Oyun ve Ekipman

PS5’in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar

PS5’in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde PS5’in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde PS5’in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

PS5’in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar

Playstation 5’e çıkacak olan PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar Sony aracılığıyla paylaşıldı. Firma hatırlarsanız geçtiğimiz ay bir açıklama yapmış ve yeni nesil PS5 sanal gerçeklik gözlüğü açıklamasunu yaparak bu cihazın geliştirme aşamasında olduğunu belirtmişti.. Daha sonra ise bazı aksesuarlar üzerinde PS VR 2 ibaresini görmeye başlamıştık. Geçen dakikalarda ise PS Blog sayfası üzerinden PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar ve görüntüler paylaşıldı.

PS VR 2 kontrolcüsü için ilk görseller yayınlandı

Daha önce yapılan bilgilendirmede bu kontrolcünün DualSense gibi yeni özellikleri bünyesinde barındıracağı belirtilmişti. Bugün yapılan açıklamaya incelediğimizde da Adaptive Triggers ve Haptic Feedback gibi özelliklerin bunun yanında PS VR 2 kontrolcüsünün parmak dokunuşu algılama gibi özelliklere de sahip bulunacağını göze çarpıyor. 

PS5'in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar

Küre şeklinde tasarlanan bu yeni kontrolcüde elimize tam anlamıyla oturacak bir yapı tercih edilmiş. Tutamaç kısmı ile birlikte her iki kontrolcü üzerinde bulunan analog yapısı ve tabi ki tuşlar da gözleri üstüne topluyor. Tutamaç kısımlarının alt tarafında ise tetik tuşlarına yer verildiğini göze çarpıyor. Bu küre tasarımının oyunculara dilediği özgürlüğü vereceği ve ergonomik bir yapıda bulunacağı belirtilmiş. Kontrolcü için açıklanan bazı özellikler şu biçimde;

PS VR 2 kontrolcüsü özellikleri

Uyarlanabilir tetikler (Adaptive Triggers)

DualSense kontrolcüsünün en mühim özelliklerinden birisi olan Adaptive Triggers (Uyarlanabilir tetikler) özelliği PS VR 2 kontrolcüsünün de en mühim özelliklerinden biri olacak. Hem sağ hem de sol tetikte bu özelliği göreceğiz. Oynadığınız oyunlardaki uygulama şeklinde göre tetikler basışa hassas olacak. Yani bir silah ateşlediğinizde veya kılıç kullandığınızda değişik bir basış tepkimesi ile karşılaşacaksınız. Bu deneyimin sanal gerçeklik ile birleşmesi ile çok daha değişik bir oynanış sunacağı belirtilmiş.

Dokunsal Geribildirim (Haptic Feedback)

Yine DualSense kontrolcüsünün en mühim özelliklerinden biri yeni nesil sanal gerçeklik kontrolcüsünde de karşımıza çıkıyor. Oyunlarda yine uygulama şekline göre kontrolcülerin farklı titreşimlere sahip olduğunu göreceksiniz. Yani çölde kum üzerinde ilerlerken veya çimlerin üzerinde koşarken değişik bir titreşim oyunculara sunulacak. Ya da kılıç, bıçak kullandığınızda çok değişik titreşimler ile karşılaşacaksınız.

PS5'in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar

Parmak Dokunuşu Algılama (Finger Touch Detection)

Yapılan açıklamaya göre kontrolcü baş, orta ve işaret parmağımızı yerleştirmemiz gereken alana değdirmeden dahi algılayabilecek. Bu özelliğin oyun oynarken ellerimiz ile çok daha doğal bir biçimde hareketler sergilememizi sağlayacakmış.

İzleme (tracking)

Henüz tasarımı gözükmeyen PS VR 2 başlığı bu kontrolcülerin altında bulunan izleme halkası aracılığıyla aslında kontrolcülerin tam anlamıyla nerede olduğunu izleyecek.

PS5'in yeni nesil PS VR 2 kontrolcüsü için ilk detaylar

Tuş Takımı ve Analog Çubuklar (Action Buttons and Analog Sticks)

Yapılan açıklamaya göre sol kontrolcüde bir analog dışında üçgen kare düşmeleri ve L1, L2 tuşları bulunacak. L1 için tutuş tuşu denirken, L2 tuşu bunun yanı sıra DualSense’te olduğu gibi tetik görevi görecek. Sağ kontrolcüde yine bir analog ile birlikte Çarpı ve Kare tuşları yer alıyor. Yine tutuş için R1 ve tetik görevi de gören R2 tuşu bu kontrolcü üzerinde bulunacak. Sağ kontrolcüde bunun yanı sıra bir Options tuşuna da yer verilmiş. Tutuş tuşları kontrolcünün iç bölümünde yer alıyor. Yani bir obje tutarken nasıl elinizi hafif sıkıyorsanız bunda da benzer bir işleyiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu