Hack Haber

Python Nedir

Python Nedir

Python Nedir Nasıl Öğrenilir?

Python nesne tabanlı programlama yapmak için kullanılan bir bilgisayar dilidir. Bu dil aynı zamanda fonksiyonel programlamayı da destekler. İlk olarak 1991 yılındaki sürümü ile birlikte piyasada yerini almış ve günümüze kadar geliştirilerek taşınmıştır. Python içerisinde bulunan büyük kütüphanesi ve dinamik tasarımı nedeni ile günümüzde hala aktif olarak kullanılan bir programlama dilidir. Fizik, matematik gibi mühendislik alanındaki ihtiyaçlar için kullanılan Python hesaplama işlemleri için tercih edilir.

Yüksek veri anlayışı

Yüksek veri anlayışı içerisinde dillerini depo ettiği için kullanıldığı alanda oldukça fazla yer kaplar. Bu nedenle eski zamanlarda dezavantaj olarak nitelendirilen bir durumdur. Ancak günümüzde bütün cihazların hafızaları oldukça yüksek olduğu için Python’un bu özelliği bir dezavantaj değildir.

Ücretsiz olarak kullanım imkanı

Ücretsiz olarak kullanım imkanı veren programlama dili günümüzde en yaygın kullanılan dillerden birisidir. Birden fazla kütüphane seçeneğinin olmasının yanı sıra herhangi bir lisans kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Açık kaynaklı kod olarak piyasada yer aldığı için Python dili kolay bir erişime olanak verir. Kolay yorumlanan bir dil olması sebebi ile yeni kütüphanelerini keşfetme oldukça kolaydır. Bu nedenle hızlı bir şekilde öğrenime imkan verir. Ayrıca dil yazılırken kısa bir süre deneme yapmaya izin tanır. Bu sayede dilin kontrol edilmesi ve yanlışların görülmesi oldukça kolay olur.

Python Nedir
Python Nedir

Python Nasıl Öğrenilir?

Python öğrenimi için başlangıç aşamalarında sürekli çalışmak gereklidir. Hemen hemen her gün kodlama yapılarak pratik yapılmalıdır. Her gün belirli bir zaman yalnızca kodlama yazmaya ayrılmalıdır ve kasların kodlamayı öğrenmesine izin verilmelidir. İlk başlarda günde yarım saat olarak başlayan bu süre zamanla artarak devam edebilir.

Sıfırdan bir program dili öğrenirken not almak gereklidir

Sıfırdan bir program dili öğrenirken not almak gereklidir. Bu nedenle Python öğrenimi sağlanırken detaylar ve önemli noktalar not alınmalıdır. Kağıt ve kalem kullanılarak alınan notlar daha fazla hafızada kalıcıdır. Programlama üzerine yazılacak olan notlar öncelikle kenara yazılmalı, ardından bilgisayar ortamına taşınmalıdır. Böylelikle bir not için birden fazla pratik sağlanmış olabilir ve kişiler daha fazla hafızalarına kazırlar.

Mola Vermek Önemli

Öğrenmek için çaba göstermek oldukça iyi bir şeydir ancak fazlasının da zarar olduğu unutulmamalıdır. Programlama için günde 5 – 6 saat ayrılsa bile mola verilmesi gereklidir. Belirli zaman aralıkları ile verilen molalar, beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Herhangi bir yeni bilgi öğrenirken önemli olan bu taktik, Python öğrenirken de oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Hataları kabul etmek oldukça önemlidir.

Hataları kabul etmek oldukça önemlidir. Kodlamalar esnasında yanlışların olması oldukça normaldir. Bu nedenle kodlar sıfırdan silinmemeli ve baştan bir çalışma başlatılmamalıdır. Bunun yerine kod dikkatle incelenebilir ve hatalar bulmaya çalışılabilir. Böylelikle hataların akılda kalıcı olması sağlanacak ve yeniden yapılması daha zor bir hale gelecektir.

Paylaşılan Bilgi Daha Hızlı Öğrenilir

Grup halinde yapılan öğrenimler çok daha verimlidir. Bu nedenle kişilerin yalnız değil, birkaç kişi ile birlikte program dili öğrenmesi daha yararlı olacaktır. Python hesaplama işlemi öğrenmeye karar verildiği anda, kişiler başkaları ile birlikte bu dile adım atabilirler. Böylelikle iki taraf da birbirleri ile yaptıkları hataları paylaşarak, nasıl daha kolay çözümler üretebileceklerini tartışabilirler. Eğer bir kişi ile birlikte dil öğrenilmiyor ise internet üzerinden destek de sağlanabilir.

Python öğrenmeye yeni başlayan kişiler

Python öğrenmeye yeni başlayan kişiler ilerledikleri zaman bilgilerini paylaşabilirler. Herhangi bir konuda öğretici konumunda olmak, o konuya daha fazla hakim olmaya yardımcı olur. Bu nedenle çeşitli video ya da blog yazıları içerisinde öğrenimler paylaşılabilir. Öğrenme süreci adım adım internet üzerinde paylaşılır ise kişiler daha doğru adımlarla ilerlemek isteyeceklerdir.

Python hesaplama

Python hesaplama öğrenirken pratik yapmak oldukça önemlidir. Öğrenilen adımlar sürekli olarak tekrarlanmalı pratik kazanılmalıdır. Pratik olarak yazılan dilde kişilerin kas hafızası artacak ve daha hızlı bir şekilde kodlamalarını yazabileceklerdir. Başlarda her şeyin doğru olması gerektiğine inanılmamalıdır. Yanlışlar yaparak kişiler ilerlemeli ve hatalarını görerek doğruyu oluşturmalıdır.

Python İndir: Welcome to Python.org

Neden Python Öğrenilmelidir?

  • Programlama dilleri içerisinde en kolay sayılabilecek dillerden birisi olduğu için başlangıçta doğru bir tercihtir.
  • Hızlı bir şekilde sonuç almaya yardımcı olur ve uzun uğraşlar gerektirmez.
  • Anlaşılabilir bir kod yapısına sahip olduğu için daha öğrenilirdir.
  • Herhangi bir derleyici ihtiyacı duymadığı için kolay bir şekilde yazılma imkanı verdır.

Bizi takip etmeye devam edin

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu