Oyun ve EkipmanTeknoloji Haberleri

Modem Nedir, Modem Şifre Nasıl Değiştirilir?

Telefon hatları kullanılarak internete bağlanmayı sağlayan elektronik cihazlara modem adı verilir. Modem sayesinde internete bağlanabilen cihazlar, haberleşmeye ve bilgi alışverişine imkan sağlamaktadır. Bilgisayarı uzaktan kontrol edebilmek ve internete dilediğiniz gibi bağlanmak modem ile mümkündür. Turkcell, Huawei, Vodafone, Airties, TTNet, Kablonet, Turknet gibi birçok farklı modem markası bulunmaktadır. Modem şifre değiştirme işlemi markalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Kablosuz ve kablolu modem çeşitleri bulunmaktadır. Bağlantı hızları, bağlantı mesafeleri ve giriş portları en önemli özellikleridir. Bu modeller birim zaman içerisinde aktarım yapabilmelerinden dolayı genel olarak veri miktarı üzerinden farklı çeşitlere ayrılırlar. Bu miktarın ölçümü ise genel olarak bit/s olarak hesaplanır. Bu yapılan ayrımlara göre ise 2 tür modem çeşidinden bahsedilebilir.

İnternal ( Dahili ) Modemler

Bilgisayarların ana veri girişlerine takılabilme işlemleri olduğu için görevlerin efektif bir biçimde gerçekleştirirler. Harici modemler gibi cihazda bulunan seri portları meşgul etmezler. Bunun yerine yazılımsal olan COM Port üstünden çalışabilmektedirler. Sabit seri portlardan kullanmadıklarından dolayı üzerlerinde bulunan jumperler kullanılarak ayarlanabilirler. Tüm gücünü, monte edilmiş olan cihazdan dahili bir biçimde alırlar. Ses ayarının yapımı ise, yazılım kontrolü sayesinde gerçekleştirilir.

External ( Harici ) Modemler

Bu modem çeşidi, bilgisayarlara dışarıdan bir kablo aracılığı ile bağlanmaktadır. Bu tarz modemlerde bulunmakta olan telefon hattından dolayı modemin internet ağına girebilecek cihazla bağlantısını kurabileceği kablonun çıkış-giriş birimler yer almaktadır. Ayrıca  harici modemin gücü için de farklı bir giriş yeri bulunmaktadır. Harici modemlerin kutu şeklinde olan formları çok daha yaygındır. Harici modemlerin ön yüzeylerinden genel olarak kullanıcılara modemin nasıl bir aktiflikte olduğunu gösteren ışıklar yer alır

Modemlerin Genel Özellikleri

Voice özelliği ile beraber modemler telesekreter şeklinde kullanılabilir. Telesekreter biçimde kullanılabilmesinin yanında, modemler çok fazla işlevi olan bir santral işlemi görmektedir. Modem içerisinden bulunan voice özelliğini aktive edebilmek adına bazı yazılımların kullanılması gerekmektedir.

Modemlerin en önemli özelliğinden biri olan .text uzantısına sahip dosyaların transferi aşamasında zaman kazandıran bir veri sıkıştırma özelliğinin olmasıdır. .text uzantıya sahip dosyaların gönderim işleminde, veri sıkıştırma özelliği sayesinde transfer işlemi normale göre 2-4 daha hızlı biçimde gerçekleştirilebilir. Bu özellikteki modemlerin donanımı, içerisinde bulunan yazılım tarafından genel olarak desteklenmektedir. Veri sıkıştırma özelliği donanım ile beraber gelmesinin yanı sıra yüksek bir performans göstermektedir.

Modem Şifresini Unuttum Ne Yapabilirim?

Bu sorunun cevabını arıyorsunuz, kesinlikle en doğru yerdesiniz. Modem şifresinin unutulması bütün kullanıcıların çok sık şekilde yaşadığı bir durumdur. Modemlerde şifre değişikliği yaparken yeni konulacak şifrenin akılda kalıcı olması güvenlik açısından çok önemlidir. Eğer ki modem şifrenizi unuttuysanız ve nasıl değiştireceğiniz bilmiyor iseniz yapılması gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Modem Resetleme: Modemlerin genel olarak arka kısmında bulunan reset yazan tuşa 10 saniye basılı tutun. Modem açıldıktan hemen sonra internet tarayıcısı kullanılarak size önceden verilmiş olan kullanıcı adı ve gerekli şifre ile arayüze giriş yaparak şifre değiştirin.
  • Modem şifresini unuttuysanız artık üzülmenize gerek yok. Modem şifresi değiştirmek oldukça basit bir işlemdir. Kullanılan modem markasına göre sizen sağlanılan IP adresine yönelerek gerekli bilgiler sonrası arayüze ulaşabilirsiniz. 

TTnet Modem Şifresi Değiştirme

TTnet modem şifresinin değişimi için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • İnternet tarayıcısına 192.168.1.1 IP adresi veya 192.168.2.1 IP adresi yazılır ve enter tuşuna basılır. 
  • Daha sonra şifre ve kullanıcı adı ekranı karşınıza gelecektir.
  • Şifre ve kullanıcı adına ‘’ admin ‘’ yazarak giriş sağlayın.
  • Eğer kabul etmez ise şifreyi ‘’ ttnet ‘’ olarak değiştirin. Modem arayüzüne giriş sağladıktan sonra şifreyi değiştirebilirisiniz.

Telefondan Modem Şifresi Değiştirmek

Modem şifre değiştirme işlemini telefon kullanarak da yapmak mümkündür. Bu işlem bilgisayar kullanılarak yapılan şifre değişimi ile aynı yol izlenerek yapılır. Telefon modeme bağlanır ve IP adresine şifre ve kullanıcı adı girilerek arayüze ulaşılır. Bu arayüz sayesinde modem içerisindeki bütün ayarlar değiştirilebilir. Böyle modem şifre değiştirme işlemini oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Modem Şifresini Değiştirmeli Miyim?

Modem şifresini neden değiştirmeniz gerekir? Basit şifresiz, şifreli modemlere bağlanarak güvenlik konularındaki açıklıkları bulmak kolaydır. Önemli bilgilerinizi ve güvenliğinizi korumak adına ayda bir kez şifre değişikliği yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu şekilde güvenlik açıklıkların tehdidi azaltılmış olur. Düzenli bir biçimde modem şifresinde değişiklik yaparak şifrenizi ele geçiren kişileri de ağınızdan atabilirsiniz.

Daha fazla haber için bizi takipte kalmaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu