Oyun ve Ekipman

Rust veri merkezinde yangın çıktı, veriler gitti

Rust veri merkezinde yangın çıktı, veriler gitti, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde Rust veri merkezinde yangın çıktı, veriler gitti başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde Rust veri merkezinde yangın çıktı, veriler gitti ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

Rust veri merkezinde yangın çıktı, veriler gitti

Rust geliştiricisi Facepunch Studios yaptığı bir açıklamayla kullanıcı verilerinin geri döndürülemez biçimde kaybolduğunu açıkladı. OVH veri merkezinde çıkan yangın neticesinde 25 Avrupa sunucusundaki kullanıcıların verileri, telafisi olmayan bir biçimde yok oldu. Yakınlarda konsol sürümü için ilk tanıtım videosu yayına giren oyun, şimdi geliştirici yönünden zorlu bir sürece giriyor.

Rust sunucularında çıkan yangın, kullanıcı verilerinin kaybıyla neticelendi

İlk kez 11 Kasım 2013 tarihinde alpha sürümüyle çıkan, 8 Şubat 2018’de de piyasada yerini alan yapım, bi hayli popüler bir hayatta kalma oyunu. Burada eşli oyundan ziyade sunucularda insanlar birbirleriyle savaşıyor, barınaklarını yağmalıyor, kıyasıya mücadele veriyordu. Şimdi gelen haberler ve geliştiricinin onayıyla birlikte, işler biraz kızışmış durumda. Rust OVH veri merkezinde çıkan bir yangın, bazı AB sunucularının an itibariyle çevrimdışı olmasıyla neticelendi. Teknisyenler an itibariyle durumu inceliyor.

Strazburg’daki OVHCloud veri merkezinde gece yarısı patlak veren yangının kontrol altına alınması tam altı saat sürdü. Les Dernières Nouvelles d’Alsace’e göre, sitedeki beş katlı, 500 metrekarelik veri merkezlerinden birini tamamen yok eden ve diğerlerine ciddi biçimde zarar veren yangın sonucu çok sayıda Fransız web sitesi de devre dışı kaldı. Yangın haberi netleştiğinde Rust Twitter hesabı -yukarıda da görebileceğiniz gibi- konu ile alakalı açıklama yaptı. “OVH veri merkezi yangını sırasında etkilenen AB sunucularının tamamen kaybedildiğini onayladık. Şimdi etkilenen sunucuları değiştirmeye çalışıyoruz. Veriler geri yüklenemeyecek.

Rust veri merkezinde yangın çıktı, veriler gitti

Sunucular değiştirildikten sonra hali hazırda kaybolmamış kullanıcı verileri bu durumdan nasıl etkilenir bilemiyoruz. Lakin herhangi bir yedek alındıysa, sunucu değişikliği oyuncular aracılığıyla hissedilmeden bile yapılabilir. Rust adını açıkladığu ilk günden bu yana güncellenen, içeriklerle zenginleştirilen bir açık dünya hayatta kalma oyunu. Facepunch (Garry’s Mod ile de bilinir) aracılığıyla geliştirilen oyun için Kasım 2019’da Xbox ve PlayStation platformlarına geleceği de açıklamaldu. Lakin o zamandan beri konsol sürümleri 2021 yılına ertelendi. Şimdi ise kesin bir tarihi olmamasına rağmen çıkan bu yangın neticesinde, bir süre daha beklememiz gerekecek gibi görünmekte.

Peki siz hiç Rust oynamış mıydınız? Bu veri kaybından etkilendiniz mi? Görüşlerinizi alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu