Oyun ve Ekipman

Steam’de 48 milyon oyuncu kontrolcü kullanıyor

Steam’de 48 milyon oyuncu kontrolcü kullanıyor, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde Steam’de 48 milyon oyuncu kontrolcü kullanıyor başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde Steam’de 48 milyon oyuncu kontrolcü kullanıyor ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

Steam’de 48 milyon oyuncu kontrolcü kullanıyor

Steam’in yayına giren son verilerine göre platform üzerinde oyun oynayan 48 milyon kullanıcı, kontrolcü kullanıyor. Tabi bazı oyun türlerinin klavye & fare için tasarlandığını da unutmamak lazım. Buna rağmen yine de Steam’de kontrolcü kullanan oyuncuların sayısı hiç küçümsenecek kadar değil. Bu da bağımsız geliştiricilere oyunlarının kontrol şemaları üzerinde biraz daha düşünmek için ufak bir mesaj olabilir.

Tam 48 milyon oyuncu Steam oyunlarını kontrolcüyle oynuyor

Steamworks araçları aracılığıyla Valve, platformda oyunlarda kontrolcü kullanan kullanıcıların sayısı ile ilgili yeni gelişmeler açıkladı. Toplamda 48 milyon oyuncu Steam’de oyunlarını oyun kumandaları ile oynarken, günlük oturumlarının da hemen hemen yüzde 10’luk bir kısmını kontrolcü tercih ederek geçiriyorlar.

Doğal olarak bu sayılar oyun türlerine göre değişiklik gösteriyor. Doğası gereği kontrolcü ile oynanması güç olan RTS türünde kullanım yüzdesi %1’in de altında. Lakin bir çok spor ve dövüş oyunu için oyuncuların %70’den fazlası kontrolcü kullanmayı tercih ediyor. Kaykay & Kış sporları, yarış oyunları gibi türlerde ise %90’dan fazla bir yüzdelikle oyuncular kumandalarına sarılıyor. Üçüncü şahıs aksiyon oyunları için klavye ve kontrolcü kullanan oyuncuların sayısı hemen hemen yarı yarıya gelirken, FPS türüne geçtiğimizde kontrolcüler %7-8 aralığına düşüyor.

Steam'de 48 milyon oyuncu kontrolcü kullanıyor

Bu geliştirici güncellemesinin çok enteresan bir yönü daha var. Steam’de kontrolcü kullanımı son iki yılda iki katına çıktı. Valve, PC platformuna oyun geliştiren personellerin oyun kumandası desteğine daha fazla önem veremeleri gerektiğine inanıyor. “Genel olarak, birden fazla oyuncu bir oyun kumandasıyla Steam üzerinden oyunların büyük bir kesitini oynamaktan hoşlanıyor.”

Ayrıca oyuncuların kullandıkları oyun kumandasının türüne göre de istatistiklere sahibiz. Küresel ölçekte oyuncuların hemen hemen %21’i PlayStation kontrolcülerini seçiyor. Lakin ezici bir üstünlükle %68’lik kısım Xbox kumandalarını kullanmayı tercih ediyor. Valve’in geliştiricilere gönderdiği mesaj bi hayli açık: Steam’de bir oyun geliştirme hedefiniz varsa, kontrolcü desteğini sağlamak maksadıyla gerekirse daha fazla efor harcayın. Özellikle yaptığı bilgilendirmede oyununuzdaki basılması gereken tuşların, PlayStation kolundaki karşılıklarını da gösterin diyor. Bunu DualShock ile oyun oynamaya çalışan herkes anlayacaktır, Xbox tuş yapılandırmasına göre düğmelerin gösterilmesi ve bunların hiçbirinin elimizdeki kontrolcüde olmaması çok can sıkıcı bir durum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu