Kasım 28, 2022

Ozon tedavi yasaklandı

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10 0THG.0.79.00.07/
Konu : Ozon Tedavisi

Sayın Buhşem,

İlgi: 10.03.2010 tarih ve 9944 sayılı e- posta iletiniz.

Dr. Nurettin LÜLECİ tarafından gönderilen ve ozon tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağı ve bu tedavinin kimler tarafından hangi kurum ya da kuruluşta uygulanabileceğini konu alan e-posta iletiniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.

-Kaynaklarda bazı çalışmaların ozon tedavisini bilimsel anlamda desteklediği, ozonun bağışıklık sistemini düzenleyici (immünomodülotör) ve hücresel metobolik aktivatör özelliklerinden dolayı romatoit artrit gibi immün hastalıkların tedavisinde kullanıldığı,
Kaynak

ABD'nin Pek Çok Eyaletinde Yasaklanan Ozon Tedavisi Nedir?

ozon, triatomik oksijen adı verilen 3 atomlu bir bileşendir. genel olarak dünyada güçlü oksidatif özellikleri ile makromoleküllerin yıkılması esasına dayanan prensiplerle içme suyu dezenfeksiyonunda ve tıbbı aletlerin sterilizasyonunda kullanılıyor.oksijen döngüsünün insan metabolizmasının temel gereksinimlerinden biri olduğu aşikar. yetersiz ve kalitesiz respirasyon metabolizmada kalıcı hasarlara sebep olup vücutta serbest radikalleri ortaya çıkarmaktadır. ozon tedavisinde temel prensip metabolizmadaki çözünmüş oksijenin oranın arttırılması prensibine dayanır ve lise 2’ye kadar biyoloji görmüş her insan vücut içerisindeki bu çevrimleri kolaylıkla anlayabilir.
Kaynak

Prof. Dr. Turgut Göksoy

OZON TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANMALI ? Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendiren ve böylece hastalıklara karşı mücadelede bize direnç veren bir yöntemdir. Bu yöntemde hasta olan bölgelere oksijen gidişinin artırılarak dolaşımın düzelmesi sağlanmaktadır.

Bu yüzden allerji ,romatizmal hastalıklar, kanser, karaciğer ve cilt hastalıkları, kozmetik sorunlar, yaşlanma ve yaşa bağlı görme bozuklukları, şekere bağlı ülserler, yanıklar ve cinsel fonksiyon bozuklarına kadar çok geniş bir alanda uygulanabilme şansı söz konusudur.30’lu yaşlardan sonra hücre oksijenlenmesi azaldığından ancak bu yaşları geride bırakanlarda görülen hastalıklarda yapılması tercih edilmelidir.
Hiçbir yan etkisi olmayan ozon tedavisi bu yüzdenherkese uygulanabilir. Tedavinin hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, hiçbir ilaç ile etkileşim de yapmaz. Bu nedenle insan sağlığını koruma ve hastalıklarla mücadelede ozon tedavisini neredeyse doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edebiliriz. Ozon tedavisi yardımcı ve destekleyici bir yöntemdir.
Kaynak

Ozon tedavisi ve kanser

Ozon tedavisi, oksijen salımı yapan maddelerin vücuda verilmesi ile kanda oksijen düzeyini artırarak etki oluşturmayı hedefleyen bir tedavi metodudur.1800’lü yılların ortalarında keşfedilen ozon; güçlü oksitleme özelliği sayesinde cerrahi aletler, ameliyathaneler ve içme sularının dezenfeksiyonunda başarıyla kullanılmıştır. Daha sonraları, düşük oksijenli ortamda hastalıkların daha fazla geliştiği ve vücutta oksijen seviyesi artırılırsa hastalıklara ve hastalıklı hücrelere karşı etkili olacağı düşüncesiyle insan vücudunda denenmeye başlanmıştır. Kanser hücrelerinin solunum hızının daha düşük olduğunun keşfedilmesiyle de başta kanser olmak üzere ozon, birçok hastalıkta denenmiştir. Ancak o günden bugüne sağlanan teknik ilerlemelerle, ortamda daha fazla oksijen olsa bile bu durumun, kanser hücrelerinin yok olmasına neden olmadığı gösterilmiştir.
Kaynak

Ozon Tedavisi Kan Dolaşımını Artırarak Bağışıklık Sistemini Düzenliyor

Vücudumuza aldığımız besinler oksijen ile birleşerek metabolik işlemlere maruz kalır ve vücut için gerekli enerjinin elde edilmesini sağlar. Bunun sonucunda da artık ürünlerin en zararlısı olan “oksidan” denilen moleküller oluşur.  Oksidanlar vücudun normal hücrelerine zarar vererek, hücre beslenmesini, metabolizmasını bozarak (oksidatif stres) anormal, kanserli hücrelerin oluşmasına neden olur.  Bu durum pek çok akut ve kronik hastalığın da başlangıç nedeni olmaya sebep olabiliyor. Hisar Hospital Intercontinental Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzmanı Bestami Yalvaç, ozon tedavisinin kullanımı hakkında bilgi verdi.Ozon artık günümüzde, pek çok hastalığın, özellikle açık ve enfekte yaraların, ciltteki ülserlerin, diyabet ve komplikasyonlarının, bazı kardiyovasküler, ortopedik ve diş hekimliği sorunlarının ve kronik enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Ozon tedavisi, bir rahatsızlığı ya da oluşan yarayı tedavi amacıyla vücudunuza ozon gazı uygulanmasını ifade eder. Ozon gazı, üç oksijen atomundan (O3) oluşan renksiz bir gaz olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemini uyarmak suretiyle tıbbi hastalıklar veya rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. 
Kaynak

Ozon uygulaması yararlı mı, zararlı mı?

OZON tedavisi, son yıllarda yaşlanmayı önlemeden (anti aging) diyabet tedavisine kadar her derde deva tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Bu tedavinin gerçekten etkinlik alanı var mı, varsa kimler yararlanır, riskleri, yan etkileri nedir, bu hafta bu konuyu mercek altına aldık.OZON NEDİR?
Kaynak

Ozon tedavisi fiyasko çıktı

Aradan 20 gün geçtikten sonra ayak parmaklarının morardığını söyleyen Sumer, yürüyememeye başladı. Sumer sözlerini şöyle sürdürdü: “Adeta ayağım çürümeye başladı. En sonunda doktor başından atmak için yurtdışına gideceğini ve başka doktora görünmem gerektiğini söyleyerek ortadan kayboldu. Baktım olacak gibi değil. Ozon tedavisi yapacak başka doktora gittim. Gittiğim doktor ‘bu benim işim değil deyip beni Cerrahpaşa’ya yönlendirdi. Aynı zamanda üniversitede hocalık yapan bir doktor bana farklı tedavi uyguladı. Bu tedavi iyi geldi. Ayağımdaki 4 parmağım kesildi ama her geçen gün daha iyi oluyorum.

Tedaviyi uygulayan hocam bu şekilde çok hasta geldiğini, 4 parmakla ucuz kurtulduğumu çoğu hastanın ayağının veya elinin kesilmek zorunda bırakıldığını söyledi.” Ozon için gittiği hastaneyi Sağlık Bakanlığı’na şikayet ettiğini anlatan Sumer “Yaptıkları savunma ‘biz ona pansuman yaptık’ oldu. Yalan. Pansuman bin 500 liraya mı yapılıyor? Şimdi ozon tedavisi uygulayan doktor hakkında savcılığa şikayette bulunacağım. Hakkımı arayacağım” dedi.Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, ozon tedavisinin birçok ülkede tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmasına rağmen ülkemizde kabul edilir tedavi yöntemi olarak görülmediğini kaydetti. “Şu veya bu hastalığa iyi gelir demek mümkün değil” diyen Şencan, bu konuda da suistimallerin olduğuna dikkat çekti. Şencan, “Modern tıp anlamında ispatlanmış bir tedavi yöntemi değildir. Buna rağmen ozon tedavisini hiçe saymak söz konusu değil” diye konuştu.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir, Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek bozma potansiyeline sahip en güçlü kimyasallardan biridir. Sağlıklı atmosfer yapısını bozan ve solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkilidir. Bu özelliğinin keşfinden sonra ilk olarak dezenfeksiyon amacıyla yüzey temizliği gibi alanlarda kullanılan ozon gazı günümüzde ise antiseptik etkisinin yanı sıra ağrı kesici, iltihap giderici ve bağışıklık fonksiyonunu düzenleyici etkileri ile medikal alanda pek çok branşta tercih edilmektedir.Ozon gazı canlı organizma ile temas ettiğinde hızlı şekilde moleküler oksijene ve oksijen radikallerine dönüştürülür. Vücutta hafif düzeyde bir oksidatif strese yol açan bu durum organizma tarafından bir tehdit olarak algılanır. Bunun sonucunda antioksidan olarak adlandırılan savunma sistemlerinde görev alan enzimler uyarılır ve etkilenen bölge oksijenden zengin hale getirilerek toksinlerden arındırılır.
Kaynak

Beyin Hastalıklarında Ozon Terapi

Önemli beyin hastalıklarının çoğunun viral kaynaklı olabileceğine dair kanılar giderek güçlenmektedir. Bu teori güçlendikçe ozonun beyin hastalıklarındaki bariz etkisi de giderek daha aydınlanmaktadır. Güçlü antiviral etkileriyle ozon, beyinde seyreden viral hastalık süreçleriyle etkin bir biçimde savaşır.Ozon etkilerini hem beyin kan dolaşımı üzerinde hem beyin hücreleri üzerinde gösterir.
Kaynak

Covid 19’da Ozon Tedavileri

Konvansiyonel tedaviler: Tek başına veya azitromisin (bir antibiyotik), remdesivir (anti-viral) ve ivermektin (antiparaziter) ile birlikte hidroksiklorokin (anti-sıtma ilacı) gibi çoklu farmasötik ilaçlar üzerinde araştırmalar başlatılmıştır. Klinik farmasötik çalışmalar arasında, azitromisin kombinasyonuna sahip hidroksiklorokin, COVID-19 viral yükünün azaltılmasında şimdiye kadarki en etkili gibi görünmektedir. Bu ilaçların kullanımına rağmen, şiddetli semptomları olan hastalar solunum yetmezliğine gitmeye devam etmektedirler. Bu nedenle, hala bir şeylerin eksik olduğu kanısı yerleşmiş durumdadır. Araştırmaların tamamen ilaç sektöründen medet umar odaklı olması üzücüdür. Hastanın durumunu, insan ve hücresel fizyolojisini ve iyileşmenin provokasyonu için diğer yolların , bütüncül yaklaşımların dikkate alınması gerekmektedir. Geriye baktığımızda, hastayı tedavi etmenin sadece virüsü tedavi etmekten çok daha önemli olduğunu fark ediyoruz. Bu bağlamda hücresel ve mitokondri fonksiyonunu değerlendirip optimize etmeye başladığımızda, vücudun kendi ordusunu ve bu virüse karşı iyileştirme kapasitesini kullanmaya başlarız. COVID-19’dan kaynaklanan hücresel disfonksiyonun tedavisi için potansiyel seçeneklere baktığımızda, evren, oksijen ve ozon en doğal olarak bulunan maddelerden birini tedavi olarak değerlendirmek akıllıca olacaktır.Bu hastalığın insanları zor duruma düşüren tarafı sitokin fırtınası denilen bir durumun ortaya çıkmasıdır. Son araştırmalar COVID-19’da mitokondriyal yıkım ve mutasyonun meydana geldiğini göstermektedir.Corona virüsünün en sevdiği yer akciğerle olup burada ACII reseptörlerine bağlanarak hızla akciğeri fonksiyon yapamaz hale getirmektedir. COVID-19 un hücrelerimizdeki mitokondriye verdiği hasar oksijen kullanım kapasitesinden ve enerji üretiminden daha büyük hale gelir ve mitokondriyal onarım ve oksijen kullanımını devre dışı bırakan bir ortam yaratır. Oksijen kullanımının olmaması nedeniyle mitokondri hasarının bazı belirtileri şunlardır: nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, sıcaklık değişiklikleri (soğuk algınlığı veya ateş) ve genel vücut ağrıları. Bu belirtiler size tanıdık geliyor mu? Bu semptomlar COVID-19 semptomlarıdır, aynı zamanda mitokondriyal oksijen kullanım fonksiyon bozukluğudur. Klinik olarak, bu semptomlar SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanan mitokondriyal oksijenasyon ve kullanım disfonksiyonuna neden olan mitokondriyal kusurların varlığını göstermektedir. Hücresel bozulma neticesinde, kılcal damarlardan sızıntılar, alveollerde sıvı ve eksüda birikmesi, gaz alış verişinin bozulması sonucu yani karbondioksiti atamama oksijeni vucuda kazandırmama durumu oluşmaktadır.Sonrası kalp yetmezlikleri, ikincil enfeksiyonlar, çoklu organ yetmezlikleri ve ölüm meydana gelebilmektedir. Bağışıklık sistemimiz panik halde harekete geçerek yüksek miktarda savunma hücrelerini devreye sokmaktadır. Ancak bağışıklık sistemimiz burada orantısız aşır güç kullanarak savunma silahlarını tüketmektedir. Bu dönemde özellikle bağışıklık sistemi zayıf, ciddi yandaş hastalığı olanlar ve yaşlılar oldukça risk altında olanlardır. COVİD’in saldırdığı ACE2 reseptörleri ne kadar fazla olursa, mitokondriyal disfonksiyon o kadar fazla olur, hücrelerimiz tarafından daha az oksijen kullanılır ve COVID-19 semptomları o kadar agresif olur. İnsülin direnci, diyabet, kanser, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar gibi kronik hastalıkların COVID-19 komplikasyonları açısından daha yüksek risk altında olmasının nedenlerinden biri, bu hastaların zaten hastalıklarından ve ilaçlarından kaynaklanan temel bir mitokondriyal disfonksiyona sahip olmalarıdır. Zaten oksidatif stressle boğuşan hücrelere ek bir yük daha yüklemiş olmaktayız.COVID-19 tedavisinde intravenöz C vitamini kullanımı dünyanın çeşitli bölgelerinde giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bu antioksidanlar, COVID-19 semptomlarının azaltılmasının yanı sıra hücresel hasarın ve serbest radikallerin azaltılmasında önemli bir yardımcı rol oynarlar. Aşı gibi pratik tedbirlerin hemen devreye sokulamaması başka tedavi yöntemlerine gereksinimi bakımından aciliyet kazanmaktadır. Ucuz, pratik ve etkin bir öneri olarak ozon tedavisini ele alacağız.
Kaynak

Ezgi Mola ve Pek Çok Ünlünün Yaptırdığı Adeta Bir Mucize Gibi Etki Eden Ozon Tedavisi Hakkında Bilinmeyenler

Aslında uzun yıllardır yapılsa da son zamanlarda sıkça duymaya başladık ozon tedavisini.Pek çok yabancı ünlünün yanında daha önceden Gülben Ergen, Cem Yılmaz, Deniz Akkaya gibi pek çok ünlü de ozon tedavisi uygulattığını duyurmuştu.
Kaynak

Şifa ararken canınızdan olmayın

Sosyal medyada öne çıkan Kovid-19’a yönelik alternatif tedavi seçenekleri arasında ozon terapi de başı çekiyor. Sağlık merkezi adı altında hizmet veren bazı merkezlerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vaadiyle ozon tedavi ve takviyesi uygulanırken, ünlü isimlerin bu tedaviyi tercih ettiğine yönelik fotoğraflar, sosyal medya yoluyla servis ediliyor. Bir diğer Kovid-19’a karşı sağlık vaadi de glutatyon ve vitamin takviyesi tedavisi. Bu tedaviyle de bağışıklık sisteminin güçlendirildiği ve virüse karşı koruma kalkanı oluşturduğu iddia ediliyor.
Kaynak

Prof.Dr. Rüçhan USLU

Ozon oksijenin toksik formudur. Ozon kullanımındaki fikir ekstra oksijenin tümör büyümesini durduracağına ilişkindir. Ancak yapılan çalışmalarda etkinliği kanıtlanamamıştır, dolayısı ile kanser tedavisinde yeri yoktur Uygulanan toplardamarda iltihaplanma, göğüs ağrısı, kalp problemleri gibi yan etkileri olabilir.
Kaynak

İç Hastalıklar

Ozon tedavisi, medikal ozon gazının hastalıkları iyileştirmek veya tedaviye destek amacıyla kullanılmasıdır. 2. Dünya Savaşı’ndan beri kullanılanozon tedavisi önce diyabetik ayaklarda, yanıklarda ve iyileşmeyen yaralarda uygulandıktan sonra şaşırtıcı iyileştirme özelliğinin keşfedilmesi sonucu tıp alanına girmiştir.Ozon Tedavisinin, dünyada birçok ülkede tıbben kabul görmüştür. Bu tedavi birçok ülkede sağlık bakanlıklarınca da kabul edilmektedir.(Rusya, Almanya, İtalya, ABD, Küba, Çekoslovakya, Bulgaristan vs.) Türk Tabipleri Birliğince lokal uygulamalarından olan eklem içi uygulaması ve bel içerisine uygulama kabul görmüş olup TTB’nin ücret tarifesine de girmiştir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.