Aralık 8, 2022

Ozon Tedavisi Nedir? Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Yaşa bağlı olarak reaktif oksijen türleri hücrelerde oksidatif hasara neden olurlar. Bu duruma artmış oksidatif stres denmektedir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalarda ozon uygulaması ile düşük dozlarda vücuda reaktif oksijen verilmesiyle ortaya çıkan ürünlerin düşük miktarlarda (fizyolojik düzeylerde) başta hücre içi haberleşme olmak üzere biyolojik mekanizmalarda rol aldığı ve tedavi edici etkilere aracılık ettiği gösterilmiştir. Tekrarlanan düşük dozda ozon uygulamaları sonucunda antioksidan sistem güçlendirilerek oksidatif strese karşı direnç gelişir.Ozon kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini ve elastikiyetini ve kanın akışkanlığını artırarak oksijen azlığını giderir. Ayrıca damarlarda genişlemeye neden olarak ve damar tıkanıklıklarında yardımcı tedavi olarak uygulanmaktadır.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir, Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek bozma potansiyeline sahip en güçlü kimyasallardan biridir. Sağlıklı atmosfer yapısını bozan ve solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkilidir. Bu özelliğinin keşfinden sonra ilk olarak dezenfeksiyon amacıyla yüzey temizliği gibi alanlarda kullanılan ozon gazı günümüzde ise antiseptik etkisinin yanı sıra ağrı kesici, iltihap giderici ve bağışıklık fonksiyonunu düzenleyici etkileri ile medikal alanda pek çok branşta tercih edilmektedir.Majör otohemoterapi yöntemi uygulanırken hastadan 50 ila 100 ml kan alınır ve bu kan vücut dışında ozon ile zenginleştirilir. Daha sonra özel sistemler ile korunan kan hastaya uygun hızda geri verilir. Ozon gazının kan ile teması vücut dışında gerçekleştirildiği için bu yöntem en düşük riskli uygulama yöntemi olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra ozon gazının kaslara, rektuma, mesaneye, vajinaya, deriye ve vücudun daha pek çok dokusuna uygulanabileceği tedavi yöntemleri mevcuttur.
Kaynak

Ozon Tedavisi I Kanın Ozonla Temizlenmesi I The LifeCo

Ozon Terapi vücuttaki oksijen seviyesini yükselterek tüm dokulara fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kan dolaşımını hızlandıran, karaciğerde yağlanmayı azaltan anti-aging etkili bir terapidir. Ayrıca kanserin önlenmesinde ve kalp damar hastalıklarının tedavisinde destek bir terapi olarak uygulanabilir.Ozon tedavisinin farklı uygulama şekilleri vardır. En popüler ozon uygulaması hastanın damarından uygulanan I.V. ozon tedavisidir. I.V. yani damar yolu ozon terapisi; kan alındıktan sonra bir şişe içinde oksijen ve ozon ile karıştırılarak kanın alındığı damardan enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Ozon aynı zamanda kan yoluyla, kas içine, cilt altına, torbalama sistemi ile rektal (makat) ve vajinal yol gibi yöntemler ile birçok hastalıkta, kanser tedavisinde ve sağlığı korumak amacıyla kolaylıkla uygulanabilmektedir.
Kaynak

Ozon tedavisi nedir?

Renksiz ve doğal bir gaz olan ozon, bağışıklık sistemini uyarmak için bazı hastalıkların tedavilerine destek olmak amacıyla kullanılıyor. Kişiden alınan kan ile ozonun karıştırılması ve bu karışımın vücuda verilmesiyle uygulanan ozon yöntemi, pek çok alanda faydalı oluyor. Memorial Sağlık Grubu Uzmanları ozon tedavisi hakkında bilgi verdi.Ozon tedavisi, bir hastalığı veya yarayı tedavi etmek için vücudunuza ozon gazı verme sürecini ifade etmektedir. Ozon, üç oksijen atomundan (O 3 ) oluşan renksiz bir gazdır. Tıbbi açıdan ozon tedavisi 100 yılı aşkın kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini uyararak vücutta olan bir sorunu ortadan kaldırmak için kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ozonun vücut sıvılarına temas etmesiyle ortaya çıkan reaksiyonlar vücutta kırmızı kan hücrelerini artırmakta. Bu da oksijen oranını yükseltir ozon tedavisinin vücuttaki sağlıksız süreçleri olumlu etkilediği bilinmektedir. Ozonun bakteri, virüs, mantar, maya, protozoa gibi olumsuz etkenleri temizlediği bilinir.
Kaynak

Ozon Tedavisi (Terapisi) Nedir? Neye Yarar? Nasıl Yapılır?Özel Kardelen Tıp Merkezi

Medikal ozon, saf medikal oksijenden özel cihazlar yardımı ile üretilir. Ozon terapi, tedavide yaklaşık 40 yıldır tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ozon Terapi; belli bir miktarda oksijen (O 2) ve ozon (O3, tıbbi ozon gazı ) karışımının vücut boşlukları ya da dolaşım sistemi ile uygulanması yöntemidir. Ozon terapi, antioksidan sistemi aktive eder. Hücre yenilenmesi ve oksijenlenmesini artırır. Kan yapımını ve dolaşımı düzenler. Antiaging etkisi ile yaşlanmayı geciktirir, dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Doping etkisi ile enerji verir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır. Bu hücreler vücudu virüslerden, bakterilerden, mantarlardan ve kanserden korumaktadır.MAJOR OTOHEMOTERAPİ: Hastadan 100 ml kan steril vakumlu şişeye özel yöntemlerle alınır ve hekim tarafından belirlenen dozda tıbbi ozon gazı ile reaksiyona girdikten sonra aynı yoldan geri verilir. Bu tedavi toplamda 15 dakika sürmektedir. Tedavi sırasında ve tedaviden sonra hastamızın yaşam kalitesi hiç düşmediğinden günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için pigmentler sıkıştırılarak çeşitli ilaçlar oluşturulur. Bu ilaçlar vücuda entegre edilerek hastalığın yok edilmesi amaçlanmaktadır. Yapılan uygulamaları sıralamak gerekirse direkt kan yolunun yanı sıra kas içine enjekte edilerek yapılan uygulamalar, eklem içerisine doğrudan uygulamalar, oluşan açık yaralar üzerine direkt olarak yapılan uygulamalar ve rektal yolla yapılan uygulama türleri gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.Bu tedavi yönteminde hastadan kan alınarak tedavi gerçekleştirilir. Yaşa bağlı hastalıklar, dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır. Bu yöntemle hastadan 50 – 100 ml kan alınarak ozonla karıştırılıp hastaya tekrar geri verilir. Ozon kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan spesifik maddelerle reaksiyona girer ve böylece metabolizmayı artırır. İşte bu aktive edilmiş kan hastaya normal bir damlalık kullanılarak tekrar geri verilir.
Kaynak

Prof. Dr. Füsun ŞAHİN

1. Major Ozonlama: En yaygın kullanım yöntemdir. Bu yöntemde hastadan alınan 100-200 ml kan, dozu ayarlanmış ozonla karıştırılır ve tekrar hastaya damar yolundan verilir.
2. Minor Ozonlama: Hastadan alınan 2–5 ml kan, ayarlanmış doz ozonla karıştırılarak hastaya kas içine enjekte edilir.
3. Vücut Boşluklarına Uygulama: Rektal veya vajinal yoldan veya kulak yoluna püskürtme yöntemi ile ozonlama yapılır.
4. Eklem İçine ve kaslara ozon uygulama: Kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklarda ağrı ve inflamasyon kontrolü için eklem içine, tendon, ligaman, kas gibi yumuşak dokulara uygun doz ve yöntemle enjeksiyon yapılmasıdır.
Ozon Tedavisinin kullanıldığı durumlar: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi, romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin kontrolü, bel/boyun fıtıklarında ağrının azaltılması, omuz, diz gibi eklem hastalıklarının tedavisi, diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi, insülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom, yara ve yanık tedavileri, kronik yorgunluk sendromu, baş ağrıları, migren, alerjiler, herpes (uçuk), zona tedavisi, tekrarlayan vajinal mantar, sağlıklı yaşam ve sağlıklı zayıflamanın sağlanması.Hastalıkların oluşum mekanizması içinde en önemlilerinden birisi dokuların yeterli oksijenlenmemesi, biriken toksik materyallerin ortamdan uzaklaştırılamaması olarak belirtilmektedir. Bu faktörler zaman içinde önce hücrelerin sonra dokuların en sonunda da organların bozulmasına neden olur. Organ bozuklukları da tabii ki sistemin bozulmasına yol açacaktır. Ozon tedavisi daha hastalıkların oluşum mekanizmasının başındaki basamakta etki ederek hem hastalıkların tedavisinde hem de önlenmesinde kendine yer bulmuş bir tedavi yöntemidir. Bu anlamda hem koruyucu hekimlikte hem de tedavi edici hekimlikte yeri olduğu düşünülmektedir.

Ozon tedavisinin tarihçesi
Üç oksijen atomunun birleşmesinden oluşan ve oksijenden elde edilen ozon bilinen en oksidan maddelerden biri olup 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Amerika’da 1891 yılında tıbbi yayını yapılan ozon tedavisinin bugün bilinen anlamıyla başlangıcı 1935 yılında olmuştur. 1935 yılında ABD’de tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kabul edilmesinden sonra tıbbi uygulamalar ve araştırma- geliştirme çalışmaları hız kazanmıştır. Türkiye’de ilk uygulama 1999 yılında Op. Dr. Muammer Velidedeoğlu tarafından yapılmıştır.

Ozon gazının elde edilmesi ve kullanılması
Ozon gazı oksijenden jeneratörler aracılığı ile elde edilir. Oksidan bir gaz olması nedeniyle solunması toksik olan ozon gazı uygulamalarında önemli olan dozun uygun ayarlanmasıdır. Doz ayarlaması sayesinde antioksidan, dezenfektan, bağışıklık arttırıcı veya baskılayıcı, dolaşımı arttırıcı gibi pek çok amaçla kullanılma imkanı vardır.
Ozon tedavide dikkat edilecek önemli noktalardan birincisi do ayarlaması ise ikincisi de kullanılan malzemedir. Ozon gazı sadece paslanmaz çelik, payreks cam, polietilen, polipropilen ve teflon malzeme kullanılarak uygulanabilir. PVC veya DEHP içeren malzemelerin kullanımında oldukça zehirli maddeler açığa çıkarak hormonal bozukluk, aşırı kan hücresi yıkımı hatta kansere yol açan sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra uygulama sırasında steriliteye ve antisepsiye çok dikkat edilmesi, uygun steril filtrelerin kullanılması çok önemlidir.  

Ozon tedavisinin uygulama şekilleri
Kaynak

Medikal Ozon Tedavisi

En sık kullanılan uygulama yöntemidir.Bu yöntemde hastanın damarından alınan bir miktar kan (50-120ml) ozona dayanıklı steril bir tüp içine alınır. Bu kana uygun görülen dozda ozon/oksijen karışımı verilir  ve karışım sağlandıktan sonra aynı yoldan vücuda geri verilir. Major oto hemoterapi temel uygulama yöntemidir ve yaklaşık 20 dakika sürer.Az bir miktar kanın enjektör içinde ozonla karıştırılarak kas içine yapılmasıdır.Pek tercih edilen bir yöntem değildir.
Kaynak

400 Bad Request

It is not a valid request!
Kaynak

Ozon Tedavisi

Ozon terapi; sağlığı ve yaşam kalitesini artıran, güvenli, etkili ve bilimsel bir uygulamadır. Tüm dünyada geleneksel tıbbi yaklaşımı ve tedavileri destekleyen bir terapidir. Çok güçlü bir dezenfektandır, antimikrobiyaldir, immün sistem düzenleyicisidir ve antioksidandır. Aynı zamanda kanın akışkanlığını artırıcı, kan yapımını uyarıcı ve ağrı kesici etkisi de vardır.
Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Düşük dozlarda kullanıldığında, ozon bağışıklık sistemini aktive eder, diğer bir deyişle vücudun direncini arttırır. Hücre yenilenmesini hızlandırır.

Kanımızın hücresel kısmını oluşturan başlıca hücreler, alyuvarlar ve akyuvarlardır. Medikal Ozon Tedavisinde, alyuvarlar ile kanın oksijen taşıma kapasitesi ve kalitesi arttırılırken, akyuvarlarda başlatılan reaksiyon süreci vücudun savunma ve tamir mekanizmalarının dalga dalga harekete geçmesini uyarır.
Kaynak

Ozon Tedavisi

Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere ozon terapidenilmektedir. Ozon tedavi ya da Almanların deyimiyle kan yıkamapek çok hastalıkta kullanılır. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedilmiştir. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir. Ozon terapi, güvenli, etkili ve bilimsel bir uygulamadır. Oldukça eski bir tedavi yöntemi olmakla beraber her geçen gün yararlı etkilerinin sayısı artmaktadır.
Kaynak

Ozon Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ozon aslında oksijene elektrik verilmesi ya da yıldırım çarpmasıyla ortaya
çıkan zehirli bir gazdır. Ozon verildiği uygun durumlarda ve belirli
dozlarda birçok hastalığa faydalı olmaktadır. Bağışıklık sistemi
hastalıkları, şeker hastalığı gibi kronik inflamatuar rahatsızlıklar, bel
fıtığı ve fibromiyalji gibi ağrılı hastalıklar ile Alzheimer ve demans gibi
birçok nörolojik sorunda kullanılmaktadır.

Fıtık ve fibromiyalji gibi ağrılı hastalıklarda kullanılan ozon
enjeksiyonları, o bölgedeki ağrıyı oluşturan mediyatörlerin uzaklaşmasını,
kan akışının hızlanmasını sağlar. Böylelikle ağrı azalır.

Kaynak

Ozon Tedavisi

Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere ‘’ozon terapi’’ denilmektedir. Ozon tedavi ya da Almanların deyimiyle ‘’Kan yıkama’’ pek çok hastalıkta kullanılır. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir. Ozon terapi, güvenli, etkili ve bilimsel bir uygulamadır. Oldukça eski bir tedavi yöntemi olmakla beraber her geçen gün yararlı etkilerinin sayısı artmaktadır.Beyaz kan hücrelerinin (savunma hücreleri olup enfeksiyonlara karşı korur) oluşumunu artırır, fonksiyonlarını artırır. Bakteri, virüs ve mantarları öldürür. En güçlü doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir. Hızla büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Alyuvarların (kanda oksijen taşıyan kırmızı hücreler) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır. Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır. Hücre içi solunumunu (hücrenin fonksiyonu görebilmesi için gerekli enerji kaynağını elde etmesi) hızlandırır. Detoks edici özelliği ile vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. (Kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilaç kalıntılarının atılmasını hızlandırır.) Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir. Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar, böylelikle damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak dolaşımı düzenler.
Kaynak

Prof. Dr. Ahmet Akgül

1 Major hemoterapi: Bu uygulamada bir miktar kan vücut dışına alınır, ozona dayanıklı bir şişede 5-10 dakika oksijen/ozon karışımıyla temas ettirilir ve sonra tekrar aynı kişiye verilir.
Kaynak

Ozon Tedavisi

Ozon gazının damar genişletici özelliği vardır. Kanın akışkanlık özelliğini artırır. Dokulara daha çok oksijen gitmesini sağlar. Dokulardaki kılcal damar ağının genişlenmesini sağlayarak, hücrelerin beslenmesini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, iskemik yaraların iltihaplanmasını engeller. İltihaplanan yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ağrı kesici özelliği ile de dolaşımı artırdığından damar tıkanıklığına bağlı ağrıları hafifletir, hatta tamamen geçirir. Bilinen herhangi bir yan etkisinin olmaması nedeniyle, damar hastalıklarında kullanılan tedaviye ek olarak kullanılması, oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Astım, Anfizem gibi KOAH, ARDS, (akut respiratuvar Distress Sendorumu) türündeki solunum yolu ile hastalıklarında ozon oksidatif strese uyum sağlamaktadır. Astımın tedavisinde iyileştirilmesi gereken temel sorunlar bronşların daralmasının giderilerek hava alışverişinin sağlanması, alerjik sorunların ortadan kaldırılması, immun sistemin güçlendirilmesi ve enfeksiyonlardan korumaktır. Nefes alıp verme sorunu yaşayan astım hastası kanında oksijen oranının düşmesi ve karbondioksit oranının artması sorunlarını yaşamaktadır. Ozon bu hastalarda enfeksiyon etkenlerinin giderilmesi yanında immun sisteminin güçlendirilmesi, kanın yüksek enerjili oksijenlenmesi, dokuların oksijene kolay ulaşımının sağlanması yoluyla tedavi edici olmaktadır.
Kaynak

Ozon Tedavisini En Çok Kimlerde Tercih Ediyoruz – Biyofonksiyonel TIP

Ozon tedavisinin tedavi edici etkilerini düşündüğümüzde öncelikle major otohemoterapiden bahsetmek faydalı olacaktır. Bu uygulamada kana karıştırılan ozon/oksijen karışımı moleküller ve hücrelerle hızla reaksiyon girer ve bir takım reaksiyonlar başlatırlar. Kan yolu ile yapılan bu tedavide; Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin, ihtiyacı olan dokulara daha fazla oksijen bırakmasına yardımcı olunmuş olur. Bu sayede tüm kronik hastalıklarda, her tür zor iyileşen yaralar, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluklarından kaynaklanan “yeterli kanlanamama” kaynaklı sorunların çözümünde büyük fayda sağlanmaktadır. 
Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Ozon tedavisi birçok hastalık ve durumun doğal gidişini değiştirebilir. Laboratuvar çalışmalarında ozonun damarsal, hematolojik, immün sisteme (bağışıklık sistemi) etkisini ve antioksidan kapasitesini gösteren kanıtlar saptanmıştır. Klinik çalışmalarla da ozon tedavisinin kalp damar hastalıkları, derialtı doku, periferal vasküler hastalıklar, nörolojik hastalıklar, baş ve boyun problemleri, ortopedik, mide-barsak hastalıkları ve genital ve üriner sistem problemlerinde faydalı olduğuna dair klinik çalışmalar halen sürdürülmektedir.Ozon tedavisinin özellikle diyabetik ayakta, iskemik (kan akımının azalması ile oluşan yetersiz beslenme) yaralarda ve periferik vasküler hastalıkta (kol ve bacak damarlarında tıkanıklık ya da daralma ile giden) faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ancak halen bu alanda çift kör randomize kontrollü çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Kaynak

OZON TEDAVİSİ

Güzelliğinizi ve sağlığınızı artıran bireysel tedaviler sunmak için Tıbbi gelişmeleri, Yenilikleri ve Tecrübeleri benzersiz bir şekilde birleştiriyoruz.Hepsi tıbbi standartlarda gerçekleştirilen ozon terapi, kupa terapi, mezoterapi, vitamin takviyeleri, bağışıklık güçlendirme, sigara bırakma, cilt bakımı ve cerrahi olmayan kozmetik tedaviler sunuyoruz.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nerelerde Kullanılır?

Hasta ve hastalığı ozon tedavisine uygun olan hastanın tetkikleri incelektikten sonra aynı laboratuara kan verir gibi hasta yatağa uzanır. Ön kolda bulunan venöz(toplar damar) ına steril bir iğneyle girilerek kan ozon tüpüne 100-150 cc kadar alınır. Sonra hastaya, hastalığa, cinse bağlı olarak belirli ölçüde ozon
Gazı ile karıştırılır. Ozonlanmış olan kan tekrar hastaya geri verilir. Bu tamamen kapalı ve steril bir ortamda yapılır. Buna “Major Ozon” uygulaması denir. Sonrasında hastanın aynı damarından 2-4 cc kan alınarak saf medikal ozonla karıştırılıp kalça kasından hastaya tekrar enjekte edilir. Buna da “Minör Ozon” diğer anlamda Oto- hemoterapi uygulaması denir.MAJÖR OTOHEMOTERAPİ
Hastanın belli bir miktarda kanının vücut dışında (ekstrakorporeal) ozon ile zenginleştirildiği ve tekrar hastanın dolaşımına verildiği bir yöntemdir.
Farklı uygulama teknikleri bulunmaktadır:
Kaynak

Ozon Uygulama Yöntemleri – Biyofonksiyonel TIP

1. MAJÖR OTOHEMOTERAPİ (KAN YIKAMA YÖNTEMİ) 
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.