Sosyal Medya

Viral Video Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viral video nedir, nasıl yapılır ve özellikleri nelerdir? Bu tarz içerikleri üretirken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Bu soruları cevaplandırıyoruz.

Günümüz dünyası artık video içerikleriyle tanımlanmakta. Bu bağlamda eğlenceye, reklama, sanata, kısacası aklınıza gelecek hemen her şeyde video unsuru bulunmakta. Hem eğlenmenin hem de para kazanmanın bir numaraları yolu olarak görülen videolar elbette ki tek bir amaçla çekilmemektedir. Bununla doğru orantılı olarak karşımıza birçok video türü çıkmakta. Bahsi geçen bu video türlerinden birisi de viral video.

Adını özellikle bugünlerde sıkça duyduğumuz ve gün geçtikçe de duymaya devam edeceğiz gibi görülen bu tarz içerikler hakkında bilinmeyen birçok unsur bulunmaktadır. Haydi gelin bu kavrama dair bilinmeyen bütün özellikleri teker teker yanıtlayalım.

Viral Video Nedir?

Tanım olarak bu tarz içerikler, çok ziyaretçiye sahip internet sitelerinde ve sosyal medyalardan kendiliğinden yayılması amacıyla çekilmiş olan videolara verilen isimdir. Bu tarz videoların birçok çekilme amacı olsa da temel çekilme gayesi reklam yapmaktır. Viral içerik ile sıradan reklam videoları aynı çekiliş amacına sahiptir fakat viral içerikleri sıradan videodan ayıran temel reklam amaçlı çekildiğinin ilk bakışta belli olmamasıdır. Yani bu tarz videolar eğlenceli, düşündürücü, merak uyandırıcı ya da aksiyonlu sıradan bir video olabilir. Ancak bu konseptin içerisinde bir de reklam yapma gayesi vardır.

Özetlenecek olursa, internet ve sosyal medyada reklam amaçlı yayılması amacıyla çekilen videolara bahsi geçen ad verilir. Bu doğrultuda hem izlenebilirliklerini hem de albenilerini arttırabilecek birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler reklamı yapılan ürünün türüne ve yapısına göre ciddi değişiklik gösterebilir. Fakat genellikle temelde aynı özelliklerini bulunduğunu görmekteyiz. Siz de bu tarz bir içerik çekmek istiyorsanız bu özelliklere hakim olmalısınız. O halde gelin ilgili özelliklere yakından bakalım.

Viral Video Özellikleri Nelerdir?

Belirttiğimiz üzere her bir video türünün kendi içerisinde ayrı ayrı dinamikleri ve özellikleri vardır. Fakat bu konseptte belli başlı özellikler her içerikte ortaya çıkar. Bu özellikler ilgili video türünün olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Peki nedir bu özellikler? Aşağıda maddeler halinde sizlere sunuyoruz;

  • Gizliden gizliye tanıtım ve reklam amaçlıdır.
  • İlk bakışta reklam olduğunu ele vermeyecek şekilde çekilir.
  • İnternet sitelerinde ve sosyal medyada hızlıca yayılma potansiyeline sahip olan videolardır
  • Genellikle “doğal” videolardır. Bu doğallık, videonun asıl amacının ilk bakışta anlaşılmamasını da sağlar.
  • Çekilme amacı olan tanıtım ve reklam, sübliminal mesaj gibi, gizliden gizliye verilir.
  • Viral video içeriğinde tanıtımı yapılan marka ya da reklamın logosu bulunmamalıdır.
  • En fazla 2-5 dakika uzunlukta olmalıdır.
Viral Video Örnekleri
Viral Video Örnekleri

Bu tarz içeriklerin başlıca özellikleri yukarıdaki gibidir. Sizler de böyle bir çekmeye ya da çektirmeye karar verdiyseniz videonuzun yukarıdaki özelliklere sahip olmasına özen göstermelisiniz. Bu maddeleri ne kadar iyi ve eksiksiz uygularsanız elinizdeki içerik bir o kadar da başarılı olacaktır. Unutmayın, bu tarz videolarda ürün kitlenizdir. Kitlenize ürün olduklarını hissettirmemeniz gerekir.

Viral Video Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki özellik sayısından da anlaşılabileceği üzere bu tarz videoları hazırlamak hiç de kolay değildir. Ancak bu tarz içeriklerin püf noktaları bilindiği zaman bu işlem bir nebze daha kolay hale gelir. Bu nedenle verdiğimiz özelliklere nasıl uyulması gerektiğini bilmek de çok önemlidir. Bu tarz içerikler genellikle amatör koşullar altında çekilmesi gereken videolardır. Ancak bu amatörlük videonun basitliğinden değil, senaryonun bir parçası olmaktan gelir. Bu bağlamda ilgili tarzda içerik çekilmeden önce yazılacak senaryo ince elenip sık dokunarak yazılmalıdır.

Zira ortaya çıkacak videodaki amaç, videonun kullanıcılara tarafından paylaşılabilir olarak görülüp paylaşılmasıdır. Böylesi şartlar altında hazırlanacak olan bir içerikte diğer önemli husus ise videonun süresidir. Yapım işleminde ideal süre 1 ila 1,30 dakika arasındadır. Ancak duruma göre bu süre 5 dakikaya yükselebilir. Bizim tavsiyemizse kesinlikle 2 dakikayı aşmamanız olacak. Bahsettiğimiz tarzda olmasına ve 2 dakikayı aşmasına rağmen amacına ulaşan çok az içerik bulunmakta.

Viral Video Örnekleri

Bu tarz içerikleri çekmeye ya da senaryosunu yazmaya başlamadan önce örnekleri incelemek ve olaya iyice hâkim olmak gerekir. Sizlere herhangi bir içerik üretimi gerçekleştirmeden önce muhakkak piyasa araştırması yapmanızı öneriyoruz Bu bağlamda, YouTube başta olmak üzere, birçok video paylaşım sitesinden içerik örneklerine bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu