Teknoloji Haberleri

Xiaomi Elektrikli Araç Çıkarmayı Düşünüyor

Xiaomi şirketi kendine yeni sektörlerde yeni alanlar açmaya devam ediyor. Akıllı telefon ile adını çoğu ülkeye söz ettiren Xiaomi elektrikli scooterlar ile de ününe ün katmıştı…

Dünyada adını sıklıkla duyurmaya başlayan firma olma yolunda hızla ilerleyen Xiaomi şirketinin yaptığı yatırımların ardı arkası kesilmiyor. Havlu markalarından mobilyalara son model televizyon üretiminden diş fırçasına kadar geniş bir yelpazede üretim ve yatırım yapıyorlar. Xiaomi, son olarak duyurduğu yatırım planlamasında ise Xiaopeng Motors oluşumu ile Apple’a rakip olarak elektrikli araba üretimine gireceğini duyurdu.

 

Xiaopeng Motors bünyesi adı altında yapılacak olan ve sponsorluğunu Xiaomi’nin üstlendiği elektrikli arabanın Beta modelini de yayınladılar. Beta modelinin sunumunda da sponsorluğun Xiaomi bünyesinde olacağını vurguladılar. Xiaopeng Motors, Xiaomi şirketindeki yönetim kadrosu elemanları bu finans kaynağını karşılayacaklarını söylediler. Elektrikli araç ve elektrikli araba alanlarında ciddi adımlar atan ve sağlam projeler ile karşımıza çıkan şirket hedefine emin adımlarla ilerliyor.

 

Ayrıca Xiaomi şirketinin önümüzdeki yıllar içerisinde Türkiye’de fabrika açacağı da konuşulmaktadır.

 

Xiaomi, Bir Akıl Telefondan Daha Fazlası

Dünya telefon üretiminde dev akıllı telefon üreticileri arasına kısa bir sürede yer alan Xiaomi, Çin Halk Cumhuriyeti’nde zirveye ulaşmış durumda. Üstelik şirket sadece bununla kalmayacağını daha ileriye yönelik planları olduğunu da gösterdi. Akıllı telefonlardan elde ettikleri geliri farklı alanlarda farklı sektörlerde değerlendirmeyi düşünüyorlar.

 

Basına yansıyan haberlere göre de üretilecek elektrikli araçların fiyatları ekonomik açıdan diğer şirketlere oranla daha uygun olacağı konuşuluyor. Tesla öncülüğü ile ortaya çıkmış olan elektrikli araba fikrinden sonra Xiaomi ve Tesla markasının beraber çalışacağı konuşulmakta. Xiaomi ve Tesla’nın birlikte Mistla adı verilen elektrikli bir araç çıkarma planları olduğu basına sızan bilgiler arasında yer alıyor… Mistla ismi verilen bu elektrikli aracın fiyatının dünya çapında çok uygun olacağı konuşulmakta. Xiaomi, Mistla elektrikli aracın fiyatını 6400$ civarı olacağı konuşuluyor.

 

Araç yazılımı konusunda da Android telefonlardaki işletim sistemi gibi olacağından bahsediliyor. MİUI arayüz kullanılan bir yazılımla oluşacak elektrikli bir araba çıkarılacağı düşünülüyor. Sizce Xiaomi Tesla ile yarışacak bir firma olabilir mi?

 

Xiaomi Elektrikli Araç Motor Beta Sürümü

Xiaomi firmasının yeni yatırımı elektrikli arabaların Xiaopeng Motors markası adı altında ilk örnekleri paylaşıldı. Xiaomi yatırımları neticesinde geliştirilen elektrikli arabanın BETA sürümünü yaptıkları son sunumda paylaştılar. Müşterilerin oldukça beğenisi toplayan beta sürümü, Tesla patenti adı altında geliştirildi. Beta sürümünün tasarımının da bir bu kadar ilgi göreceğini, herkesin hoşuna gideceği tasarımlar çıkarılacağı söyleniyor.

 

Şu anlık düşünülen tasarıma ve motor gücüne göre araç Samsung bataryası kullanarak 1 depo şarj edildiği zaman 300 kilometre kadar yol alacak. Tesla benzeri aracın ön torpido kısmında montelenmiş dokunmatik bir ekran olacağı da belirtiliyor. Tabi özellikleri Tesla araçlardaki özelliklere kıyasla nasıl olur bilemiyoruz…

 

Şirketin senelik hedefi 1 sene içerisinde 100000 elektrikli araç üretmek. Xiaomi şirketinin desteği ile de bu hedefi gerçekleştirebilecek potansiyele Xiaopeng Motors sahip. Yakın bir gelecekte elektrikli arabaların sayısının petrol yakıtları kullanan araba sayılarına yetişeceği düşünülmekte. Bu konuda araba firmalarının elektrikli araç üretimine girmesi ile rekabet de iyice artacaktır. Fiyat performans ürünü olarak beklenmektedir.

 

Xiaomi Şirketi Hakkında

Xiaomi  veya Çindeki bahsedilişi ile Xiaomi Corporation olarak bilinen bizim ülkemizde akıllı telefon üretici olarak bilinen firma. Fakat firmanın yaptığı işler sadece bundan ibaret değil. Yaptığı yatırımlar ufacık bir diş fırçasından elektrikli arabaya kadar uzanmakta…

 

Özellikle son 2-3 yıl içerisinde adını akıllı telefonlar ile tüm dünyaya duyurmuş bir firmadır. Firma 2010 yılında Çin’de kuruldu ve kurulduğu günden bugüne kadar birçok elektronik cihaz üretimine veya yatırımına girdi. Genel merkezi Çin’in başkentinde Pekin’de yer almaktadır. Şirket çoğu ülkede yeni yeni ofisler açıyor ve ismini duyurma konusunda yeni yeni yatırımlara devam ediyor.

 

Xiaomi bizim ülkemizde yeni yeni görülse ve adından önceden çok az bahsedilse de Çin’de 6-7 yıldır popüler bir marka. 2014 yılında Çin’de en çok satılan telefon markası olarak zirveye zaten ulaşmıştı. 2011 yılından itibaren akıllı telefon üretmekte olan şirket günümüzde yeni yatırımlar ile karışımıza çıkmaktadır. Şirketin piyasa değeri 2021’e başlamadan önce 100 milyar doları bulmuştu. Xiaomi gelecekte piyasa lideri olabilir mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu