Oyun ve Ekipman

PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor

PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor

PlayStation, bu baharda Days Gone ile başlayarak PC’ye “tam bir oyun listesi” getirmeyi planlıyor. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan, GQ ile  yaptığı bir röportajda PlayStation IP’lerini daha kapsamlı bir kitleye taşıma fırsatının bunun yanında port sürecinin kolaylığına da gönderme yaparak “PC için oyun yapmak artık bi hayli basit bir karar” dedi. Görünen o ki Days Gone ile başlayan bu dalga bazı PS4 özel oyunlarının da PC platformuna gelmesi manasına geliyor.

PlayStation oyunları ağır ağır PC platformuna da gelmeye başlıyor, konsolu olmayanlara iyi haber!

SIE’nin neden şimdi PC platformunu benimsemeye başladığı sorulduğunda ise önceden oyunlarını bu platforma getirmekte tereddütlü olan Jim Ryan “Sanırım birkaç şey değişti” yanıtını verdi. Günümüzde büyük bütçeli oyunların birden fazla platforma aynı anda çıkarak bir çok pazarda boy göstermek istemesini düşünürsek, bu tamamen ekonomik bir karar olarak karşımıza çıkacak.

“2021 başlarında, geliştirme stüdyolarımız ve yaptıkları oyunların her zamankinden iyi durumda olduğunu göze çarpıyor. Özellikle PS4 neslinin ikinci yarısından bu yana stüdyolarımız bazı harika oyunlara imza attı. Bu harika oyunları daha kapsamlı bir kitleye sunma ve oyun geliştirme ekonomisinin farkına varma fırsatımız var, ki bu da her zaman kolay değil. IP’nin kalibresi geliştikçe oyun yapma maliyeti de her döngüde artıyor.”

PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor

Jim Ryan devamında “Ayrıca -oyunları- konsol dışı platformlarda oyun oynayanların kullanımına sunma kolaylığımız da arttı. Bundan dolayı bu karar, bizim için bi hayli basit” dedi. Tabi bunun ekonomik bir karar olduğu yönünde gelen ilk izlenimin sebebi ise Nielsen’ın SuperDataResearch’ten geliyor. PlayStation oyunlarından PC’ye gelen ilk modern sürüm olan Horizon Zero Dawn, Ağustos ayında dijital olarak toplamda 716,000 kopya sattı. Bu başarısıyla Sony fark etmiş olacak ki, oyunları iki defa çıkartmak bi hayli kârlı. 

Aynı zamanda PlayStation topluluğunun da PC portları için nabzını ölçen Jim Ryan, sonuçtan bi hayli tatmin. Horizon Zero Dawn için PC portunun başarısından ziyade “PlayStation topluluğunun bu konu ile ilgili ne düşündüğünü de göz önüne aldık” diyor. Yani bireylerin konsollarına özel olarak çıkan ve ellerindeki cihazı kıymetli kılan bazı oyunların başka platformlarda da yayına girmesina tepkilerini ölçmüşler. Sonuç şunu gösteriyor ki, PlayStation topluluğu için bu bir sorun değil. “Dolayısıyla bu misyonda adımlar atmaya devam edeceğiz” diyen Jim Ryan, daha fazla PS oyunu için PC platformunu işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu