Sosyal Medya

Vlog Kanalı Nedir ve Nasıl Açılır

Vlog kanalı nedir, nasıl açılır? Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bütün bunları teker teker anlatıyoruz.

Günümüz dünyasında düzenli olarak video çekmek ve bu videoları bir video paylaşım sitesine yüklemek ciddi bir iş kolu oldu. Bu nedenle YouTube başta olmak üzere birçok video paylaşım sitesinde açılan kanal sayısı her gün artış gösteriyor.YouTube platformunda açılan yeni kanalların çoğu gündelik yaşantıyı video olarak çekmek ve yüklemek mantığına dayanıyor.

Yani YouTube’da açılan yeni kanalların çoğu bu konseptte açılıyor. Peki bu tipte bir sayfa nasıl açılır ve bu tipte bir sayfayı açarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Haydi gelin bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Vlog Kanalı Nasıl Açılır?

Yazının başında bahsedildiği üzere bahsi geçen konsept ile açılan kanal sayısı gün geçtikçe artıyor. Lakin birçok kişi yeterli araştırmayı yapmadan ve bu tarzda bir kanal açmaya dair kafalarındaki soru işaretlerini gidermeden bu işe girişmekte. Bu durumda haliyle açılan kanal pek uzun soluklu olamayabiliyor. Bu nedenle bazı soruların cevaplarının net şekilde oturması gerekiyor.

Bu sorulardan birisi de hiç şüphesiz ki “vlog kanalı nasıl açılır?” sorusudur. Böylesi bir kanalı açmak için dikkat edilmesi ve kararlaştırılması gereken belli başlı hususlar vardır. Bahsi geçen bu hususlardan birisi kanalın konseptini belirlemektir. Bu tarzda bir sayfa açarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kanal dilinin nasıl olacağının kararlaştırılmasıdır.

Konsept Belirleme

YouTube kanalı açmaya karar verdiğinizi farz edelim. Hiçbir işe ve planlamaya koyulmadan ilk olarak yapmanız ve karar vermeniz gereken bir husus var: kanal konsepti. Yani kanalınızın konseptini, ya da bir başka deyişle YouTube kanal temasını net bir şekilde belirlemelisiniz.

Konsept belirlemek vlog kanalı açılışında yapılacak planlamalar ve yatırımlar için de çok önemlidir. Örnek verecek olursak kanal konseptini belirlediğinizi farz edelim. Bu bağlamda geleceğe yönelik çekilecek video fikirlerinizi, video mekanlarınızı ve bu video çekimleri için size lazım olacak ekipmanları belirlemek çok daha kolay olacaktır. Bunun haricinde belirlediğiniz konseptin hangi kitleye hitap edeceğini de bu belirleme sayesinde önceden öngörme şansınız olacak.

Böylesi bir öngörme sayesinde potansiyel kitlenizin seveceği video önerilerini henüz kanala dair somut bir şey ortada yokken bile kafanızda oturtabilirsiniz. Özetle bu işin ilk ve en önemli adımı konsept belirleme işlemidir.

Vlog Kanalı
Vlog Kanalı

Kanal Dili Nasıl Olmalı?

Kanalımızın konseptini yukarıda belirledik. Peki bir sonraki aşamada ne var? Tabii ki de sıra vlog kanalı ile ilgili daha derin detayları kararlaştırmaya geldi. Bahsi geçen bu detaylardan birisi de kanal dilidir. Zira sayfanızda yayımlayacağınız videolarda en önemli hususlardan birisidir kanal dili. Videolarınızın dili, potansiyel izleyicileriniz ile aranızda nasıl bir bağ oluşturacağınızı işin en başından etkileyen etmendir.

İzleyici ile aranızda resmi bir ilişki mi olacak? Yoksa kanal izleyicileriniz ile kardeş gibi mi olmak istiyorsunuz? Videolarınızı izleyen kitle ile kanka olmak nasıl bir duygu olurdu? Tüm bu ihtimalleri göz önünde bulundurduktan sonra istediğiniz kanal sahibi ve izleyici ilişkisine, belirlediğiniz kanal dili aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bunu kanal dilini sabitlemek için sürekli olarak videolarınızda da kullanmalısınız. Yapacağınız hummalı çalışmalar ve özenler sonucunda artık tamamen size özel bir kanal dili belirlemiş olursunuz.

Eğer bu konuda seçici olur ve şahsi kimliğinizi ortaya çıkartabilirseniz, sizinle aynı dili kullanan her kanal artık taklit olarak anılacaktır. Bu durum marka algınız açısından da son derece önemlidir.

Vlog Kanalı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni bir sayfa açma sürecinde üzerinde oturup düşünülmesi, kararlaştırılması gereken kanal dili ve konsept gibi düşüncelerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken daha birçok perspektif var.

Yazının başında da belirtildiği üzere bu tipte içerik üreten sayfaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu sektörde gerçekten de kızgın bir rekabet söz konusu. Bu nedenle sizin kanalınızı izlenir kılacak bazı etmenlere dikkat etmeniz lazım. Bu etmenlerden en önemlileri kurgu ve kamera ile ilgilidir.

Kaliteli Kurgu ve Kamera

Bu tarzda videoları izlenir kılan en büyük etmenlerden birisi senaryosudur. Kanalda yayınlanan vlog videosunun kurgusu kaliteli olmalıdır. Bu sayede kanalın izlenme sayıları artacaktır. Kaliteli kurgunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kaliteli çekimdir.

Bir vlog kanalı kamera açısında hiçbir sıkıntı yaşamamalı ve videolarını kaliteli şekilde çekip yüklemelidir. Bunun için kaliteli kurgu programları kullanmaya özen göstermeli, alternatif kanalların nasıl kurgular yaptığına bakmalısınız. İlerleyen zamanlardaysa daha kaliteli kamera ve mikrofonlar alarak işinize yatırım yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu