Teknoloji Haberleri

Xiaomi Türkiye’de Üretime Geçiyor

Xiaomi Türkiye’de Üretime Geçiyor

Oppo ve Samsung’un Ardından Xiaomi Türkiye’de Üretime Geçiyor

Türkiye’nin teknoloji devlerinin üretim üssüne dönüşüyor olması iç pazarda olumlu bir hava yaratıyor. Buna sebep olan gelişme ise birkaç farklı açıdan ele alınabilir. İlki istihdam sağlanması ve bu istihdamın teknolojik üretim noktasında ciddi bir birikime sahip olacağıdır. Ayrıca ikinci bir kıstas olarak teknoloji firmalarının Türkiye menşei bir üretim yapacak olmasında global pazarda da önemli adımlar atılabileceği öngörülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devi Xiaomi Türkiye’de üretim faaliyetlerine başlayacağını resmi olarak duyurdu. İlk etapta akıllı telefon üretimiyle başlayacak olan üretim bandının yavaş yavaş tüm ürünlere doğru yayılması ise beklentiler arasında. Dünya çapında en çok tercih edilen markalardan birisi olarak gelişmiş altyapısını ülkemiz üzerinde değerlendirecek olması sevinçle karşılandı. Telefon üretimi içinse İstanbul’un Avcılar ilçesinde üretim tesisi bulunan Salcomp firmasıyla anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Xiaomi Türkiye'de Üretime Geçiyor
Xiaomi Türkiye’de Üretime Geçiyor

Xiaomi Türkiye’de üretim faaliyetlerine başlayacağını resmi olarak duyurdu.

2021 yılının teknolojik atılımları arasında büyük yankı uyandıran bu gelişim ilk çeyrek itibariyle üretimin başlamasıyla daha da önemli bir hale bürünecek. İlk aşamada sadece giriş seviyesi cep telefonlarının üretimi yapılacak. Ardından ise daha geniş bir üretim bandı mümkün olabilecek. PDF Kitap indirPDF Kitap

Tabii ki böylesine büyük bir şirketin üretim tesisi ağına Türkiye’yi dahil etmesi tesadüf değil. Çünkü geçtiğimiz aylarda yine Çin menşei bir dev olan Oppo üretim için Türkiye’yi tercih ettiğini duyurmuştu. İlk başlarda büyük spekülasyonlara yol açmış olsa da teknoloji devlerinin yeni üretim pazarının Türkiye olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin Oppo Türkiye üretimi yapılacağı teyit edildi ve doğrulandı.

Oppo üretim için Türkiye’yi tercih ettiğini duyurmuştu

Oppo üretim tesislerini iki ayrı noktada konuşlandırarak toplamda 50 milyon dolarlık bir yatırım yapıyor. Birisi İstanbul’da diğeri ise Kocaeli’de olmak üzere iki fabrika ile aktif üretime geçecek. Doğrudan kendi üretim tesisine sahip olması tabii ki daha olumlu bir yatırım türü olarak görülüyor. Keza Xiaomi bir yüklenici firma olan Salcomp ile anlaşmıştı.

Yüklenici firma ile Türkiye’de üretime geçecek bir diğer teknoloji devi ise Güney Kore menşei Samsung oldu. Oppo ile hemen hemen aynı dönemlerde Türkiye yatırımı gündeme gelen firmanın tıpkı Xiaomi gibi yüklenici firma ile üretiminin Türkiye ayağını başlatacağı netleşti. Ancak henüz hangi yüklenici firma ile anlaştığı ve üretim merkezinin nerede olacağı konusunda net bir beyanat verilmedi. Yalnızca Samsung’un yüklenici firma olarak Sunny ile anlaşması ve tesis ağına Esenyurt fabrikasını eklemesi muhtemel görülüyor.

Oppo, Samsung ve Xiaomi ;

Oppo, Samsung ve Xiaomi bir noktada Uzakdoğu pazarından çıkarak akıllı telefon sektörünü yepyeni teknoloji donatılarıyla ileriye taşımayı başarmış firmalardır. Marka değerleri global boyutta olduğu için ülkemize ciddi bir katkı sağlayacağından şüphe yok. Zira yalnızca isimlerinin geçmesi bile ardı arkası kesilmeyen teknolojik yatırımları Türkiye ile aynı cümlede kurdurtmaya başladı.

Şu sıralar Türkiye’de üretim aşamasına geçmesi söz konusu olan fakat Oppo, Samsung ve Xiaomi gibi doğrulanamamış dev markalardan da söz etmek mümkün. Bunların başında da yine ciddi markalar arasında yükselişini sürdüren Çin merkezli Vivo var. 2009’dan beri yükselişini sürdüren firmanın BBK Electronics bünyesinde yer aldığını ve 2021 yılı içerisinde üretim tesislerine Türkiye’yi de dahil edeceği konuşuluyor. Fabrika için lokasyonun Anadolu Yakasında olması bekleniyorken toplam yatırımının 20 milyon doları aşacağı yönünde bilgiler sızıntı şeklinde yer alıyor.

bir diğer isim ise Tecno

Teknoloji devlerinin Türkiye’ye akınında bir diğer isim ise Tecno olarak lanse ediliyor. Yine Çin merkezli teknoloji üreticisinin akıllı telefon pazarında yükselen bir pasta payı var. Tecno Mobile olarak Pendik lokasyonlu bir fabrika ile 25 milyon dolarlık yatırıma hazırlandığı yönünde haberler sık sık karşımıza çıkmaya başladı.

Ülkemizde Arçelik en önemli üretici konumunda sayılabilecek firmaların başında geliyor. Dünya devi bir elektronik şirketi olan TCL ise yüklenici firma olarak Arçelik ile anlaşarak Çerkezköy’de bulunan fabrikasında üretim yapmaya hazır gibi görünüyor. Şu sıralar Vivo, Tecno ve TCL için resmi bir doğrulama gelmemiş olmasına rağmen bu yatırımlara da neredeyse kesin gözüyle bakıyorlar.

Ülkemizde otomotiv sektöründe üretim aşamasının yapılabilmesi için ciddi yatırımlar söz konusu oluyor. Bunu teknoloji şirketleri ile akıllı telefon, TV, giyilebilir teknoloji ürünlerinde de sürdürerek pastadan alacağımız payı arttırmamız ülkenin menfaatine olacaktır. Her yeni teknolojiyle iç içe olmamız gelecek için daha inovatif bir gelişim göstermemize vesile olabilir. bizi takip etmeye devam edin

İlgili Makaleler

27 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu