve tüm baş ağrısı şikayetlerinin %90’ını oluşturur. %10’luk dilimde kalan sekonder (ikincil) baş ağrıları ise nedeni bilinen farklı bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarıdır.Prodrom döneminden sonra aura dönemi başlar. Bu dönem yaklaşık olarak 5 ile 20 dakika içinde gelişir ve çoğunlukla 60 dakika içinde sonlanır. Görsel semptomların yanı sıra vücudun bir yarısında, yüzün ve dilin bir bölümünde uyuşma, iğnelenme, karıncalanma gibi hissiyatlarla da kendini gösterir. Ağrı dönemi ise genellikle ense, başın arka kısmı ve başın bir tarafında başlayan rahatsızlık, ağırlık ve belli belirsiz ağrı hissi ile başlar. Yaklaşık 30 dakika ile 120 dakika sonrasında ise şiddetli, zonklayıcı ve basınç hissi yaratan ağrı hissedilir ve bu durum saatler hatta 2-3 gün sürebilir. Bu dönem içinde, tipik olarak hastaların üçte ikisinde, başın tek tarafında hissedilen ağrının şiddeti değişken olabilir.
Kaynak

Migren atağına 15 dakikada son!

Kesinlikle. Bugün migren, ilaçsız da tedavi edilebilir, ataklarla baş edilebilir. Tetikleyen faktörler kontrol altına alınırsa yüzde 50, hatta daha fazla oranda hastanın ataklarını ve ağrılarını azaltması mümkün. Ancak ilk önce doğru tanının konulması önemli. Doğru tanının konulması işgücü kaybının önüne geçmek açısından da gerekli.Yüzde 70-80 migren diyebilmek için hastaya başlıca şu soruları sormak gerekiyor: “Baş ağrısı nöbetler halinde mi oluyor, ağrılar benziyor mu, ağrı şiddetli mi, ağrı tek taraflı mı, ağrı sırasında ışıktan rahatsız oluyor mu, ağrı sırasında başını hareket ettirince ağrı artıyor mu, ağrı sırasında bulantı oluyor mu, ağrı uykuyla geçiyor mu, ağrı işini aksatıyor mu?
Eğer bu soruların yanıtlarına rağmen şüphe devam ediyorsa MR ve BT’ye (bilgisayarlı tomografi) başvurulabilir. Çok ayrıntılı tetkiklere gerek yok.
Kaynak

Migrene Ne İyi Gelir? Hızlı ve Kesin Çözümle Zonklayıcı Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migrene ne iyi gelir evde çözüm?MİGREN NEDEN OLUR?
Kaynak

Migrene Ne İyi Gelir? Evde 13 Bitkisel Çözüm

Toplumun pek çok kesimi tarafından yaşanan baş ağrısı, yaşam kalitesini düşürmekte ve kişileri keyifsiz bırakmaktadır. Ansızın gelen ağrı atakları, stres ve bölünen uykular ne yazık ki sağlıklı bir bedene ulaşma yolunda bazı engeller koymakta. Dönem dönem yaşanan ağrılar çeşitli şekillerde iyileştirilse de migren ağrıları için birçok kişinin eli kolu bağlı oluyor. Peki, migrene ne iyi gelir evde çözüm var mıdır?Genellikle ense, göz çevresi ve şakaklarda şiddetli şekilde hissedilen migren ağrısı kadın ve erkeklerin sağlığını etkileyen bir rahatsızlıktır. Erkenden önlem alarak bu ağrılardan uzman yardımıyla kurtulmanız mümkündür. Belirli aralıklarla ağrı yaşıyorsanız ve migren ağrısına ne iyi gelir bitkisel neler kullanabilirim diyorsanız; şimdi sizlere bu satırlarda migrenin bitkisel çözümlerini tanıtacağız.
Kaynak

Migren tedavisi ile baş ağrısı ataklarının önüne geçilebilir

Migren klinik bir tanıdır. Hasta hekim görüşmesi sırasında nöroloji uzmanı tarafından herhangi bir ileri tetkik yapılmasına gerek olmadan tanı konulabilir. Migren özelliklerine uymayan alışılmadık, farklı özelliklerde ağrı olduğu durumlarda nöroloji uzmanı olası diğer nedenleri ekarte etmek için bir takım incelemeler yapabilir..
Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Kaynak

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir? Migrene İyi Gelen 13 Şey

Kendini beyinde gerçekleşen şiddetli ağrı atakları ile gösteren migren, herhangi bir yaş ayrımı olmaksızın pek çok insanda görülebiliyor. Özellikle yoğun stres ve baskı altında olan kişilerde ortaya çıkan bu hastalık yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürmesiyle biliniyor. Peki büyük oranda kalıtsal olarak aktarılan ve genlerin bir mirası olan migren ağrısına ne iyi gelir?Hastalar tarafından boyundan başlayarak şakaklara ve göz çevresine kadar uzanan büyük bir bölümünün zonklayarak ağrıması şeklinde ifade edilen, ileri düzeyde yaşandığında kusma ve görme bozukluklarına dahi sebep olan migren ağrısını yaşayanlar genellikle kendilerini bu çekilmez ağrıdan kurtarabilecekleri etkili bir çözüm arayışına giriyorlar. Eğer siz de migren ağrısına ne iyi gelir sorusuna bir cevap arıyorsanız, bu içeriğimizde sorularınıza cevap bulabileceksiniz…
Kaynak

Migrene ne iyi gelir, nasıl geçer? Migren ağrısı ve atağına iyi gelen şeyler ve evde yapılacaklar

Migren toplumda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Özellikle şiddetli atakları ile bilinen migren kişinin günlük yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Migren rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler özellikle migrene karşı bitkisel çözüm önerilerinin araştırmalarını yapmaktadırlar. Peki, migrene ne iyi gelir? nasıl geçer? Migren ağrısı ve atağına iyi gelen şeyler ve evde yapılacaklar nelerdir? İşte migrene yönelik bitkisel çözümler.Migren hastalığından şikayetçiyseniz bitkisel çözüm önerilerini tercih ederek migren ataklarını engelleyebilirsiniz. Migren gündelik yaşantınızı önemli ölçüde etkileyen ciddi bir ağrı oluşturan rahatsızlıktır.Eğer migren şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka bol su tüketmeniz gerekmektedir. Su dolaşım sistemini düzenler ve beyne giden damarlara temiz kan pompalanmasını sağlar.
Kaynak

Migren Nedir? Migren Belirtileri Nelerdir? Migrene Ne İyi Gelir?

Bunların yanında hastaneye gitmeyen ve tanısı konulmamış migreni olan çok fazla insan bulunmaktadır. Günümüzde toplanan bilgiler ışığında, migrenin çoğunlukla ergenlik çağında başladığı tespit edilmiştir. Ancak zaman zaman çocukluk döneminde ortaya çıkan migrenler de görülebilmektedir. Migren atakları hastaların 5’te 4’ünde 30’lu yaşlardan önce başlar. 30’lu yaşların ortasından itibaren yaş ilerledikçe kişide migren ağrısının ortaya çıkma ihtimali gittikçe azalır. Auralı migren belirtileri, kimi zaman migren atağından önce ortaya çıkabilir ve kişinin bir migren atağı yaşayacağına dair uyarı niteliğinde olabilir. Kimi zaman ise baş ağrısının gelişimi sırasında ortaya çıkar. Migren hastalarının önemli bir bölümü auralı migren belirtilerini hissederler. Aura belirtilerinin yaşandığı aşama genellikle çok uzun sürmez. 30-60 dakikalık bir süre zarfında ortadan kaybolur. Auraların fiziksel, görsel ve dilsel bozukluk yaratan çeşitli türleri vardır.
Kaynak

Migren nedir? Migren belirtileri ve tedavisi

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp, tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvuru nedenleri arasındadır. Migren hormonlarının aktif olduğu genç yaşlardaki kadınlarda görülme sıklığı, erkeklerin üç katına ulaşmaktadır. Kadınların yaklaşık % 20’sinin, erkeklerin ise % 8’inin migren hastası olduğu bilinmektedir. Migren baş ağrısı, zonklayıcı ya da keskin olarak özellikle şakak bölgesinde sabit olur. Memorial Sağlık Grubu Nöroloji Bölümü Uzmanları, migren ve tedavisi hakkında bilgi verdi.Baş ağrısının yanı sıra migren belirtileri olarak aşırı duyarlılık-tepkisellik, depresif duygu durumu, aşırı ve gereksiz neşelenme, durgunluk/donukluk, konsantrasyon ve dikkatte azalma, düşüncede yavaşlama, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, artmış ışık-ses-koku duyarlılığı, esneme, uyuma isteği, açlık, tatlı yeme isteği, iştah artışı veya iştahsızlık, aşırı su içme, karında şişlik hissi, kabızlık veya ishal hali de sıklıkla gözlenir. Migren ağrısı sırasında ışığa ve sese karşı artmış duyarlılık o kadar şiddetli olabilir ki; bunlara maruz kalmak ağrının şiddetini artırabilir. En bilinen bir başka migren belirtisi ise kokuya karşı artan duyarlılıktır.  Bu nedenle parfüm gibi hoş kokulardan dolayı bile bulantının artması ve kusma görülebilir.
Kaynak

Migren Şikayetlerini Azaltan 8 Öneri

Migren, binlerce yıldan beri bilinen ve dünyada en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Migren nörolojik hastalıklar içerisinde iş görememezlik yaratma gücü,hastalık yükü ve maliyeti muhtemelen en yüksek olanlar arasındadır. Migren ciddi iş gücü kaybı, sosyal sorunlara yol açan, üretim sektöründe tüm hastalıklara bağlı işe gidememe nedenleri arasında 4. sırada yer alan, tanı konulup tedavi edildiğinde kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Migren, tanısı öyküye dayanılarak konan bir hastalıktır. Fizik muayene, nörolojik muayene, laboratuar ve görüntüleme incelemeleri normaldir. Muayene ve diğer incelemeler başka bir hastalığı dışlamak için yapılır. Migren patofizyolojisi, bu konudaki artan çalışmalara rağmen tam olarak aydınlatılamamıştır. Günümüzde migrenin nörovasküler bir hastalık olduğu görüşü yaygındır.
Kaynak

Migren Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer? Migren Belirtileri ve Tedavisi

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.
Kaynak

Migren Ağrısına İyi Gelen 11 Uçucu Yağ

Bergamot hafif bir narenciye kokusuna sahiptir. Cesaret verici ve canlandırıcıdır. Stres, yorgunluk, gerginlik ve kaygı ile mücadele eder. En yumuşak, en nazik narenciye yağlarından biridir.Lavanta genellikle çok amaçlı uçucu yağ olarak adlandırılır. Gerginliği azaltmak, gevşemeye, uykuya yardımcı olmak ve baş ağrısını hafifletmek gibi birçok kullanım alanı vardır. Lavanta yağı, rahatlama ve uyku için en yaygın kullanılan bir yağdır.
Kaynak

İlaçla Tedavi

Migren tedavisinde kullanılan klasik ilaçlar iki amaçla kullanılmaktadır.

Ortaya çıkmış akut migren atağını tedavi etmek (atak tedavisi) ve baş ağrısı ataklarının ortaya çıkmasını engellemek (koruyucu ilaç tedavisi)

AKUT ATAK TEDAVİSİ

Ortaya çıkmış olan migren baş ağrısı ataklarının, evde, hastaneye gitmeye gerek kalmadan, 2-3 saat içinde, uzamadan etkili bir biçimde sonlandırılması için yapılır.

Bu amaçla basit ve kombine ağrı kesiciler, steroid olmayan ağrı kesiciler, migrene özgü baş ağrısı ilaçları, bulantı tedavisinde kullanılan ilaçlar ve nadiren bazı narkotik ağrı kesiciler kullanılabilir.

Basit, Kombine ve Steroid Olmayan Ağrı Kesiciler

Basit ağrı kesiciler migren ataklarının tedavisinde ilk tercihtir.

Ancak şiddetli ataklarda etkinlikleri yetersizdir.

Basit ağrı kesicilerin, kafein gibi bazı maddelerle kombine edilmesi etkinliklerini arttırabilir.

Migren atakları başladığında eğer bulantı varsa, bulantı önleyici ilaçlar almak hem bulantıyı azaltır hem de ağrı kesicilerin etkisini arttırabilir.

Basit ağrı kesicileri ya da triptan grubu dediğimiz migrene özgü ağrı kesicileri ağrı atağının hemen başında ya da ağrının şiddetlenmeye başladığı anda almak gerekir.

Ağrı yerleştikten sonra bu ilaçların yararı olmayabilir.

Ağrı kesicilere ulaşımın kolay olması, migren ataklarında etkinliklerinin kısıtlı oluşu baş ağrısı için sık alınmasına neden olabilir.

Kombine ağrı kesicilerin ayda 10 günden, diğer basit ya da steroid olmayan ağrı kesicilerin ayda 15 günden fazla, üç aydan uzun süre ile alınmasının ‘İlaç Aşırı Kullanım Baş Ağrısına’ neden olabileceği unutulmamalıdır.

Migrene Özgü İlaçlar

Triptanlar, ergotamin ve türevleri olarak özetlenebilirler.

Triptan grubu ilaçlar özellikle orta ve ağır şiddetteki migren ataklarında kullanılırlar.

Ağrının şiddetine ve hastanın özelliklerine göre seçim yapılmalıdır. Ağızdan alınan formların yanısıra, ağızda eriyen, burundan ya da cilt altından uygulanan formları vardır.

Haftada ikiden fazla kullanılmaya başlandı ise koruyucu tedavi gözden geçirilmeli ve ilaç aşırı kullanım baş ağrısı yönünden dikkat edilmelidir.

Hipertansiyonu ve kalp damar hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Ergotamin ve türevlerinin ise orta ve ağır şiddetteki migren ataklarında etkinlikleri, triptanlara göre daha azdır.

Yan etkileri ve bağımlılık yapıcı etkileri ise fazladır. Ergotamin ve türevlerinin aşırı alımına bağlı ilaç aşırı kullanım baş ağrısı sık görülür. Bu nedenle kullanırken kar zarar hesabı iyi yapılamalıdır.

Nöroleptikler ve Opioidler

Nöroleptikler hem bulantı hem de ağrı üzerine etkileri nedeniyle, çok sık olmamakla birlikte migren ataklarının tedavisinde kullanılabilirler.

Opioidler ise bağımlılık yapma riski yüksek ilaçlardır. Rutin migren tedavisinde yeri yoktur.Kalp damar hastalığı olan, atak tedavisinde kullanılan diğer ilaçların kullanılması sakıncalı olan, diğer ilaçlara yanıtı olmayan ve 3 günden uzun süren şiddetli migren atağı (status) geçiren kişilerde kullanılabilir.

Özetle migren atakları sırasında kullanılan ilaçların etkinlikleri ve yan etkileri çok çeşitlidir.Hangi atağında, kime hangi ilacın kullanılacağına mutlaka hekim karar vermelidir.

KORUYUCU TEDAVİ

Bir ay içinde belli sayının üzerinde migren atağı olan hastalarda koruyucu tedavi düşünülebilir. Migrenin koruyucu tedavisinde kullanılan klasik ilaçlar genel olarak kalp hastalıkları, hipertansiyon, depresyon ve epilepsiler gibi başka hastalıklarda kullanılan, migrene özgü olmayan ilaçlardır. Migren ataklarına iyi geldikleri rastlantısal olarak gözlenmiş, bunun üzerine bilimsel çalışmalar yapılarak migren tedavisindeki etkinlikleri kanıtlanmıştır.

Ancak son yıllarda sadece migren tedavisine özgü ilaçlar geliştirilmiş ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayı almıştır. Bu ilaçların giderek daha sık oranda tedavi seçenekleri arasına gireceği ve önümüzdeki yıllarda migrenin koruyucu tedavisinde yeni ilaçlar geliştirilmesi kaçınılmaz olarak görülebilir.

Migrenlilerde, koruyucu ilaç tedavisinin amacı, baş ağrısı sıklığını en az yarı yarıya azaltmak, ağrı şiddetini ve süresini azaltamak ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Ayrıca uygun koruyucu tedavi alan hastalarda aşırı ağrı kesici alımına bağlı ilaç aşırı kullanım baş ağrısı riski de azalır.

Migrenin ilaçla koruyucu tedavisinde ilaç seçimi kişiye özgüdür ve uzmanlık gerektirir.

Kime hangi ilacın seçileceğine detaylı hasta öyküsü alınıp, titiz bir muayene yapıldıktan sonra, migren baş ağrısının özelliklerine göre kişinin özelinde karar verilir.

Seçilecek olan ilaçta ilk ve en önemli ölçüt ‘etkinlik’tir! Etkinlikten kasıt, koruyucu ilacın migren atakları sıklığında en az %50 azalma sağlamasıdır. İlaç seçiminde ayrıca yaş, cinsiyet, kilo,gebelik, başka hastalıkların olup olmaması gibi pek çok faktör de göz önüne alınmalıdır.

Doğru koruyucu tedavi seçildikten sonra uygun dozda ve yeterli sürede kullanılmalıdır. Koruyucu ilaçların etkinliklerinin başlaması en az iki ay sürebilir. Tedavi süresi de her bir koruyucu ilaç için en az altı aydır.

Migren tedavisinde etkinlikleri kesin olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte, klinik olarak kullanılabilen ve üzerinde hala bilimsel araştırmalar yapılan bazı ilaçlar da koruyucu olarak kullanılmaktadır. Magnezyum, B2 vitamini (riboflavin), Ko- enzim Q ve bazı bitkisel ilaçlar örnek olarak verilebilir.

Migrene Özgü Yen Koruyucu İlaç Tedavileri ve Migren Aşısı

Son yıllarda, sadece ‘migren tedavisine özgü’ koruyucu ilaçlar keşfedilmiştir. Yakın gelecekte migrenin koruyucu tedavisinde ve migren ataklarında kullanılmak üzere başka ilaçlar da tedavi seçenekleri arasına girecek gibi görünmektedir.

Bu ilaçlar migren ağrısının ortaya çıkmasında en önemli rolü oynayan. nörokimyasallardan biri olan CGRP maddesinin reseptörlerini engelleyen ‘gepant’ grubu ilaçlar ya da insan monoklonal antikorlarından üretilen ve yine CGRP reseptörleri üzerinden etki gösteren ‘zumab’ grubu ilaçlardır. Son yıllarda basında da çok sıkça söz edilen, migren hastaları tarafından da merak edilen ve halk arasında ‘migren aşısı’ olarak bilinen, migren tedavisinde yeni onay alan ‘erenumab’ da bu grup ilaçların en önemlisidir.

Migren Aşısı

Migren ağrılarının ortaya çıkamasında önemli bir rolü olan CGRP, beyinde yaygın bulunan bir nörokimyasaldır ve migren ile ilişkili beyin bölgelerinde çok sayıda reseptörü bulunur. Bu maddenin reseptörlerinin bloke edilmesine yönelik geliştirilen ‘gepant’ grubu ilaçlar migrende çok etkili bulunmuş ancak ağır karaciğer yetmezliği yaptığı için kullanıma girememiştir.

CGRP maddesinin engellenmesi ile migren ataklarının belirgin olarak azaldığının gözlenmesi, bu mekanizma ile etki eden ilaçlar konusundaki arayışı diri tutmuş ve çok sayıda geniş kapsamlı çalışmalar yapılmıştır.

Bu çalışmaların sonucunda, insandan elde edilen monoklonal antikorlar ile CGRP reseptörlerini bloke edebilen ve karaciğer yan etkisi olmayan, genel olarak halk arasında migren alışı olarak bilinen “Erenumab (AIMOVIG) “ geliştirilmiştir. 2018 yılının Mayıs ayında da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından da migrenin koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmıştır. Ayda bir kez deri altına uygulanmasının ağrı sıklığında yüzde elliden fazla azalma sağlamaktadır. Ayrıca migren atakları sırasında kullanıldığında da yararlı olabileceği görülmüştür.

Enjeksiyon bölgesinde ağrı, rahatsızlık hissi, üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri bulgular ve kabızlık olarak bildirilmiştir.

CGRP maddesinin deri, mide, barsaklar, böbrekler, kalp damar sistemi ve bağışıklık sisteminde reseptörleri bulunmaktadır. Bu reseptörlerin migren aşısı ile belirli aralıklarla bloke edilmesinin orta ve uzun vadede nasıl yan etkilere yol açabileceğini bilmek henüz mümkün değildir. Bu nedenle kullanımında temkinli olmak gerekir. Ağrı sıklığı üzerine etkisinin orta düzeyde olması, oldukça pahalı olması ve orta-uzun olası yan etkilerinin tam olarak öngörülememesi nedeni ile temkinli olunmalı ve diğer tedavi yöntemlerine dirençli olgularda tercih edilmelidir.

Ayrıca gepant grubu ve zumab grubu pek çok molekül ile ilgili önemli bilimsel çalışmalar devam etmekte ve olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Bu bilgiler ile yakın gelecekte, migrenin atak ve koruyucu tedavisinde umut olabilecek pek çok yeni ilacın kullanıma gireceğini söylemek yanlış olmayacaktır. © Copyright 2018 – Baş Ağrısı Merkezi – Beyin ve Sinir Hastalıkları – Bu sitede yer alan tüm içerikler, bilgilendirme amaçlı olup tıbbi uygulama ve öneri niteliği taşımamaktadır.
Kaynak

Migrene ne iyi gelir, belirtileri nelerdir? Migren doğal yollarla evde en çabuk nasıl geçer?

Migren ağrısına basınç uygulaması ile azaltmak mümkün. Bunun için nane ve okaliptüs gibi ferahlatıcı kokular içeren yağlar ile birlikte masaj yapılabilir. İki kaşınızın tam ortasına işaret parmağınızı bastırın ve 3 santim yukarı kaydırarak burada 30 saniye basınç uygulayarak bekleyin. Aynı işlemi 5-6 defa tekrarlayabilirsiniz. 6- GÜMÜŞDÜĞME BİTKİSİ KÜRÜ
Kaynak

Migrende Doğal Tedaviler

Çeken bilir, insanın hayatını en çok etkileyen hastalıklardan biridir migren hastalığı. Şaşırtıcı bir şekilde yaygın bir hastalıktır, tüm kadınların % 25 – 30’unda, erkeklerin ise % 15 – 20’sinde yaşamlarının bir döneminde Migren şikâyeti görülür.Hastaların çoğu migren atağı başlamadan önce ağrısının başlayacağını hisseder (Aura dönemi). Genellikle ağrı başın tek tarafını tutar, şiddetli tarzdadır, hastada ışığa ve kokulara karşı tahammülsüzlük yaratır. Kadın hastaların bir kısmında adet dönemi ile alakalıdır, açlık, stres uykusuzluk ağrıyı tetikler. Çoğu hastada ağrıya mide bulantısı eşlik eder. Çikolata, peynir, mayalı içkiler gibi bir takım gıdalar migren krizine yol açabilir. Yapılan çalışmalarda, magnezyum seviyesinin düşük olmasının migren krizlerini arttırdığı gösterilmiştir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.