Sosyal Medya

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Artar?

Youtube izlenme nasıl artar, kanalınızda paylaştığınız videoların izlenme sayısı kanalınızın popüleritesine göre artmaktadır. Youtube dünya çapında en çok kullanılan çevrim içi video paylaşım platformudur. Bu video platformunda video paylaşan kişiler paylaştıkları videolardan ciddi miktarda paralar kazanıyorlar. Bu youtube içerik üreticilerinin kazançları videolarının izlenme sayılarına göre hesaplanıyor. Bu konuda insanların en çok araştırdığı şey Youtube izlenme sayısı nasıl artar konusudur. 

 

Youtube bünyesinde bulundurduğu algoritma sayesinde kullanıcılara izlenebilir en iyi videoyu sunar. Bu algoritmaların amacı kullanıcıyı uygulamada daha uzun süreler tutmaktır. Youtube içerik üreticileri videolarını daha izlenebilir bir şekle getirip bu algoritmanın içerisine girmek istiyorlar. Algoritmaya girseniz bile yani videolarınız izlenmeye başlasa bile doğrudan para kazanamazsınız. Burada Youtube’un bazı katı kuralları devreye girmektedir. 

 

Youtube izlenmelerinden para kazanmak için kanalınızın son 1 sene içerisinde en az 4000 saat izlenme ve 1000 aboneye sahip olması gerekiyor. Bu yazıda sizlere sosyal paylaşım sitelerinden en çok kullanılan youtube’da yüksek izlenmelere nasıl sahip olabiliriz ona bakacağız.

 

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır ?

Youtube kanalınızın yüksek izlenmelere sahip olması için neler yapmalısınız, izlenme sayıları nasıl artar ona bakacağız.

30 Saniye İzletme Kuralı

Youtube videolara gelen her görüntülemeyi izlenme olarak saymaz. Videolarınızın izlenme sayısının artması için kullanıcıların videonuzu en az 30 saniye boyunca izlemesi gerekmektedir. Bundan dolayı videolarınızın ilk 30 saniyesini ilgi çekici bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu kullanıcının hemen videonuzdan çıkmamasını sağlayacaktır.

Kapak Fotoğrafına Önem Gösterilmeli

Kullanıcıların milyonlarca video içerisinde sizin videolarınıza tıklaması için kapak fotoğraflarınıza özen göstermelisiniz. Kapak fotoğraflarınızı ilgi çekici şekilde tasarlayabilirsiniz. Burada önemli olan şey clickbait şeklinde yapacağınız tasarımlar izlenmenizi artırır ama insanlar videoda içeriği göremeyince dislike atar. Böylece videonuz youtube aramalarından görünmez.

Video Başlığı İlgi Çekici Olmalı

Youtube izleyicileri videonuzun içeriğini görmeden kapak fotoğrafınızı ve başlığınızı görüntüler. Kapak ve başlık ilgisini çekerse videonuza girer yani bir izlenme almak aslında çok aşamadan geçiyor. Sonuçta kullanıcı gireceği videonun istediği video olmasını ister. Ben bilgisayar parçası videosu arıyorum kapakta bununla ilgili bir şey yok başlıkta saçma bu videoya kimse tıklamaz. İçeriğinizin kalitesi tabi önemli o noktaya geleceğiz ama içerikten önce başlığınızın ilgi çekici olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Video Açıklamanızı En İyi Şekilde Kullanın

Youtube izleyicileri videonuzun kapak resimleri ve başlığına baktıkları gibi video içerisindeki açıklamalarınıza da bakmaktadır. Bunun haricinde youtube sıralamalarında çıkmak için SEO kurallarına uymanız gerekmektedir. SEO (arama motoru optimizasyonu) genel olarak Google’da duyduğumuz bir terimdir Youtube içinde aşırı derece önem taşımaktadır. Başlıkta geçen anahtar kelimeyi açıklamada geçirmeniz gerekir böylece videonuz sıralamalarda yükselecek ve izlenme sayılarınız artacaktır. 

Videonuzun Başlığını ve Açıklamasını Farklı Dillerde Oluşturun

Youtube dünya çapında milyarlarca kişinin eriştiği bir platformdur. Bu durumda tek bir dile video üretmek büyük pastadan çok küçük bir kırıntı almak demektir. Videonuzun dili ne olursa olsun alt yazı ekleyebilir ve videonuzu sizin dilinizi bilmeyenlerin bile izlemesini sağlayabilirsiniz. Böylece kanalınıza yabancı ülkelerden izleyiciler gelecek ve izlenme sayınız doğrudan artacaktır. Farklı dillerde içerik üretmek yerine google translate gibi siteleri kullanarak kendi videolarınıza alt yazı ekleyebilirsiniz. Sadece video içeriği değil üstte de bahsettiğimiz gibi başlık ve açıklamada önemlidir. Bundan dolayı başlığınızı ve açıklamanıza da farklı dil seçeneği ekleyerek o dillerden kullanıcıları videolarınıza çekebilirsiniz.

 

Videonuzu Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın

Youtube videolarınızı kendi hesaplarınızda paylaşmanız sizin içeriklerinizin izlenme sayısını doğrudan artıracaktır. Bu noktada videolarınız organik olarak değil referans izlenme şeklinde görünür bunun aslında bir zararı yoktur. Hatta kanalınıza gelecek izlenmeler ile daha yüksek sıralamalarda çıkabilirsiniz. Gelen izleyiciler sizin kitleniz olacağından videonuza beğeni atıp yorum atacağından videonuzun etkileşim oranı artacaktır.

Kanalınıza Düzenli Olarak Video Yükleyin

Kullanıcılarınız bir videonuzu izledikten sonra kanalınıza sürekli girip diğer içeriklerinizi izlemek isteyecektir. Bu noktada kanalınıza sürekli içerik üretmeniz kanalınızın hem büyüme ivmesini artıracaktır hemde kullanıcıların sürekli kanalına girmesini sağlayacaktır. Youtube özellikle sürekli bir şekilde video üreten kişileri öne çıkarmaktadır. Sizde sürekli bir şekilde video yüklerseniz kanalınız ön plana çıkacaktır böylece izlenme sayınız artacaktır. 

 

Kanalınıza Gelen Yorumlara Cevap Verin

Youtube videoları çoğu zaman eski izleyicileri tarafından izlenir. Eski izleyicilerinizle ilgilenmeniz o izleyici kitlesini sizlerin diğer içeriklerinizi izlemesine neden olacaktır. Çünkü kullanıcılar bir videonun altına yorum yapmışsa bir cevap bekliyordur cevap alamama durumunda bir daha izlemeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu