Teknoloji Haberleri

WordPress Nedir? WordPress Ne için Kullanılır?

Wordpress, MySQL ve PHP ile geliştirilmiş, genel kamu lisansı ( GPL ) kullanılarak lisanslanmış, açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi yazılımı anlamına gelmektedir. İlk başlarda blog yazılımı olarak geliştirilmiştir. Ancak gelinen son kısımda, bir emlak sitesi, ilan sitesi kurumsal web sitesi veya bir haber sitesi yapmak wordpress ile mümkün bir hale gelmiştir.

 

Wordpress genel olarak sayfa oluşturma ve yazı sistemi ile çalışır. Bu sayede çok kısa zamanlar içerisinde, yeni kategoriler ekleyebilir ve bu kategorilere yazılar yazılabilmektedir. Çalışmalarım, iletişim, hakkımda gibi benzer sayfalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca video, belgesel, görsel ekleyebilirsiniz ve siteye gelen ziyaretçiler yazılarınıza yorum yapabilir. Sayılan bu özellikler wordpress’in eklentisiz halinde iken bulunan özelliklerdir.

 

WordPress için yazılmış eklenti ve temalar sayesinde bu özellikler kişi isteğine göre arttırılabilmektedir. Bu şekilde ise istenilen projeye uygun bir hale getirilebilir.

 

WordPress oldukça güvenlidir. WordPress içerisinde bulunan güncel sürümler olmaya devam ettikçe daha da güvenli hale getirilmiştir. WordPress gerekli olan beklentileri güven konusunda sağlamaktadır.

 

WordPress Tarihçesi

 

WordPress, ilk olarak 2003 yılında çıkmıştır. İlk çıktığı yıllarda pek fazla kişi tarafından kullanılmamaktaydı.

WordPress 2005 yılında kendisi için önemli olayların olduğu bir sene oldu. Bu sene içerisinde 1.5 sürümüyle tema desteği ile tanıştık, bununla beraber wordpress kullanan kişi sayısı 900 binin üzerine çıktı. Bunların hemen ardından çok daha fazla kullanıcıya erişmeye çalışmak amaçlandı. Bu amaç ışığında hosting satın almadan ve herhangi bir bilgi birikimi olmadan kullanılabilecek wordpress.com sitesi hizmete açıldı. Daha sonra ise web geliştirme şirketi Automattic, WordPress ekibi içerisinde bulunan bazı kurucular tarafından kurulmuştur.

 

2005 yılında WordPress Türkiye’nin kurulumu ile , Türkçe WordPress için kaynak ve döküman sıkıntısı giderilmiştir. Bunun devamında ise Mayıs 2006’da 2.0.2 sürümü ile beraber, WordPress kullanıcılarına Türkçe olarak sunuldu.

 

Yıllar geçtikçe kullanıcı sayısını arttırmaya sürekli devam eden WordPress, birbirinden farklı eklentiler ile de kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başardı. 2006 yılında ilk WordPress konferansı, San Francisco’da yapıldı. Bu konferanslar günümüz çağında hala daha birçok yerde düzenlenmeye devam etmektedir.

 

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

 

Herhangi bir kodlama tekniğine sahip değilsiniz fakat sizde bir web sitesi açmak istiyorsunuz. Bir blog yazarlığı yapmak veya işinizi internette tanıtmak amacı ile bir web sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Fakat yalnızca bunlar için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç yoktur. Sahip olmak istediğiniz web sitenin düzenli bir şekilde çalışması için lazım olan kodları WordPress geliştiricileri yazmışlardır. Günümüzde bu kodları geliştirmeye hala daha devam etmektedirler. Ayrıca günümüzde binlerce hazır eklenti ve temalarda kullanılmak için hazır olarak beklemektedir.

 

WordPress kullanarak, sizde bir web sitesi açabilir ve sitenin yönetimi kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Eğer çok özel bir yazılıma ya da tasarıma ihtiyacınız varsa, bu konularda profesyonel bir geliştiriciden destek almanız gerekmektedir.

 

WordPress ücretsiz bir internet sistemidir. Fakat ihtiyaçlar çerçevesinde oluşturulan bazı eklentiler ve temalar ekstra bir ücrete tabi tutulabilmektedir. Ancak blog veya basit bir web site için indirme işlemi yapabileceğiniz çok fazla sayıda ücretsiz wordpress temaları bulunmaktadır.

 

WordPress Neden Tercih Edilmelidir?

 

WordPress sistemi doğru bir şekilde yapılandırılıp kullanıldığında;

  • Oldukça güvenli bir internet sistemidir.
  • Kullanımı oldukça kolay bir internet sistemidir.
  • Hızlı çalışan bir internet sistemidir.
  • Açık kaynak kodlu olduğu için ihtiyaçlara göre geliştirmeye açık bir sistemdir.
  • SEO dostu bir internet sistemidir.

 

size yukarıda sayılan bütün alternatif özellikler konusunda yardımcı olacaktır.

 

WordPress Temaları Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

 

WordPress hakkındaki bilgilerden sonra, boş indirilen bir hali ile sayfa ve blog içerik yönetim sistemi olduğunu anlatmıştık. Yani wordpress.org sitesinden indirilen ve hostinge kurulumu yapılan wordpress’in içerisinde yazı ekle/yönet ve sayfa ekle/yönet işlevleri vardır. Wordpress sisteminin her sürümü içerisinde de ilk kurulumdan gelen temalar yer almaktadır. Tabiki bu temalar oldukça sade ve basittir.

 

Fakat sizde blog sitenizi daha zengin bir hale getirmek, kurumsal firmanız var ise ve bu gibi durumlarda wordpress içerisinde bulunan temalardan faydalanmak mümkündür. Bu temalar içinde birden fazlası ücretlidir. Ancak ücretsiz temalarda bulunmaktadır.

 

Kurulan her temanın kendi içerisinde çok zengin bir şekilde ayar ekranı oluşur. Yani kurmuş olduğunuz site içeriklerine göre karşınıza kategoriler çıkmaktadır. Birçok wordpress teması ekstra özellik ve zengin ayar seçenekleri sunmaktadır. Bu sayede web siteleri yönetmek ve şekillendirmek oldukça basit bir hale gelmiştir. Tüm bu işlemleri yaparken çok fazla bir kodlama tekniğine ihtiyacınız yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu