Sağlık

Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir? Zararları? Neye iyi Gelir?

Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir?

Polen, çiçeklerde bulunan erkek üreme organıdır. Arılar çiçeklerin döllenmesine çok mühim bir katkı sunarlar, öyle ki arıların sunduğu katkı olmadan birden çok çiçek türü neslini sürdürememe tehlikesiyle yüz yüze kalır. Polenler, çiçeklere konan arılar aracılığıyla erkek üreme organından dişi üreme organına taşınır ve böylece döllenme gerçekleşir. Polenler, arı kovanlarının girişine yerleştirilen polen kapakları yardımıyla tutulur. Bu yolla arıcılıkla uğraşanlar polenleri toplayabilirler. Peki polenin faydaları nelerdir?

Polenin Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze sıklıkla kullanılan polen, eşsiz bir gıda takviyesidir. Geçmişten beri güç ve enerji verici özelliğiyle kullanılagelen polen, bünyesinde insan vücuduna yararlı birden çok besin bulundurmaktadır. Arılar aracılığıyla toplanan polenler, çiçek poleni, bitki özü, enzimler, bal, ve arı salgılarının bir karışımıdır. Bal, petek ve arı sütü gibi diğer arıcılık ürünlerinde arı poleni bulunabilir yahut bunlar başka maddeler de içerebilirler. Arı poleni son haftalarda sağlık çevrelerinde giderek daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır çünkü arı poleni içinde bulunan besinler, amino asitler, vitaminler, lipitler, antioksidanlar, proteinler, karbonhidratlar, yağ asitleri, mineraller ve diğer 250 farklı madde ile içerik yönünden bi hayli zengindir.

Arı poleni granülleri hemen hemen olarak yüzde kırk karbonhidratlardan, yüzde otuz beş oranında proteinlerden, yüzde dört ve on arası sudan, yüzde beş oranında yağdan ve yüzde beş ile on beş arası miktarda diğer maddelerden meydana gelir. Diğer maddelerin içinde vitaminler, mineraller, antibiyotikler ve antioksidanlar mevcuttur. Burada önemle üstünde durulması gereken husus, polenin besin içeriği bitkisel kaynağına ve toplandığı zamana göre değişmesidir. Bununla alakalı yapılan araştırmalara göre, çam ağaçlarından toplanan polenin protein yönünden yüzde yedilik bir orana sahip olduğu görülürken, bu protein oranının hurma ağaçlarından toplanan polenlerde yüzde otuz beş olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, yaz zamanında toplanan arı polenleri ile yaz aylarında toplanan arı polenleri içinde ciddi derecede farklı aminoasit oranı olduğu belirlenmiştir.

Polenin Antioksidan Özelliği

Arı poleninin içerdiği antioksidanlar, vücudu kronik hastalıklardan korur. Arı poleni flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glütasyon gibi birden çok antioksidan yönünden zengindir. Antioksidanlar, insan vücudunu serbest radikaller adı verilen ve potansiyel olarak zararlı olan moleküllerden korumaya mühim katkı sağlar. Serbest radikallerin verdiği zararlar neticesinde kanser ve tip iki diyabet gibi kronik hastalıklar ortaya çıkabilir. Arı poleninin içerdiği antioksidanlar, bu moleküllerden vücudun muhafaza edilmesina yardımcı olmaktadır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde arı polenlerinin içerdiği antioksidanların kronik iltihaplanmayı azalttığı, zararlı bakterileri yok ettiği, enfeksiyonlara karşı mücadele ettiği ve tümörlerin oluşumu, büyümesi ve yayılmasına karşı savaştığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, arı poleninde bulunan antioksidan içeriği oranı toplandığı bitkiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Polenin Kalp Hastalıklarına Faydası

Arı poleni bunun bunun yanında kalp hastalığına neden olan yüksek kan lipiti ve kolesterol gibi risk etkenlerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Kalp hastalıkları dünya çapında en sıklıkla görülen ölüm sebebidir. Hem yüksek kan lipiti hem de yüksek kolesterolün kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini arttırdığı bilinmektedir. Bunlara karşı, arı poleni bu etkenlerin ortaya çıkma riskini azaltabilir. Misal verilecek olursa, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde arı poleninin kandaki kolesterol değerini düşürdüğü ispatlanmıştır. Yapılan çalışmalar, arı poleninin özellikle “kötü” LDL kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Tıkanmış arterlerden dolayı bir araya gelen miyopiye sahip olan insanlar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde arı poleninin kandaki kolesterol değerlerini düşürdüğü ve bireylerin görüş alanının artmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar kandaki yağların oksitlenmesinin önüne geçer. Yağlar oksidize oldukları zaman kümelenmeye başlarlar ve bunun neticesinde damarlarının tıkanmasına yol açarak kalp hastalığı riskini arttırırlar.

İlginizi çekebilir: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Polenin Karaciğere Faydası

Arı polenleri karaciğer fonksiyonlarını destekler ve karaciğeri zehirli maddelerden korur. Karaciğer kandaki zehirli ve zararlı maddeleri ayrıştıran ve hayati öneme sahip olan bir organdır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların ortaya koyduğu üzere arı poleni karaciğerin zehri ortadan kaldırıcı tesirini arttırır. Yaşlı hayvanlarda arı poleni karaciğerin antioksidan savunma mekanizmasını desteklediği ve malondialdehit ve üre gibi atık maddelerin ayrıştırılmasında yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Diğer çalışmalar ise arı poleninin içerdiği antioksidanların karaciğere zarar veren birden çok değişik zehirli maddelerin etkisine karşı karaciğeri koruduğu tespit edilmiştir. Buna uyuşturucu doz aşımlarının etkilerine kaşrı korumak da dahildir. Arı poleni karaciğerin iyileşmesine de mühim katkılar sunar.

Arı poleni iltihaplanma zıtı birden çok bileşen içerir. Arı poleni sıklıkla iltihaplanma ve şişkinliğe karşı kullanılmaktadır. Fareler üzerinde yapılan deneylerde arı poleninin farelerin ayaklarındaki şişkinliği yüzde yetmiş beşe varan oranlarla azalttığı tespit edilmiştir. Bunun bunun yanında, arı poleninin iltihaplanma zıtı etkileri phenylbutazone, indomethacin, analgin ve naproxen gibi iltihap için kullanılan ilaçlarla karşı karşıya geldirılmaktadır. Arı poleni quersetin gibi iltihaplanma ve şişkinliği önleyen antioksidanları bünyesinde barındırır. Quersetin, iltihaba neden olan arachidonic asit gibi omega 6 yağlı asitlerinin üretimini azaltır. Bunlara ek olarak, arı polenindeki bitkisel özler tümör nekroz faktör gibi iltihaba neden olan hormonların üretilmesini sağlayan biyolojik etkenlerin de baskılanmasında mühim bir rol oynar.

Polenin Bağışıklık Sistemine Faydası

Arı polenleri bağışıklık sistemini güçlendirerek ve bakterileri öldürerek hastalığa yakalanma riskini azaltır. Araştırmalar neticesinde arı poleninin alerjilerin yoğunluğunu ve ataklarını düşürdüğü keşfedilmiştir. Yapılan bir araştırmada, arı poleninin mast hücrelerinin faaliyetini mühim ölçüde azalttığı ortaya konmuştur. Mast hücreleri aktive edildikleri zaman alerjik reaksiyonlara neden olan kimyasallar salgılar. Ayrıca, araştırmalar neticesinde arı poleninin kuvvetli mikrop zıtı özellikleri olduğu keşfedilmiştir. Arı poleninin E. coli, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa gibi zararlı bakterileri öldürdüğü tespit edilmiştir.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Arı poleninin yaraları iyileştirici ve enfeksiyon zıtı etkileri mevcuttur. Arı poleni antioksidan ve iltihap giderici özellikleri yoluyla vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda arı poleninin yanık yaralarında diğer standart yanık ilaçlarıyla benzer düzeyde etkili olduğu ve buna karşın çok daha az yan etkiye yol açtığı gözlemlenmiştir. Yapılan bir diğer çalışma ise arı poleni içeren bir merhem sürülen yaralarda diğer standart ilaçlara oranla mühim ölçüde hızlanan bir iyileşme süreci gözlemlenmiştir. Arı poleninin mikrop zıtı etkisi sıyrıklar, kesikler ve yanma sonucu bir araya gelen yaralarda yaşanan enfeksiyonların önlenmesinde mühimdir.

Polenin Kansere Karşı Faydası

Arı poleni bunun bunun yanında kanser nasıl tedavi edileceğinde ve önlenmesinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar arı poleninin prostat, kolon ve kemik kanserinde tümörün büyümesini engellediğini ortaya koymuştur. Belirli arı poleni türlerinin meme, rahim ve prostat kanseri riskini azaltan anti-estrojen özellikleri olduğu tespit edilmiştir. Yine de bu hususta daha fazla insan üzerinde yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Polenin Menapoza Faydası

Arı poleni menapoz semptomlarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda arı poleni kullanan kadınların yüzde yetmiş biri menapoz semptomlarının azaldığını bildirmişlerdir. Bir başka çalışmada, arı poleni alan kadınların yüzde atmış beşi yaygın bir menapoz semptomu olan sıcak basmasını daha az yaşadıklarını belirtmişlerdir. Aynı araştırmada kadınlar daha rahat uyku uyuma, daha stabil ruh hali ve daha enerjik hissetme gibi diğer sağlık etkileri yaşadıklarını da belirtmişlerdir.

Polenin Demir Eksikliğine Faydası

Yapılan farklı araştırmalar arı poleninin vücudun besin kullanımı hususunda yararları olduğunu ortaya koymuştur. Demir eksikliğine sahip fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, arı poleni farelerin vücudundaki demir alımı oranının yüzde atmış altı oranında arttırmıştır. Bu bulgular mühimdir çünkü arı poleni C vitamini ve bioflavonoidler gibi demir alımını arttıran bileşenlere sahiptir. Bunlara ek olarak, sağlıklı farelerin de kalsiyum ve fosfordan daha fazla yararlandıkları tespit edilmiştir. Yapılan diğer çalışmalar arı poleninin metabolizmayı hızlandırdığı, kas büyümesini hızlandırdığı ve dayanıklılığı arttırdığını ortaya koymuştur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu