Siber Güvenlik

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı, bilgisayarlarda ve bilgisayar ağlarındaki saldırılar, değiştirmeler, ifşa etmeler, devre dışı bırakmalar, yok etmeler veya elde etme girişimlerinin hepsidir. Siber saldırı sonucunda bir varlığa izin almadan yetkisiz bir şekilde erişmek ve kullanmak gibi etik olmayan işler yapılmaktadır.

 

Dünyanın sürekli değiştiğini hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını her gün duymaktayız. Bu değişim süreçlerini teknoloji büyük ölçüde etkilemektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza güzellikler girerken negatif dışsallıklarda hayatımıza girdi. Negatif dışsallıklardan en önemlisi de siber saldırılardır. Üst tarafta okuduğunuz tanımdan anlaşılacağı üzere siber saldırı bir verinin izinsiz yani illegal yollar ile elde edilip kötüye kullanımıdır.

 

Sizlere bu yazımızda siber saldırılara karşı alabileceğimiz önlemlerden, hackerlardan korunma yollarından bahsedeğim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

 

Siber Saldırıdan Korunma Yolları

Siber saldırının günümüzde çok önem teşkil ettiğinden bahsetmiştik. Siber saldırıya karşı bireysel ve ülke olarak önlemler almamız gerekmektedir. Çünkü teknoloji bize her zaman iyilik sunmuyor. Getirdiği iyiliklerin yanında az da olsa zararlı işler de olabiliyor. Siber saldırılara karşı önlem almak kişisel bilgilerimizin korunması açısından önem teşkil etmektedir.

 

Peki siber saldırılardan nasıl korunacağız? Bildiğim kadarı ile sizlere bu konuyu anlatacağım.

 

  • Kullanmadığınız telefon uygulamalarını ve bilgisayar programlarını silin.

Cep telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda olmasa da olur dediğimiz birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamaları ancak aklımıza geldiğinde ayda 5 dakikamızı ayıracak şekilde bakıyoruz( belki o kadar bile bakmıyoruz. ). Telefonunuzda ne kadar çok uygulama bulundurursanız o kadar şirkete veri erişim izni vermiş oluyorsunuz. Bu şirketlerin hepsi güvenilir şirketler olmayabilir veya şirketin verileri güvenle saklanmadığı zaman şirkete yönelik siber saldırılardan siz de etkileniyorsunuz.

 

  • Bilgisayarınızda ve telefonunuzda düzenli olarak cache temizlemesi yapın.

Siber saldırılardan korunmak için bir rutin haline getirmemiz gereken basit bir işlem de cihazımızın tarayıcısının geçmişini düzenli temizlemektir. Bu sayede bilgisayar korsanları denilen hacker türünden biraz da olsa korunmuş oluyoruz. Ayrıca geçmiş verilerin depolanması cihazlarınızda oldukça fazla alan işgal etmektedir. Bu verileri temizlediğiniz zaman cihazınızda yer açılacak ve hızlanacaktır.

 

  • Tarayıcılarda şifrelerinizi kayıt etmeyin.

Çoğu internet sitesinde giriş bölmesinden giriş yaptığınızda bilgilerinizi kayıt edilip edilmemesi hakkında sorular soracaktır. Özellikle bir sistemde kredi kartınızla ilgili bilgilerin kaydedilmesi isteniyorsa kesinlikle kayıt etmeyin! Siber saldırılarda bilgisayar korsanlarının ilk amacı kredi ve banka kartlarına ulaşmak olacaktır. Bu tehlikelerden korunmak için özellikle kartlarınız için dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

  • Şifrelerinizi olabildiğince her platform için ayırın.

Kartlarınızda, bankacılık sitelerinde ve sosyal medya platformlarında şifrelerinizi değişik şekilde kullanın. Hepsinde aynı şifreyi kullanmanız herhangi birine olan siber saldırıda ele geçirme riskini artıracaktır. Eğer şifreniz 1 defa biliniyorsa bu diğer platformlar için mutlaka denenecektir. Özellikle sosyal medya ve forum sitelerindeki şifrelerinizi bankacılık platformlarında şifreleriniz ile ayrı tutmaya özen gösterin. 

Rutin haline getirmemiz gereken işlerden biri olan ama sürekli üşendiğimiz işlemlerden birisi de 3 ayda bir şifremizi değiştirmektir. Şifrenizi değiştirmeniz güvenliğiniz açısından oldukça iyi bir stratejidir. Biraz da olsa şifrenizin korunmasına etkisi olacaktır.

 

  • Güvenmediğiniz internet ağlarına bağlanmayın.

Özellikle gittiğimiz cafeler, restoranlar ve internet kafelerde yeni ağlara bağlanır ve hesaplarımıza giriş yaparız. Fakat bu oldukça siber saldırıya davet çıkaran bir işlemdir. Bilgisayar korsanları kullanmış olduğunuz aynı ağ üzerinden cihazınıza sızabilir. Güvenmediğiniz internet ağlarına giriş yapmayın ve özellikle dışarıdayken kendi internetinizi kullanmaya çalışın.

 

  • Gireceğiniz internet sitelerinde SSL sertifikası yoksa bilgilerinizi girmeyin.

SSL sertifikası internetin güvenli bir hale gelmesi için yapılan güzel bir çalışmadır. SSL sertifikası bulunan sitelerde sizin verileriniz tutulamaz veya saklanamaz. Dolayısı ile üçüncü kişiler ile paylaşılamaz. Bu sayede bilgileriniz güvende kalacak ve korsanlara karşı önleminizi biraz daha arttıracaksınız. İlla o siteye giriş yapmanız gerekiyorsa da  farklı bir mail ve farklı bir şifre ile gizli sekmeden giriş yapabilirsiniz.

 

SSL sertifikası bulunan sitelerin başında http:// yerine https:// yazmaktadır. Bu da gideceğiniz site adresinin başını kontrol ederek girmeniz gerektiğini gösteriyor. Google Chrome için bu urlnin yanında olan anahtardan da belli olacaktır.

 

Sizler için hazırlamış olduğumuz Siber saldırıdan korunma yöntemlerinden bazılarıdır. Bu işin uzmanı olarak yazmasam da bilgim olduğu için bildiklerimi paylaştım. Güvenli internet kullanımı diliyor ve okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu