Kasım 28, 2022

Soğuk algınlığı (Nezle) nedir? Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Nezle virüsler tarafından meydana getirilen bir burun, boğaz hastalığıdır. 200’den fazla virüsün nezleye yol açtığı anlaşılmıştır. Hastalığın diğer adı ise soğuk algınlığıdır. Hastalığı meydana getiren başlıca virüsler; rinovirüsler, coronavirüsler, adenovirüsler ve RSV’dir. Hastalık sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Hastalığın kuluçka süresi 24 – 72 saattir. Soğuk algınlığının süresi genellikle 1 hafta kadardır. Küçük çocuklarda bu süre uzayabilir. Nezle sıklıkla grip hastalığı ile karıştırılır. Ancak nezle gribe göre daha hafif seyreden bir hastalıktır. Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte burun akıntısı olmamasıdır.Nezle tanısı hastanın şikayetleri ve hekimin hastayı muayene etmesi ile tanınır. Komplikasyon yoksa test yapmaya gerek yoktur.
Kaynak

Soğuk Algınlığı Nedir, Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Genellikle mevsim geçişlerinde, ani sıcaklık değişimleri gündemde olduğu vakitlerde etkin olur. 200’den fazla nezleye sebep olan virüs mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; Rinovirüsler, Koronavirüsler, Adenovirüsler ve RSV (Respiratuar Sinsitiyal Virüs)’dir. En yaygın olanı ise Rinovirüslerdir.Soğuk algınlığı, insanlar arasında görülen en yaygın bulaşıcı hastalık türüdür. Hapşırık ve öksürük atakları ile havaya yayılmış olan virüsleri başka insanlar soluduğunda onlara da geçmiş olur. Virüs alındıktan 2-3 saat sonra, kırıklık, burun akıntısı, hafif ateş, öksürük, gözlerde kızarma ve yaşarma gibi semptomlarla kendini belli eder ve 7-10 günde kendiliğinden geçer.
Kaynak

Nezle (soğuk algınlığı) nedir? Nezleye ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı ya da yaygın adıyla nezle, genelde kış aylarında sık görülen ancak yılın her zamanı karşılaşılabilen virüs kaynaklı bir hastalık olarak biliniyor. Grip ve koronavirüse göre daha hafif seyirli olabilen soğuk algınlığı, genellikle evde atlatılabildiğinden iyileşmeye yardımcı bazı metotlarla hafifletilebiliyor. Bu nedenle kullanıcılar tarafından “Nezleye ne iyi gelir?” sorusu sıkça soruluyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aslan Çelebi, soğuk algınlığı, nezle durumlarında neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.Kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığı; koronavirüsler, rinovirüsler, adenovirüsler ve RSV yani respiratuar sinsisyal virüslerin neden olduğu bir üst solunum yolu hastalığıdır. Pandemi sürecinin son dönemlerinde koronavirüs belirtileriyle de karıştırılmakta olan soğuk algınlığı sorunu, çok daha hafif atlatılabilmektedir. Ek olarak nezle sıklıkla griple de karıştırılmaktadır. Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte burun akıntısı ve hapşırma olmamasıdır. Ayrıca gripte yüksek ateş olağan bir bulgu ilken nezlede nadir olur baş ağrısı eklem ve kas ağrıları gripte olabilir nezlede beklenmez. Nezle gribe göre daha hafif atlatılan bir hastalıktır.
Kaynak

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir? Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Üst solunum yollarını etkileyen ve viral bir enfeksiyon olan soğuk algınlığı, nezle veya nazofarenjit olarak da bilinir. Soğuk algınlığı yılın bütün dönemlerinde görülebilir ve dünya genelinde sık rastlanan bir enfeksiyondur. Zararsız olmasına karşın hastalık rahatsız edici olabilir. Birkaç farklı virüs çeşidi soğuk algınlığına sebep olabilir.Soğuk algınlığı çoğunlukla sıcaklıkların değişime uğradığı zamanlarda görülür. Bazı virüsler 200’den fazla nezleye neden olabilir. Adenovirüsler, koronavirüs ailesi, rinovirüsler ve RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) bunlardan bazılarıdır. Aralarında en sık görüleni ise Rinovirüslerdir.
Kaynak

Soğuk Algınlığına İyi Gelen 12 Bitkisel Çözüm

Mevsimin kışa meyil etmeye başladığı günlerdeyiz. Üstelik bu sene, hava oldukça hızlı ve sert bir değişim yaşattı bize. Bir sabah uyandık ve üşüyorduk. Bu keskin değişimin ilk gündemi de elbette, soğuk algınlığı oldu. Uzmanlara göre bir en fazla iki ay içinde grip virüsleri yayılacak. Dolayısıyla soğuk algınlığı, soğuk algınlığı tedbirleri, tavsiyeleri, soğuk algınlığını kolay atlatmanın yolları, istirahat önerileri, bitkisel çareler, ilaç alternatifleri en çok konuşulan konularımız haline gelecek. Virüsler kapıyı çalmadan, grip ve soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun cevaplarını sıralamaya başlamak iyi bir fikir.En sık bilinen virüslerin sebep olduğu, bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi, halsizlik, öksürük, boğuk ses, boğaz kuruluğu, hafif şiddette baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir.
Kaynak

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? Evde Yapılacak 10 Yöntem

Sonbaharın gelmesiyle birlikte soğuğu yavaş yavaş iliklerimizde hissetmeye başladık, mevsimsel hastalıklar da kendini gösterir oldu. Genellikle sonbahar ya da kış mevsiminde öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısı belirtileriyle ortaya çıkan soğuk algınlığından korunmak kadar bu hastalığa yakalandıktan sonra en hızlı şekilde atlatabilmek de çok önemli. Peki soğuk algınlığı nasıl geçer biliyor musunuz?Halk arasında nezle olarak da bilinen ve sık sık griple karıştırılan soğuk algınlığı, havadaki sıcaklık değişimi ile ortaya çıkan mevsimsel bir hastalıktır. Havaların soğumasıyla birlikte virüslerin daha aktif olması nedeniyle görülen soğuk algınlığını ilaç kullanmadan evde yapılacak bitkisel ve doğal yöntemlerle kısa sürede atlatmak da mümkün.
Kaynak

Soğuk Algınlığına İyi Gelen 9 Doğal ve Kesin Yöntem

Soğuk algınlığı, havaların soğumasıyla birlikte hemen hepimizin başına gelen ve hayat kalitemizi düşüren bir hastalık. Genelde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısının eşlik ettiği soğuk algınlığı zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına da dönüşebiliyor.Birazdan sıralayacağımız doğal besinler ise kişinin bağışıklık sistemini güçlendirip soğuk algınlığıyla savaşıyor ve bu hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlıyor.
Kaynak

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer, Evde Bitkisel Tedavi İle En Hızlı Nasıl İyileşir?

İnsan yaşında göre hesaplanacak olursa; bebeklik döneminde soğuk algınlığına yakalanma riski yüksektir. Bebekteki bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı virüsler kolayca etki eder. Çocukluk yaşlarda kreş, okul gibi toplu ortamlarda bulunma nedeniyle hastalığa yakalanma riski de yükselir ve bu yaşlarda sıklıkla hastalığa rastlanır. Yetişkinlik dönemlerinde ise yılda 1-2 kişiye göre 2-3 kere soğuk algınlığına yakalanırlar. Soğuk algınlığına yakalanma riski bu kadar fazla olmasının nedeni bulaşıcı olması. Hastalığa yakalanan insanların burun ve boğaz salgılarının hava damlacıkları ile karışarak aynı ortamda bulunan başka insana geçmesidir. Salgın problemi ile karşı karşıya kalmamak için önceden tedbir alınmasında fayda vardır. Bunun için soğuk algınlıına ne iyi gelir konusunda araştırma yapmak, bağışıklık sistemini güçlendirecek doğal çözüm yöntemlerini uygulamak yararlıdır. Fakat yine de her şeyden önce soğuk algınlığı nasıl geçer sorusunun bir uzman hekime yöneltilmesi ve hekimin öneri ve görüşleri dahilinde hareket edilmesi gerekir. Peki soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?Soğuk algınlığı en kısa sürede nasıl geçer?
Kaynak

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir, Nezleye Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı burun ve boğaz hattı zarlarının iltihabına neden olan virüsler tarafından oluşmaktadır. 200’den fazla virüsün soğuk algınlığı nezle belirtilerine neden olabildiği keşfedilmiştir. Ama genellikle rhinovirüs ailesinden virüsler soğuk algınlığı oluşumuna neden olmaktadır. Soğuk algınlığı son derece bulaşıcıdır. Genellikle hasta kişi tarafından öksürük veya hapşırık sonrasında hava damlacıkları yoluyla yayılır. Hasta kişinin virüs içerek damlacıkları daha sonra başka bir kişi tarafından solunduğunda hastalık bulaşabilmektedir. Soğuk algınlığı hastalıklı bir kişi size dokunduğunda veya siz hasta bir bireyin dokunduğu bir yüzeye dokunduğunuzda da bulaşma riski taşır.
Kaynak

Nezle (Soğuk Algınlığı) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm Önerileri…

 Burun dolması, hapşırma, akıntı. Soğuk algınlığı semptomları genellikle ciddi değildir, ancak yine de rahatsız edicidir. Birçok ilaç mevcut olsa da, doğal yaklaşımlarla da soğuk algınlığını giderebiliriz. Uçucu yağların solunması, burun yıkama vb. gibi seçeneklerle nezleyi ortadan kaldırabilirsiniz. Karmaşık hale gelmediği ve sinüzite veya kulak enfeksiyonuna yol açmadığı sürece antibiyotiklerle tedavi edilmez. Yararlı bitkisel infüzyonlar bol miktarda bulunur. Nane, kekik, tarçın veya siyah mürver tercih edin. Hazırlığınıza bal ve limon ekleyin ve sıcak için.
Kaynak

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Bitki Çayları

Anahtar kelimeler: soğuk algınlığına ne iyi gelir, soğuk algınlığı bitkisel tedavi, soğuk algınlığı bitki çayları Soğuyan havalar çoğunlukla burnumuzun tıkanık olduğu, ateşten başımızı kaldıramadığımız, hapşırmakla başımızın dertte olduğu zamanların gelebileceğinin habercisidir. Soğuk algınlığı kapımızı çaldığında ise, elimizde bir peçete ve kupamızdaki derdimize deva olacak bitki çayı ile bitkisel bir tedavi bize en iyi gelecek şeydir. Antibiyotik Yerine Bitki Çayı Grip ve soğuk algınlığının günümüzde kesin bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen doğru seçilen bitki çaylarının iyileştirici etkisinin olmasının yanında vücuttaki toksinlerin de atılmasını kolaylaştırdığı biliniyor. Son yıllarda antibiyotiklerin zararları da sıkça gündeme geldiği için antibiyotiklere sarılmak yerine soğuk algınlığı bitkisel tedavi yollarını aramak daha akılcı duruyor. Tıp dünyasında da kabul gören bitkilerin yararlarından faydalanabilmek için doğru kullanımı, tüketilme şekli, miktarı gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor. Doğru ve yerinde kullanılan bitki çayları adeta doğal antibiyotik oluyor. İçtiğimizde bize ilaç kutumuzu unutturacak ekinezya, zencefil, ıhlamur, nane gibi bitkiler hem bağışıklık sistemimizi güçlendirecek hem de soğuk algınlığımızı kolaylıkla savuşturmamızı sağlayacak. Grip ve Soğuk Algınlığı Devası Bitki Çayları İşte sizi soğuk kış günlerine karşı hazırlayıp bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak, grip ve soğuk algınlığına iyi gelecek bitki çayları… Ekinezya Çayı Bilimsel araştırmalar, ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlü, sağlıklı tuttuğunu ve grip virüsü gibi ortak patojenlere karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Ekinezya özünün hastalıklara karşı vücudun savunmasını ortadan kaldıran Hyaluronidaz denilen enzime karşı çalıştığı yine yapılan araştırmalarda görülmüştür. Tüm bu nedenlerden dolayı ekinezya çayını yalnızca soğuk algınlığına yakalandıktan sonra değil, yakalanmadan önce de koruyucu olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Mürver Çayı Türkiye’de fazla bilinmese de mürver yüzyıllardır grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir bitki. İçeriğinde bulunan viburnic asit terlemeye ve vücut dokularındaki detoksa yardımcı olur. Ateş düşücürücü, kanı temizleyici etkisi bulunan mürver, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilebilir. Gece yatmadan önce içilen mürver çayı ile iyi bir uyku uyuyabilirsiniz. Zencefil Çayı Soğuk algınlığı, grip, baş ağrıları ve adet ağrıları için yüzyıllardır kullanılan zencefil terlemeye yardımcı olarak bakteri ve mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi bitkilerden olan zencefilin çayını sade ya da bal ve limon eşliğinde içebilirsiniz. Nane-Ihlamur Çayı Boğazları yumuşatan ıhlamur, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılıyor. Terletici ve rahatlatıcı etkisi de grip ve soğuk algınlığının tedavisine yardımcı oluyor. Nane ise etkin maddesi mentol sayesinde nefes açıcı ve iyi bir balgam söktürücüdür. Boğaz ağrısını yatıştırarak kuru öksürüklerin de geçmesine yardımcı olur. Ihlamur ile yapılan çay dışında halk arasında bilinen şekilde nane-limon çayı da tüketilebilir.
Kaynak

Soğuk Algınlığı Nedir, Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı, burnunuzun ve boğazınızın (üst solunum yollarının) viral bir enfeksiyonudur ve genellikle zararsızdır. Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olabilir.Sağlıklı yetişkinler her yıl iki veya üç kez soğuk algınlığına yakalanabilirken, soğuk algınlığı bebek ve küçük çocuklarda daha sık görülebilir.
Kaynak

Gribe Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yöntemlerle Nezle, Soğuk Algınlığı Ve Grip Nasıl Geçer, En Hızlı Kaç Günde İyileşir?

Grip virüsü özellikle de tam şuan içerisinde bulunduğumuz mevsimsel geçiş dönemlerinde birçok kişinin şikayet ettiği bir durumdur. Hastanelere yüksek ateş, öksürük, ciddi derecede halsizlik gibi problemlerle başvuran kişiler için hazırladığımız bu içeriğimizde gribe ne iyi gelir ve nasıl geçer sorusunun yanıtına ve evde tüketimini arttıracağınız bazı besinler ile gribi doğal bitkisel tedavi yöntemleri ile atlatmanız mümkün. Özellikle su tüketimini arttırmanın grip tedavisi için oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekir. İşte gribe iyi gelen evde bitkisel ve doğal yollar ile tedavi yöntemleri…Nezle ve burun akıntısına ne iyi gelir?
Kaynak

Soğuk Algınlığı

Bebeklerde nezle (soğuk algınlığı) en sık görülen hastalıklardandır.Soğuk algınlığı; en çok hastalığa yakalanan birinin öksürmesi, aksırması veya konuşması ile havaya yaydığı virüs taşıyan damlacıklarla bulaşır. Çocuk bu damlacıkları içine çeker ve hastalığa yakalanır.
Kaynak

senCard

Mevsim değişikliğinin yaşandığı şu günlerde salgın hastalıklar herkesi tehdit ediyor. Soğuk algınlığı ve grip vakalarında yaşanan artış, bitkisel tedavilerin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden Diyetisyen Ece Günay Akkuş, doğal yollarla korunmanın mümkün olduğunu belirterek, “Hastalıklar sinyal verdiğinde bitkilerle hazırlanacak karışımlar yatağa düşmenizi engelleyecektir” diyor. Ece Günay Akkuş, kronik bir rahatsızlığı olmayanlara şu bitki çaylarını öneriyor… Kakule – Tarçın: Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, yüksek ateş şikayetlerinin hafifletilmesinde, ağız ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde kakule etkilidir. Demleme usulü, baharatlarla karıştırılarak içilebilir. Bunlar arasında tarçın öne çıkar. Tarçın ve kakule içeriğindeki etken maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir. Virüs ve mikroplara karşı savaş verir. Mürver – Nane: Gribe, öksürüğe ve nezleye faydalıdır. Soğuk algınlığını giderip, göğsü yumuşatır. Nane ile birlikte demlenerek tüketilmesi önerilir. Zencefil Kökü – Limon: Limon ile birlikte tüketildiğinde soğuk algınlığına ve sindirime yardımcı olur. Boğazınızda veya vücudunuzda kırıklık, halsizlik, ağrı hissettiğinizde taze zencefil rendesi, limon suyu ve bal karışımı size iyi gelecektir. Ihlamur: Ihlamur çiçeklerinin iltihap ve ağrı giderici özelliği vardır. Soğuk algınlığı şikayetlerinin ve boğazdaki tahrişin azalmasına, tedavinin hızlanmasına yardımcı olur. Sarımsak: Kanın antioksidan kapasitesini arttırır, bağışıklığı destekler. Ezerek tüketmelisiniz. Ekinezya: Nezle, soğuk algınlığından korur ve tedaviye yardımcıdır. Sıvı şeklindeki ekinezya ürünlerini tercih edin. Karabiber Tanesi: Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Toz karabiber ile hazırlanan çay gargara şeklinde uygulandığında boğaz enfeksiyonlarına ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Adaçayı: içerdiği uçucu bileşenler ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyon ile iltihaplarda etkilidir. Soğuk algınlığı, grip ve bronşite iyi gelir. 2-3 poşet tıbbi adaçayını 150 ml kaynamış içme suyunun içerisinde 5-10 dakika bekletin. Boğazınızın dayanabileceği sıcaklığa gelince günde 6-8 defa gargara yapın. Kuşburnu: Kuşburnu meyvesi C vitamini bakımından en zengin kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Tam kurutulmuş meyveler parçalanıp 10 dakika kaynatıldıktan hemen sonra tüketildiğinde içeriğindeki C vitamininden yüksek dozda faydalanılabilir. Vücuda direnç verir. Mikroplara Ölüm! Astımı Olanlara, Hünnap: Hünnap bitkisinin C vitamini deposu olduğunu söyleyen Ece Günay Akkuş, yararlarını şöyle anlattı: “Bu bitki, astım ve solunum sistemi hastalarına çok faydalı. Aynı zamanda balgam söktürüyor. Yüksek lif içeriği ile bağırsakları çalıştırıyor. Şeker oranı düşük olduğu için porsiyon kontrolü yaparak, şeker hastalarına da önerilebilir.” Beslenme ve Diyet Tıbbı Birimi Bu içerik, Grup Florence Nightingale Hastaneleri tarafından, senCard için özel olarak hazırlanmıştır.
Kaynak

Soğuk Algınlığında Etkili Bitkisel Tedaviler

Havalar soğudukça, soğuk algınlığı vakaları da artıyor. Bir kere virüs enfeksiyonlarına yakalandığınız zaman, ne kadar ilaç kullansanız da faydasız. Hani derler ya halk arasında, “ilaçla 7 günde, ilaçsız bir haftada” iyileşiyorsunuz. Evde bir kişi hastalık kapsa, herkese bulaştırıyor. Önemli olan korunmak, virüsler her yerde var, ama hepimizi hasta edemiyorlar. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar hastalanmıyor, oysa hastalıklara karşı direnciniz düşükse, hemen hastalanıyorsunuz.Peki, ne yapmak gerekir soğuk algınlığına karşı korunmak için? Her şeyden önce dengeli beslenmeniz ve mevsime uygun giyinmeniz gerekli. Bol C vitamini alın, odalarınızı sık sık havalandırın, sigaradan uzak durun, sık sık ılık sıvılar tüketin. Bu kadarı yeterli mi? Başka ne yapabiliriz?
Kaynak

Soğuk Algınlığı (Nezle) Nedir, Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? Yetişkinlerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan
Kullanım Koşulları’nı ve
Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Kaynak

Bebeklerde Soğuk Algınlığı (Nezle) Belirtileri ve Tedavisi! Bebeklerde Soğuk Algınlığı Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan
Kullanım Koşulları’nı ve
Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Kaynak

Çocuklarda soğuk algınlığı

Çocuklarda soğuk algınlığı pek çok ebeveynin hassas noktasıdır. Çocuklar soğuk algınlığından kurtulunca, bir sonraki pusuda bekler. Küçük çocuklar yılda ortalama altı ila on kez soğuk algınlığı geçirmektedirler. Yılda iki ila üç kez soğuk algınlığı geçiren yetişkinlerde ise bu durum önemli ölçüde daha düşüktür. İnanması zor, ancak çocuklarda bu soğuk algınlığı sıklığının da avantajları vardır, çünkü her mikrop istilası vücudun savunmasını güçlendirir.Çocuk, yavaş yavaş birçok bakteri ve virüs türüne karşı bağışıklık kazanır.Yaş ilerledikçe, immün sistemi (bağışıklık sistemi) her zamankinden daha güçlü koruma sağlar.Bu soğuk algınlığı sayısını azaltır.Soğuk algınlığına virüsler, özellikle rinovirüs neden olmaktadır.Yüzden fazla farklı tür ondan bilinmektedir.Bu tür bakımından zengin patojene ek olarak, boğaz ve burnun inflamasyonuna neden olan RSV veya korona virüsler gibi başka virüsler de vardır.Şimdiye kadar, 200’den fazla farklı virüsün soğuk algınlığını tetiklediği bilinmektedir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.