Teknoloji Haberleri

Starlink İnternet Uyduları İçin 2021’de Hız Müjdesi

Starlink İnternet Uyduları

Starlink İnternet Uyduları İçin Hız Müjdesi

Starlink, SpaceX şirketinin uydu tabanlı olan internet sağlayıcısıdır. Starlink, bu yıl içerisinde bağlantı hızını en az ikiye katlayacak müjdeli haberi paylaştı. Starlink için çok önemli olan bu sıçrama hareketini SpaceX’in CEO’su Elon Musk duyurdu.

 

Starlink uyduları sayesinde sağlanan hız şu anda 50-100 mbps aralığında bağlantı hızı sağlamaktadır. Starlink beta kullanan bir twitter takipçisi internet hızları ile ilgili Elon Musk’a soru yöneltti. Elon Musk’ta buna cevap olarak 2021 yılı bitmeden bağlantı hızının 300 mbps seviyelerine çıkarılacağını söyledi.

 

300 mbps bir bağlantı hızı daha önce çıkılmamış bir internet bağlantı hızı değil. Fakat bu hız dünyada kullanılan çoğu internet kullanıcısının bağlantı hızından fazla. Starlink uydularının hedef bölgelerindeki orta ve düşük nüfus yoğunluklu bölgelerde bu hıza neredeyse rastlanmıyor. Starlink uydularının bu hızlara ulaşması hedef kitlelerin daha fazla tercih edeceği bir uydu türü olmasına yol açacaktır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Elon Musk’tan yine 10 numara bir ticaret hamlesi gelecek gibi görünüyor.

 

Elon Musk’ın Müjdesi

Elon Musk’ın yanıt vermiş olduğu tweet üzerine Starlink uydularının internet bağlantı hızının en az 2 kat artacağı büyük yankı uyandırdı.

 

Elon Musk sadece mbps hızını ortalama 300 civarlarında olmasıyla da kalmayacağını da belirtti. Hız artırımına ek gecikme süresinin de 20 ms seviyelerine gelmesini hedeflediğini söyledi. Şu anda Starlink uydularından alınan internetin gecikme süresi 34 – 44 aralığında gözükmektedir. Starlink kendi sitesinde ise bu değer 20-40 olarak belirtilmiş. Sabit olarak 20ms aralıklarına getirilmesi ve internet hızının bu derece artması günlük kullanım için mükemmel bir internet haline gelecektir. Bizim ülkemiz üzerindeki yansımasının ne olacağı ve bizler de bu denli bir internete sahip olabilecek miyiz soruları merak uyandırıyor.

 

Elon Musk’ın Starlink uyduları üzerinden vermiş olduğu bu iki müjde için ön sipariş bazı ülkeler için açılmış durumda. Ön sipariş ücretleri 100 dolar olan bu internet paketleri yurt dışında yaşayan insanlar için değerlendirilebilir. Elon Musk’ın Mars ve kripto para hareketlerinden sonra internet hamlesi bizleri oldukça sevindirdi.

Starlink Uyduları
Starlink Uyduları

Starlink Uyduları

İnternet hızlarının bu denli artacağı haberinden sonra Starlink uyduları hakkında merak uyandıran sorular oluştu.

 

Starlin uyduları, Amerikan şirketi olan SpaceX tarafından uydu interneti sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Starlink tam olarak uydu olarak değilde uydu takımyıldızı olarak adlandırılmaktadır. Bu takımyıldızı yerdeki istasyonlar ile birlikte çalışan küçük uydulardan oluşmaktadır. SpaceX firmasının bu uyduları kullanmadaki amaçlarından birisi de bu uyduların bilim ve keşif üzerine kullanılması. Fakat bize internet üzerinden yansıyan haberleri ile hep internet hizmeti sağlayan uydu olarak tanıtıldı.

 

2021 bitmeden önce SpaceX şirketi, 800’den fazla miktarda Starlin uydusunu yörüngeye konuşlandırmıştır. SpaceX’in bundan sonraki hedefleri ise her 2 haftada 1 Starlink uydusu fırlatmak. Her fırlatmada da 60’dan fazla uyduyu yörüngeye konuşlandırmayı amaçlamaktadır. Toplamda 42000 uyduya ulaşmayı hedefleyen şirket ilk aşamalarda amacın ne olduğunu tam açıklamadı fakat tahmin edilebiliyordu. Geçtiğimiz günlerde de Elon Musk’ın tweete cevap vermesi üzerine bu hedefin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu uzun süreçte Elon Musk’ın hareketlerini takip etmeye devam edeceğiz…

 

SpaceX Hakkında

SpaceX, Elon Musk tarafından kurulmuş uzay taşımacılığı hizmetleri ve uzay araştırma hizmeti veren bir şirkettir. Şirketin ana yerleşkesi Amerika’nın California eyaletinde yer almaktadır. 

 

2002’den bu yana hizmet vermekte olan şirketin asıl kuruluş amacı Mars’ın kolonileşmesini sağlamaktır. Uzay taşımacılığının fiyatlandırmasını uygun hale getirilmesini amaçlayan şirket bunun yanı sıra finans olarak uydu üretip satmaktadır. Özellikle Starlink uydularını, internet hizmeti sağlamak amacı ile devletlere ve ordulara satmaktadır. Yıllık geliri 2020 senesi için 2 milyar doları aşan şirket 2024’den itibaren Mars’ın kolonileşmesini amaçlamaktadır.

 

Kurucusu Elon Musk’ın büyük şirketlerinden birisi olan SpaceX hayal olan işleri teker teker gerçekleştirmektedir. Mars’ın kolonileşmesi hedefi için uydu satışı vs. yapmanın yanı sıra uzay gezisi de düzenlemeyi amaçlamaktadır. Şirketin bu amacına göre yörüngede yaklaşık yarım saat süren bir tur yapılacak ve dünyanın tamamı çıplak gözle görülebilecek.

 

Şirketin bu kadar büyük çalışmaları olmasının yanı sıra şu anda gündeme gelmesinin en büyük sebepleri arasında Starlink uydu hızlarının artırılması. Geleceği merakla beklemekteyiz…

Anahtar Kelimeler:

Starlink uyduları, Starlink, SpaceX, Elon Musk, internet hızı.

 

Daha fazla teknoloji makalesi için internet sitemizin ana sayfasını ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu