Oyun ve Ekipman

The Sinking City yine Steam’den kaldırıldı

The Sinking City yine Steam’den kaldırıldı, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde The Sinking City yine Steam’den kaldırıldı başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde The Sinking City yine Steam’den kaldırıldı ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

The Sinking City yine Steam’den kaldırıldı

The Sinking City ve akıl almaz hikayesi çalkantılı biçimde sürdürmekte. Dün yaptığımız bir haberde geliştirici Frogwares’in, oyunun Steam sürümünün korsan olduğunu iddia ettiğini söylemiştik. Bugün yine geliştiricinin isteğiyle, oyun Steam mağazasından kaldırıldı. İşin kötü yanı ise, bu ilk kez yaşanmıyor.

The Sinking City Steam mağazasından ikinci kez kaldırıldı

Geliştirici Frogwares, yayıncı Nacon’un oyunun Gamesplanet için özel bir sürümünü kırıp değiştirerek Steam’e yüklediğini iddia etmişti. Bunun üzerine Steam açıklamalarında oyunun mevcut platform için yayına giren sürümünün korsan olduğunu ve oyuncuların almaması gerektiğini açıklamıştı. Bu açıklamanun ve geliştiricinin kaldırma talebinin ardından oyun, Steam’den yeniden kaldırıldı.

Frogwares dün “Nacon The Sinking City oyunun nasıl kırdı?” başlıklı bir blog gönderisi paylaşımı yaptı ve durumu bütün çıplaklığıyla açıkladı. Bu da oyunun bugün Steam’den neden kaldırıldığını açıklıyor. Geliştiriciye göre Nacon’un planı, oyunu çalıp korsanını yayınlayarak kendi mali çıkarları için “devasa dijital ayak izleri” bırakmaktı.

Yaşanan bu olaydan sonra Nacon, (Vice aracılığıyla) paylaşımı yaptığı bilgilendirmede Frogwares’i “anlaşma şartlarını kendi çıkarlarına göre revize etmeye teşebbüsle” suçladı. Açıklamada “Kurbanı oynamak kolay, fakat tek istediğimiz Frogwares’in hem anlaşmadeki hem de mahkemelerin talep ettiği taahhütlere saygı duyması” ifadelerini kullandı.

The Sinking City yine Steam'den kaldırıldı

Oyunun hikayesi gün geçmiyor ki daha büyük bir dramaya dönüşüp farklı boyutlara taşınmasın. Her ne olursa olsun temennimiz bu mahkemenin “oyuncuların faydasına” çözülmesi çünkü burada oyunu satın aldıktan sonra mağduriyet yaşayan insanlar da var. Yayıncı ve geliştirici içindeki anlaşmazlık, satın alım kararına sahip oyuncuyu ilgilendirmez. Bir oyun ya satılır, ya satılmaz, böyle çocuk oyuncağına çevirilmez. Oyunculardan da Steam incelemelerinde “DLC yok, bulut kaydı yok, başarımlar yok… Bu, Frogwares’in Ocak ayı başlarında paylaşımı yaptığı sürüm değil” şeklinde tepkiler geliyor.

Görünen o ki Frogwares, Nacon ile ilgili dile getirdiklerinde haklı fakat mahkeme kararı netleşmedikçe bu konu ile ilgili söylenenler, söylentiden öteye gidemeyecektir. Dün yaptığımız haberde Nacon ile ilgiliki suçlamalar ile ilgili daha kapsamlı bir şekilde bilgiler vermiştik. Ayrıca yayına giren videoyu da yine alakalı yazımıza giderek izleyebilirsiniz. Sizin konu ile ilgiliki görüşleriniz nelerdir? Sizce The Sinking City için bu süreç nasıl sonuçlanır? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu