Oyun ve Ekipman

Valheim düşük FPS sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözüm çok basit

Valheim düşük FPS sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözüm kolay bir şekilde, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde Valheim düşük FPS sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözüm kolay bir şekilde başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde Valheim düşük FPS sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözüm kolay bir şekilde ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

Valheim düşük FPS sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözüm kolay bir şekilde

Valheim sizden müthiş kuvvetli sistemler isteyen ağır bir oyun değil. Lakin bağımsız bir oyun olduğu için aşırı büyük bütçelerle geliştirilmedi. Bu nedenle Valheim oynarken düşük FPS sorunu yaşayan kullanıcıların sayısı hayli fazla. Grafiklerine de incelediğimizde, bu oyunun kasması için hiçbir neden göremiyoruz, değil mi? Sorun tam anlamıyla işin teknik bölümünde. Şimdi size söz edeceğimiz yöntem oyunda saniye başına kare sayısı değerinizi artırabilir.

Valheim düşük FPS sorunu – FPS artırma

Reddit üzerinde bir kullanıcı, çok can alıcı bir tespit yaptı. Valheim ne kadar “tam ekran” moduna ayarlarsanız ayarlayın, tam ekran çalışmıyor. Bunun yerine çerçevesiz pencere modunu kullanıyor. Aslını söylemek gerekirse bir çok oyunda bu mod performansı yükseltse de, Valheim için düşük FPS sorunu ile sonuçlanıyor. Peki oyunu tam ekranda çalıştırmak için neler yapmanız gerekiyor? Çözümü kolay bir şekilde.

Ayarlardan tam ekran moduna ayarlamanız ne yazık ki yetmiyor. Tam anlamıyla tam ekrana geçtiğinden emin olmamız gerek. Eğer oyun açıkken ALT+TAB ile sekme değiştirdiğinizde oyun simge durumuna küçülmek yerine arkada çalışıyorsa, tam ekranda değildir. Valheim’i tam ekranda çalıştırmak için aşağıda bulunan kodu Steam’den başlatma alternatiflerine girmeniz gerekiyor. Bu, oyunu tam ekranda çalışmaya zorluyor. Adım adım anlatalım.

  • Steam kütüphanenizden Valheim’in üzerine sağ tıklayın
  • Açılan menüden “Özellikler” kısmını seçin
  • Genel sekmesinin en alt tarafında “Başlatma seçenekleri” kısmını göreceksiniz
  • Başlatma seçenekleri kısmına “-windows-mode exclusive -screen-fullscreen” yazın
Valheim düşük FPS sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözüm çok basit

Oyun tam ekran moduna geçince, ekran kartınız ve işlemcinizden gerçek anlamda yararlanmaya ekranlara gelecek. Eğer hala tam ekrana geçmediğini kafanızı yoruyorsanız ALT+ENTER yaparak teyit edebilirsiniz. Sisteminize yük binmiş olsa da, oyununuzun performansı hayli yükselecek. Lakin bir hususu daha belirtmek gerekiyor. Eğer oyunu Vulkan API ile açtıysanız, bu yaptığımız işe yaramayacaktır. AMD ekran kartınız yoksa Vulkan zaten performansı artırmıyor. Bu nedenle DirectX ile oyunu açmalısınız. Aksi takdirde oyunu tam ekran açılmaya zorlayamazsınız. Eğer oyun tam ekranda açılırsa müthiş bir FPS yükselişi sizi bekliyor. Evet, Valheim düşük FPS sorunu için çözüm bu yöntem için bu kadar basit. Farklı yöntemler de var ve öyle görünüyor ki geliştirici durumu toparlayana kadar biraz daha bu biçimde idare edeceğiz. Yazıdaki yöntemi denediğinizde, lütfen işe yarayıp yaramadığını yorumlarda da belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu